Ναι! Είναι γεγονός! Ο Αρκαδικός στην Α1! (vids)

Γράφει ο Φώτης Αλεξόπουλος

Το παιχνίδι του Σαββάτου 2 Μαΐου 2015 το απόγευμα του Σαββάτου στο κλειστό του ΔΑΚ Τρίπολης για την ομάδα του Αρκαδικού ήταν κρίσιμο και ιστορικό με το κίνητρο για τα νίκη τεράστιο απέναντι στην ομάδα της ΑΕ Ψυχικού. Σε μία ημερομηνία με ιδιαίτερη σημασία αφού πριν 39 χρόνια η ομάδα της Τρίπολης έδινε το πρώτο επίσημο ματς της ιστορίας της επί της ομάδας της Αγίας Παρασκευής (2 Μαΐου 1976)! Ένα ματς στο οποίο ο Αρκαδικός καλούνταν να κατακτήσει το ροζ φύλλο αγώνος και κάπως έτσι να εξασφαλίσει και μαθηματικά την άνοδο του στην Α1 Εθνική κατηγορία μπροστά στο κατάμεστο ασφυκτικά κλειστό γυμναστήριο της Τρίπολης!

Εκ του αποτελέσματος ο Αρκαδικός πέτυχε το στόχο όντας ιδιαίτερα αποφασιστικός για την κατάκτηση της νίκης κατάφερε να επικρατήσει του ανταγωνιστικού Ψυχικού με σκορ 85-70 και ουσιαστικά να «κλειδώσει» τη νίκη που αρκεί για να δώσει και μαθηματικά την άνοδο στην ομάδα της Τρίπολης για πρώτη φορά στην ιστορία του! Οι παίκτες, το προπονητικό τιμ, οι άνθρωποι της διοίκησης, το υπόλοιπο staff της ομάδας και φυσικά ο φίλαθλος κόσμος πανηγύρισαν μια ιστορική νίκη όχι μόνο για το σύλλογο αλλά συνολικά για το Αρκαδικό μπάσκετ και έρχεται να προστεθεί στις μεγάλες επιτυχίες που έχει φέρει στο χώρο του ποδοσφαίρου τα τελευταία χρόνια η ομάδα του Αστέρα Τρίπολης!
Αγωνιστικά το παιχνίδι ήταν ντέρμπι για περίπου 25-3- αγωνιστικά λεπτά είτε με τους φιλοξενούμενους στην αρχή να έχουν ένα μικρό προβάδισμα στο σκορ, είτε αργότερα με τον Αρκαδικό να ανεβάζει ρυθμούς και να προηγείται με μικρή διαφορά. Το φινάλε πάντως άνηκε στον Αρκαδικό με μεγαλύτερο πάθος στην άμυνα και κίνητρο για το θετικό αποτέλεσμα ήταν καλύτερος έλεγξε το σκορ και κέρδισε εν τέλει την αναμέτρηση με 85-70.
Στο ξεκίνημα το Ψυχικό μπήκε δυνατά και με λιγότερο άγχος στο ματς βρήκε λύσεις και είχε ένα σταθερό προβάδισμα 5-7 πόντων. Ο Αρκαδικός σταδιακά προσπάθησε να περιορίσει τη νευρικότητα του στην επίθεση και γίνει πιο αποτελεσματικός στην άμυνα. Μετά το 18-20 του πρώτου δεκαλέπτου το ματς στη συνέχει ισορρόπησε και ο Αρκαδικός με βελτιωμένο πρόσωπο κατάφερε να περάσει μπροστά στο σκορ, κλείνοντας το ημίχρονο με 41-36.
Στην επανάληψη η ομάδα της Τρίπολης αποδείχθηκε πιο ουσιαστική σε άμυνα και επίθεση, προσαρμόστηκε πολύ καλύτερα στην άμυνα ζώνης με παγίδες του Ψυχικού και έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο με σημαντικό προβάδισμα εννέα πόντων (60-51). Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Αρκαδικός έδειχνε να ελέγχει το ρυθμό και το προβάδισμα της αναμέτρησης και παρά την πίεση του αντιπάλου είχε τον έλεγχο των ριμπάουντ και τις λύσεις στην επίθεση που όχι μόνο διατήρησαν το προβάδισμα αλλά αύξησαν και τη διαφορά, για να έρθει φυσιολογικά το τελικό 85-70.
ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό ΔΑΚ Τρίπολης.
ΘΕΑΤΕΣ: 1500-2000.
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παναγιώτου, Διαμαντής, Δημόπουλος.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-20 (Α’), 41-36 (Β’), 60-51 (Γ’), 85-70 (Δ’)
ΣΕΦΑ ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Καστρίτης): Καραμαλέγκος 4, Νοέας, Κωνσταντίνου 1, Καρύδας 16(2), Κοψαύτης 18(4), Χατζής 14, Αναστασάκης, Θανόπουλος 1, Τζόρτζεβιτς 13, Καλλινικίδης 14, Εζόμο 2, Σταματόπουλος 2.
ΑΕ ΨΥΧΙΚΟ (Ρεμεντέλας): Νίκου 6, Αχής Ντ. 3(1), Περσίδης, Παπανικολάου 11(1), Δημάκος 28(2), Σκάνδαλος, Μάντζαρης 12, Κορωνίδης, Αχής Π. 2, Ναούμης 6(1), Πάνου, Ματζιώρης 2.

Δείτε στο πρώτο βίντεο εικόνες με αυτά που προηγήθηκαν του αγώνα (είσοδος ομάδων, ζέσταμα, εκφώνηση συνθέσεων, μαζορέτες, βραβεύσεις), στο δεύτερο βίντεο στιγμιότυπα από το παιχνίδι και τους πανηγυρισμούς στο τέλος και στο τρίτο βίντεο πλάνα από τη στιγμή της σύρραξης των παικτών των δύο ομάδων: