«Μεγάλο» διπλό στο Κερατσίνι ο Αρκαδικός που παρέμεινε δεύτερος!

Γράφει ο Φώτης Αλεξόπουλος
Μετά την εντός έδρας απώλεια του ΣΕΦΑ Αρκαδικού την περασμένη αγωνιστική επί της πρωτοπόρου και «διαστημικής» Καβάλας, δεν υπήρχαν άλλα περιθώρια απωλειών για την ομάδα της Τρίπολης στη συνέχεια με τρεις ομάδες (Λαύριο, Δόξα Λευκάδας και Ψυχικό) να ακολουθούν στη βαθμολογία με μόλις ένα βαθμό διαφορά. Ο Αρκαδικός καλούνταν λοιπόν να δείξει χαρακτήρα μεγάλης ομάδας προκειμένου να περάσει νικηφόρα από την ισχυρή έδρα του κλειστού γυμναστηρίου Κερατσινίου «Π. Νικολαΐδης» και κάπως έτσι να διατηρηθεί σε τροχιά ανόδου.

Το απόγευμα του Σαββάτου λοιπόν με δεδομένο ότι Λαύριο, Ψυχικό και Δόξα επικράτησαν στις αναμετρήσεις τους, ο Αρκαδικός από την πλευρά του έκανε το χρέος του και με πολύ καλή παρουσία κατά διαστήματα σε επίθεση και άμυνα πέτυχε μια καταλυτικής σημασίας νίκη επί του Εθνικού με σκορ 67-79 και παρέμεινε στην δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Σ’ ένα παιχνίδια με πολλά νεύρα κυρίως από τους «γηπεδούχους» ο Αρκαδικός ήταν σταθερά μπροστά σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και δικαιότατα κατάφερε να επικρατήσει του αντιπάλου του! Για την ακρίβεια οι «γηπεδούχοι» από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ασχολήθηκαν περισσότερο με τις διαιτητικές αποφάσεις με αποτέλεσμα ο έντονος εκνευρισμός να επηρεάσει ουσιαστικά την αγωνιστική παρουσία της Πειραιώτικης ομάδας. Ο Αρκαδικός εκμεταλλεύτηκε το γεγονός και δημιουργώντας διψήφιες διαφορές στο σκορ, αυτό που απλά έκανε με συγκέντρωση κυρίως στην άμυνα ήταν να την υπερασπιστεί ως το τέλος του ματς κερδίζοντας το ντέρμπι της 21ης αγωνιστικής!
Αγωνιστικά το ξεκίνημα του Αρκαδικού ήταν ιδανικό. Μπήκε αρκετά συγκεντρωμένος στο παρκέ και εκμεταλλευόμενος λάθη και αστοχία των «γηπεδούχων» προηγήθηκε με σημαντική διαφορά στο σκορ (6-15 στο α’ δεκάλεπτο). Ανάλογη ήταν η συνέχεια για την ομάδα της Τρίπολης που με δυνατή άμυνα και λύσεις στην επίθεση αύξανε τη διαφορά, την ώρα που οι παίκτες και ο πάγκος του Εθνικού αναλωνόταν σε διαμαρτυρίες κατά των διαιτητών. Η διαφορά στην δεύτερη περίοδο έφτασε ακόμη και στο +18 (14-32 στα 03’20) για να κλείσει το ημίχρονο με 25-37.
Στην επανάληψη ο Αρκαδικός ήταν αυτός που πατούσε καλύτερα στην επίθεση, ήταν πιο εύστοχος στα σουτ εντός πεδιάς αλλά και στη γραμμή των βολών, εκμεταλλευόταν τα λάθη του αντιπάλου και στην αστοχία του και κρατούσε σταθερό προβάδισμα 10-18 πόντων, κλείνοντας η τρίτη περίοδο με σκορ 49-59. Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Εθνικός πάλεψε να επιστρέψει στο ματς αλλά οι παίκτες του Γιάννη Καστρίτη κατάφερναν να βρίσκουν λύσεις και να κρατούν το προβάδισμα σε ασφαλή επίπεδα, φτάνοντας στη μεγάλη νίκη με 67-79.
ΕΘΝΙΚΟΣ – ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ 67-79
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 6-15 (Α’), 25-37 (Β’), 49-59 (Γ’), 67-79 (Δ’).
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παναγιώτου – Διαμαντής – Δημόπουλος.
ΕΘΝΙΚΟΣ (Βλάχος): Παπαδιονυσίου, Μούκας, Καρυπίδης 7(2), Κουκάς 7(2), Τζιάλλας 6, Τσιότρας 12(1), Ζούμπος 3(1), Γκιζόγιαννης 14(2), Μαχαίρας 2, Βαβάτσικος 5, Αναγνωστόπουλος, Δεμερτζής 11(1).
ΣΕΦ ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Καστρίτης): Καραμαλέγκος 5, Νοέας 13 (1), Κωσταντίνου, Καρύδας 10 (1), Κοψαύτης, Χατζής 21 (1), Αναστασάκης, Θανόπουλος 4, Τζόρτζεβιτς 19 (1), Καλλινικίδης 7(1), Εζόμο.

Προηγούμενο άρθροΑντωνία Γιαννούλη για σκουπίδια: Ο χρόνος σας κ.Παυλή δεν είναι απεριόριστος
Επόμενο άρθροΑντύπας: Δεν το ‘κανα – Πρώτη μετάδοση