Μοιρασμένοι βαθμοί στο Αρκαδικό ντέρμπι της Γ’ Εθνικής

Το απόγευμα της Κυριακής (28/11) για την 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής κατηγορίας στον 5ο όμιλο, ξεχώρισε το Αρκαδικό ντέρμπι ανάμεσα στον Παναρκαδικό και τον Ερμή Μελιγούς. Μετά από ένα δυνατό ματς με πολύ πάθος και κίνητρο για τη νίκη και από τις δύο πλευρές, αποζημιώνοντας όσους το παρακολούθησαν, οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν τελικά ισόπαλες με σκορ 2-2.

Αγωνιστικά ο Παναρκαδικός ήταν η ομάδα που ευτύχησε να ανοίξει το σκορ μόλις στο 11ο λεπτό ύστερα από κερδισμένο πέναλτι του Καμπεράι και εύστοχη εκτέλεση του ίδιου παίκτη για το 1-0. Η «φιλοξενούμενη» ομάδα αντέδρασε άμεσα ανεβάζοντας ρυθμούς και καταφέρνοντας τελικά με ωραίο σουτ του Τσιώλη να ισοφαρίσει στο 26’ σε 1-1.

Οι «γηπεδούχοι» και πάλι προσπάθησαν να φτάσουν σ’ ένα ακόμη τέρμα ανεβάζοντας ένταση και ρυθμό και κατάφεραν να προηγηθούν και πάλι στο φινάλε το α’ ημιχρόνου. Μετά από στημένη φάση και ασταθή απομάκρυνση, ο Νάνος με πλασέ έκανε το 2-1.

Στην επανάληψη η ομάδα του Ερμή προσπάθησε να επιστρέψει στο ματς. Ανέβασε ρυθμούς και κατάφερε στην επανάληψη να επιβάλει το δικό της ρυθμό., απειλώντας σε αρκετές περιπτώσεις για το γκολ. Στο 58’ ο Τσιώλης με ακόμη ένα καλό σουτ κατάφερε να νικήσει το Μάνο για το 2-2. Οι παίκτες του κ. Καλογιαννίδη συνέχισαν να πιέζουν τον Παναρκαδικό και παράλληλα απείλησαν την εστία του Μάνου, με κορυφαία στιγμή το χαμένο τετ α τετ του Ανδριανού απέναντι στον τερματοφύλακα των «πρασίνων». Στο φινάλε ο Παναρκαδικός θα μπορούσε να φτάσει στο γκολ μετά από κεφαλιά του Καμπεράι που κατέληξε μετά από επέμβαση του Γιαννούση σε κόρνερ.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ραφαήλ Τριανταφύλλου (Αργολίδας).
ΒΟΗΘΟΙ: Παύλος Δημητρόπουλος (Αργολίδας), Ευάγγελος Λυκομήτρος (Αργολίδας).
ΤΕΡΜΑΤΑ: 11’ (πεν.) Καμπεράι, 44’ Νάνος | 26’ Τσιώλης, 58’ Τσιώλης.