Μια φάση ολιγωρίας στέρησε τη νίκη (1-1) στον Παναρκαδικό απέναντι στη Βάρδα

ΡΕΠΟΡΤΑΖ: Φώτης Αλεξόπουλος.

Αγωνιστική δράση είχαμε το απόγευμα της Κυριακής στα γήπεδα της Γ’ Εθνικής και στην Τρίπολης στα πλαίσια της 17ης αγωνιστικής για τον 5ο όμιλο, ο Παναρκαδικός υποδεχόταν την ανταγωνιστική ομάδα του ΠΑΟ Βάρδας. Ένα ματς στο οποίο το «τριφύλλι» διεκδικούσε ακόμη ένα θετικό αποτέλεσμα που υπό προϋποθέσεις θα το έφερναν ακόμη και στην τρίτη θέση του βαθμολογιικού πίνακα.

Αγωνιστικά οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες με σκορ 1-1, σ’ ένα ματς στο οποίο ο «βαρύς» αγωνιστικός χώρο δεν επέτρεψε στις δύο ομάδες να παίξουν ποιοτικότερο ποδόσφαιρο, ενώ παράλληλα μια ολιγωρία στην άμυνα για τον Παναρκαδικός στο ξεκίνημα του β’ μέρους στέρησε το θετικό αποτέλεσμα. Ο Παναρκαδικός αποδείχθηκε καλύτερος τόσο στο πρώτο ημίχρονο όταν και προηγήθηκε στο 27’ με τον Στρέμπα, όσο και μετά την ισοφάριση όταν οι «πράσινοι» άσκησαν πίεση διαρκείας με στόχο να φτάσουν στο δεύτερο νικηφόρο τέρμα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με μοιρασμένη εικόνα του ματς, αλλά ο Παναρκαδικός στο 27’ κατάφερε να σκοράρει μετά από εκτέλεση φάουλ του Στρέμπα και προβολή του Δημητρίου για το αυτογκόλ στην προσπάθειά του να απομακρύνει τη μπάλα. Στη συνέχεια ο Παναρκαδικός έλεγξε το ματς και δεν επέτρεψε στον αντίπαλο να γίνει απειλητικός.

Στην επανάληψη οι «φιλοξενούμενοι» μπήκαν καλύτερα και μετά από ολιγωρία της άμυνας ο Νικολόπουλος Α. από κοτνά έσπρωξε τη μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα για το 1-1. Στη συνέχεια ο Παναρκαδικός πίεσε για το γκολ. Κάτι οι καθυστερήσεις των «φιλοξενούμενων», κάτι ο κακός αγωνιστικός χώρος και η κλειστή άμυνα του ΠΑΟ Βάρδας δεν επέτρεψαν στους «πράσινους» να φτάσουν σ’ ένα δεύτερο γκολ που ουσιαστικά θα τους έδινε τους βαθμούς της νίκης!

ΓΗΠΕΔΟ: Δημοτικό γήπεδο Παναρκαδικού | 25/02/2018 (15:00).

ΚΑΙΡΟΣ: Βροχερός.

ΘΕΑΤΕΣ: 50-60.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ελένη Αντωνίου (Ανατολικής Αττικής).

ΒΟΗΘΟΙ: Θεόδωρος Γουρνιάς (Ανατολικής Αττικής), Ιωάννης Κουλοχέρης (Ανατολικής Αττικής).

ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ: Σωτήριος Δανούσης (Αργολίδας).

ΤΕΡΜΑΤΑ: 27’ (αυτ.) Δημητρίου | 53’ Νικολόπουλος Α.