Μεγάλο “διπλό” στην Τρίπολη ο ΓΣΜ Λύκαια επί του ΣΕΦΑ

Γράφει ο Φώτης Αλεξόπουλος

Τόσο ο ΣΕΦΑ Αρκαδικός όσο και ο ΓΣΜ Λύκαια δεν είχαν ξεκινήσει καλά το πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής βόλεϊ γυναικών την τρέχουσα αγωνιστική περίοδο, με αποτέλεσμα μετά από τέσσερις αγωνιστικές οι Αρκάδες εκπρόσωποί μας να βρίσκονται στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα χωρίς βαθμό. Το Αρκαδικό ντέρμπι το βράδυ της Κυριακής ήταν εξαιρετικά κρίσιμο βαθμολογικά αφού η νικήτρια ομάδα θα εξασφάλιζε σημαντικό πλεονέκτημα στην «μάχη» της παραμονής στην κατηγορία.

Μεγάλη νικήτρια αυτού του κρίσιμου από βαθμολογικής άποψης αγώνα αναδείχθηκε η ομάδα της Μεγαλόπολης που επικράτησε με καθαρό σκορ 0-3 σετ και κατέκτησε τρεις υπέρ-πολύτιμους βαθμούς για την πολύ δύσκολη συνέχεια του πρωταθλήματος, σε αντίθεση με την κατήφεια από το χαμένο εντός έδρας κρίσιμο ματς για τον Αρκαδικό.

Το ματς ήταν εξαιρετικά κρίσιμο και το πρώτο σετ ήταν δραματικό. Οι δύο ομάδες το ήθελαν πάρα πολύ και όποια ομάδα το κατακτούσε θα είχε μεγάλο ψυχολογικό αβαντάζ για τη συνέχεια της αναμέτρησης. Έτσι μετά το 23-25 η ομάδα της Μεγαλόπολης με εμφανή πλεονέκτημα στην ψυχολογία πήρε και το δεύτερο σετ με 16-25. Ο Αρκαδικός προσπάθησε στο τρίτο σετ αλλά κάποια λάθη σε κρίσιμα σημεία επέτρεψαν στα Λύκαια να κατακτήσουν και το τρίτο σετ και να φτάσουν σε μία σπουδαία νίκη!

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό ΔΑΚ Τρίπολης.

ΘΕΑΤΕΣ: 100-150.

ΣΕΤ: 23-25 (1ο), 16-25 (2ο), 19-25 (3ο).

ΣΕΦΑ ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Ρούλα Πεντεφούντη): Πεντεφούντη, Κωνσταντοπούλου, Νικητοπούλου, Αναστοπούλου, Κολέβα, Σαραντοπούλου, Πάλιουρα, Γιαβή, Γκαζέλη, Τζανή, Δαβάρα.

ΛΥΚΑΙΑ ΜΕΓΑΛΟΠΟΛΗΣ (Σάκης Δάρρας): Ηλιοπούλου, Καλόμαλου, Αποστολοπούλου, Τζεμαλάι, Μαρκολιά, Δημητρακοπούλου, Κουρέτα, Γιαννακοπούλου, Ροζολή, Αβραμοπούλου, Καρβουνιάρη, Παπαγγελή.

Προηγούμενο άρθροΑ. Λυκουρέντζος: «Το χρέος μας έναντι στο λαό είναι η ενίσχυση της υπάρχουσας σταθερότητας» (vid)