Μεγάλο «διπλό» στο ντέρμπι κορυφής με την Τεγέα οι Βρασιές

Ένα πολύ ενδιαφέρον ντέρμπι κορυφής πραγματοποιήθηκε το απόγευμα του Σαββάτου (23/10) στο Δημοτικό γήπεδο Επισκοπής, ανάμεσα στην «γηπεδούχο» ομάδα του ΑΟ Τεγέας και τις Βρασιές. Οι δύο ομάδες αήττητες σε πρωτάθλημα και κύπελλο διεκδικούσα την διατήρηση στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

ο απόγευμα του Σαββάτου οι Βρασιές αποδείχθηκαν πιο ουσιαστικές στον τομέα του σκοραρίσματος και παράλληλα καλύτερες σε κρίσιμα χρονικά σημεία του παιχνιδιού με αποτέλεσμα να φτάσουν σε μια πολύ σημαντική νίκη με σκορ 1-4 και ευρύ προβάδισμα που μπορεί να έχει ή και όχι μεγάλη σημασία στο φινάλε του πρωταθλήματος.

Αγωνιστικά οι Βρασιές μπήκαν πολύ δυνατά έχοντας κλασικές ευκαιρίες και δοκάρια στο 1’ με τον Σταθουλόπουλο και στο 6’ με τον Σαλαπάτα, αλλά η Τεγέα ήταν αυτή που προηγήθηκε με τον Χαραλαμπόπουλο στο 8’ με εύστοχο πλασέ. Οι δύο ομάδες διεκδίκησαν στη συνέχεια με ίσους όρους και άλλα γκολ δίχως αποτέλεσμα. Οι Βρασιές ωστόσο αποδείχθηκε πιο ουσιαστικές στο δεύτερο μισό του α’ μέρους. Στο 28’ με τον Βλαχοπαναγιώτη να επιμένει, να κερδίζει τις «μονομαχίες» και να σκοράρει για το 1-1, ενώ στις καθυστερήσεις του α’ ημιχρόνου, ο Σαλαπάτας με πολύ ωραίο γυριστό σουτ κρέμασε τον Παλούκο για το 1-2.

Στην επανάληψη η Τεγέα προσπάθησε να αντιδράσει με κορυφαία στιγμή την κεφαλιά του Τσιώρου από εξαιρετική θέση, αλλά τη μπάλα να περνάει λίγο ψηλά από την αντίπαλη εστία σε άουτ. Στο 59’ ο Βλαχοπαναγιώτης ανατράπηκε αντικανονικά, κέρδισε το πέναλτι, για να ευστοχήσει ο Σταθουλόπουλος και να διαμορφώσει το 1-3. Στο φινάλε η Τεγέα πίεσε, είχε κάποιες τελικές που βρήκαν σε ετοιμότητα τον Κατσαούνη. Στο φινάλε οι Βρασιές με κεφαλιά του Βλαχοπαναγιώτη στο δεύτερο δοκάρι μετά από κόρνερ διαμορφώθηκε το τελικό 1-4.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Νικόλαος Αυγερινός (Αρκαδίας).
ΒΟΗΘΟΙ: Παναγιώτης Τσούκας (Αρκαδίας), Τριάντος Μακρής (Αρκαδίας).
ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ: Χρήστος Καρνέζης (Αρκαδίας).
ΤΕΡΜΑΤΑ: 8’ Τσαλγιτζόπουλος Αθ. | 28’ Βλαχοπαναγιώτης, 45’+1’ Σαλαπάτας, 60’ (πεν.) Σταθουλόπουλος, 90’ Βλαχοπαναγιώτης.
ΔΟΚΑΡΙΑ: 1’ Σταθουλόπουλος, 6’ Σαλαπάτας.
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 33’ Τσαλγιτζόπουλος Γρ., 44’ Πλαντζάς Π., 53’ Τσαλγιτζόπουλος Αθ. | 69’ Βλαχοπαναγιώτης, 73’ Μέλλος, 87’ Μακάλης.
ΑΠΟΒΟΛΕΣ:
ΑΟ ΤΕΓΕΑΣ (Κώστας Ηλιόπουλος, Παναγιώτης Δούκας): Παλούκος, Φιλόπουλος, Καρράς, Τσιώρος, Πλαντζάς Π., Βρούβας (46’ Σινάνης), Τσαλγιτζόπουλος Αθ., Στασινός (70’ Κολλάρας), Χαραλαμπόπουλος (65’ Δούκας), Καραμπέτσος, Τσαλγιτζόπουλος Γρ.
ΑΠΣ ΒΡΑΣΙΕΣ (): Κατσαούνης, Βέργος (71’ Λεπεντζής), Σούρσος Νικ.-Απ., Κατσίρης, Τσαγγούρης, Βλάχος, Διαμαντής, Μέλλος (76’ Σούρσος Ηλ.), Σαλαπάτας (86’ Μπακάλης), Σταθουλόπουλος, Βλαχοπαναγιώτης.

Προηγούμενο άρθρο51 κρούσματα στην Αρκαδία-Στα 3.199 συνολικά, 353 οι διασωληνωμένοι και 43 θάνατοι
Επόμενο άρθροΑποτελεσματικότητα σχεδόν 91% εμφάνισε το εμβόλιο των Pfizer/BioNTech στα παιδιά 5-11 ετών