Νέα δεδομένα και αναδιαρθρώσεις από την ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ

Τρίτη, 2 Ιουνίου 2020 18:27

Μετά το χθεσινό Διοικητικό Συμβούλιο της ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ ουσιαστικά επικυρώθηκα οι βαθμολογίες των πρωταθλημάτων της σεζόν 2019-20 μετά την οριστική διακοπή τους με αποτέλεσμα τον καθορισμό των ομάδων που ανεβαίνουν και τη νέα κατάσταση πραγμάτων από τη νέα σεζόν.

Το πρώτο δεδομένο είναι ότι καμία ομάδα από τα τοπικά πρωταθλήματα δεν υποβιβάζεται, ενώ από τη νέα σεζόν θα διεξαχθεί η Α1 τοπική κατηγορία με αυξημένο αριθμό ομάδα, όπως επίσης και η Α2 τοπική κατηγορία. Δεύτερο δεδομένο ότι όλες οι ομάδες της Β’ τοπικής κατηγορίας θα συμμετάσχουν τη νέα σεζόν στην Α2 τοπική κατηγορία καθώς δεν ξεκίνησε ποτέ το αντίστοιχο πρωτάθλημα με κίνδυνο να μείνουν έναν και πλέον χρόνο ανενεργά.



Σε τοπικό επίπεδο ο Πάνας Κανδήλας παραμένει στην Α1 τοπική κατηγορία, ενώ ο ΣΕΦΑ Αρκαδικός ανεβαίνει στην Α1 κατηγορία (όπως άλλωστε και οι υπόλοιπες ομάδες που πέρασαν στα play-off). Τέλος σε ότι αφορά την ΓΕΑ Άμιλλα Τρίπολης ύστερα από τρεις αγωνιστικές του αντίστοιχου πρωταθλήματος θα δώσει μπαράζ σε ουδέτερη έδρα με την επίσης αήττητη ομάδα του ΑΠΣ Αρίς με τη νικήτρια να ανεβαίνει απευθείας στην Α2 Εθνική κατηγορία.

Το Διοικητικό Συμβούλιο της Ε.ΚΑ.Σ.ΚΕ.ΝΟ.Π., στη συνεδρίασή του της 4/1-6-2020 έκανε δεκτή την εισήγηση της Επιτροπής Πρωταθλημάτων και αποφάσισε ομόφωνα :

1) Την τυπική περαίωση όλων των Πρωταθλημάτων που διοργανώνει η Ε.ΚΑ.Σ.ΚΕ.ΝΟ.Π.

2) Την αναδιάρθρωση των Πρωταθλημάτων Α1 – Α2 –Β΄ Ανδρών, Γυναικών και Παίδων.

3) Την επικύρωση των βαθμολογιών και τελικών κατατάξεων όλων των Κατηγοριών.

4) Την διάρθρωση των κατηγοριών και ομίλων για την αγωνιστική περίοδο 2020-2021.

Αναλυτικά οι αποφάσεις έχουν ως εξής:

 

1)Επικύρωση Βαθμολογίας Α1 Κατηγορίας Ανδρών, όπως αυτή κατέληξε στης 11-03-2020.

A1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ – ΑΓΩΝ. ΠΕΡ. 2019-2020
  ΣΥΝΑΝΤ. ΝΙΚ. ΗΤ. ΜΗΔΕΝ. ΕΠΙΘ. ΑΜΥΝ. ΒΑΘΜΟΛ.
1. ΣΚ ΚΑΛΑΜΑΤΑ 17 15 2 1187 965 32
ΓΑΕΤ ΔΙΩΝ ΚΥΠ/ΣΕΥΣ 17 15 2 1204 1031 32
3. KΟΜ ΠΕΛΑΣΓΟΣ 17 10 7 1112 1010 27
ΑΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑ 1980 17 10 7 1042 1028 27
ΓΣ ΜΕΣΣΗΝΗΣ 17 10 7 1136 1117 27
6. ΑΟ ΜΟΝΕΜΒΑΣ. ΚΑΣΤΡΟ 17 9 8 1171 1149 26
ΓΣ ΓΑΡΓΑΛΙΑΝΩΝ 17 9 8 1148 1137 26
8. ΑΕΜ Ο ΠΟΛΥΒΙΟΣ 17 8 9 1012 979 25
9. ΑΠΣ ΠΡΩΤΕΑΣ 17 6 11 1074 1139 23
ΣΠΑΡΤΙΑΤΙΚΟΣ ΓΣ 17 6 11 1057 1110 23
11. ΑΣ ΛΑΚΩΝΙΚΟΣ ΚΡΟΝΟΣ 17 2 15 923 1149 19
12. ΑΣ ΠΑΝΑΣ ΚΑΝΔΗΛΑΣ 17 2 15 907 1159 17

(*) Από το σωματείο ΑΣ ΠΑΝΑΣ ΚΑΝΔΗΛΑΣ  αφαιρούνται 2 βαθμοί σύμφωνα με το αρθρ. 11 παρ. Β  της ειδικής προκήρυξης Πρωτ/τος Α1΄ Κατηγορίας Ανδρών, αγων. περ. 2019-2020.

 

Πρωταθλητής αναδεικνύεται ο ΄΄Σ.Κ. ΚΑΛΑΜΑΤΑ΄΄ και μαζί με τον δεύτερο ΄΄Γ.Α.Ε.Τ. ΔΙΩΝ Ο ΚΥΠΑΡΙΣΣΕΥΣ΄΄, ανέρχονται στην Γ΄ Εθνική Κατηγορία.

Σε περίπτωση άρνησης ανόδου, δεν δίνεται δικαίωμα συμμετοχής σε άλλο σωματείο.

Σύμφωνα με την τροποποίηση των άρθρων 3 (ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ PLAY-OFF & PLAY OUT) και 12, της Ειδικής Προκήρυξης του Πρωταθλήματος της Α1 Κατηγορίας Ανδρών, δεν υποβιβάζεται καμία ομάδα στην Α2 Κατηγορία Ανδρών, για την αγωνιστική περίοδο  2020-2021.

 

2) Επικύρωση της Βαθμολογίας της Α2 Κατηγορίας Ανδρών, όπως αυτή κατέληξε στης 11-03-2020.

A2 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ (Α΄ ΟΜΙΛΟΣ) – ΑΓΩΝ. ΠΕΡ. 2019-2020
  ΣΥΝΑΝΤ. ΝΙΚ. ΗΤ. ΜΗΔΕΝ. ΕΠΙΘ. ΑΜΥΝ. ΒΑΘΜΟΛ.
1. ΣΠΟΚ Ο ΕΥΚΛΗΣ 14 13 1 939 780 27
2. ΓΠΣ ΠΑΜΙΣΟΣ ΜΕΣΣΗΝΗΣ 14 11 3 935 831 25
3. ΑΠΟΜ Ο ΠΗΓΑΣΟΣ 14 10 4 1006 868 24
4. ΑΟ ΘΟΥΡΙΑΣ 14 7 7 775 805 20
5. ΝΟ ΠΥΛΟΥ 14 6 8 903 938 20
6. ΑΠΣ ΕΡΑΝΗ ΦΙΛΙΑΤΡΩΝ 14 5 9 813 879 19
7. ΑΠΣ ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ 14 3 11 819 896 17
8. ΣΑΚ Ο ΑΤΛΑΣ 14 1 13 694 887 14

(*) Από το σωματείο ΣΑΚ Ο ΑΤΛΑΣ  αφαιρείται 1 βαθμός σύμφωνα με το αρθρ. 11 παρ. Δ  της ειδικής προκήρυξης Πρωτ/τος Α1΄ Κατηγορίας Ανδρών, αγων. περ. 2018-2019.

(*) Από το σωματείο ΑΟ ΘΟΥΡΙΑΣ  αφαιρείται 1 βαθμός σύμφωνα με το αρθρ. 11 παρ. Β.  της ειδικής προκήρυξης Πρωτ/τος Α2΄ Κατηγορίας Ανδρών, αγων. περ. 2018-2019.

 

A2 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ (Β΄ ΟΜΙΛΟΣ) – ΑΓΩΝ. ΠΕΡ. 2019-2020
  ΣΥΝΑΝΤ. ΝΙΚ. ΗΤ. ΜΗΔΕΝ. ΕΠΙΘ. ΑΜΥΝ. ΒΑΘΜΟΛ.
1. ΣΚ ΣΠΑΡΤΗ 14 13 1 945 778 26
2. ΣΕΦΑ Ο ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ 14 11 3 940 819 25
3. ΑΠΟΕΛ 14 9 5 817 763 23
4. ΑΟ ΜΕΣΣΗΝΗΣ 2017 14 6 8 885 880 20
ΛΑΚΩΝΑΣ ΑΓΟΝΓ 14 6 8 802 824 20
6. ΑΣΤΗΡ ΒΛΑΧΙΩΤΗ 14 5 9 822 899 19
ΑΣΚ ΑΡΗΣ ΣΚΑΛΑΣ 14 5 9 885 863 19
8. ΑΣ ΑΓ. ΙΩΑΝΝΗ Η ΑΜΙΛΛΑ 14 1 13 691 961 15

(*) Από το σωματείο Σ.Κ. ΣΠΑΡΤΗ  αφαιρείται 1 βαθμός σύμφωνα με το αρθρ. 11 παρ. β της ειδικής προκήρυξης Πρωτ/τος Β΄ Κατηγορίας Ανδρών, αγων. περ. 2018-2019.

 

Σύμφωνα με την βαθμολογία ο 1ος  (Σ.Π.Ο.Κ. Ο ΕΥΚΛΗΣ) και ο 2ος (Γ.Π.Σ. ΠΑΜΙΣΣΟΣ ΜΕΣΣΗΝΗΣ)του 1ου Ομίλου και ο 1ος (Σ.Κ. ΣΠΑΡΤΗ) και ο 2ος (Σ.Ε.Φ.Α. Ο ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ)του 2ου ομίλου αντίστοιχα, ανέρχονται στην Α1 Κατηγορία Ανδρών.

Επίσης με την τροποποίηση των αρθρ. 3 (ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ PLAY-OFF) και 12 της Ειδικής προκήρυξης της Α2 Κατηγορίας Ανδρών, δεν υποβιβάζεται καμία ομάδα στην Β΄ Κατηγορία Ανδρών, για την αγωνιστική περίοδο 2020-2021.

Ομάδα που θα δηλώσει αδυναμία συμμετοχής ή θα αποχωρήσει ή δεν θα αποδεχθεί άνοδο, δεν θα αντικατασταθεί από άλλη ομάδα, για την αγωνιστική περίοδο 2020-2021.

3) Β΄ Κατηγορία Ανδρών: Οι 6 ομάδες της Β΄ Κατηγορίας Ανδρών ανέρχονται στην Α2 Κατηγορία Ανδρών.

1)Α.Ε.Κ. ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ

2)Α.Α.Ε. Ο ΑΙΑΝΤΑΣ

3)Α.Σ. ΤΡΙΦΥΛΙΑΣ

4)Α.Ο. ΕΘΝΙΚΟΣ ΜΕΛΙΓΑΛΑ

5)ΚΟΡΩΝΗ 90 Α.Ε.

6)Α.Ο. ΟΜΟΝΟΙΑ

Την αγωνιστική περίοδο 2020-2021 η Α2 Κατηγορία Ανδρών, θα διεξαχθεί σε 2 ομίλους των 9 ή 10 ομάδων. Οι όμιλοι θα διαμορφωθούν με γεωγραφικά κριτήρια.

 

4) Επικύρωση της Βαθμολογίας του Πρωταθλήματος Γυναικών, όπως αυτή κατέληξε στις 11/03/2020.

ΓΥΝΑΙΚΩΝ –  ΑΓΩΝ. ΠΕΡ. 2019-2020
  ΣΥΝΑΝΤ. ΝΙΚ. ΗΤ. ΜΗΔΕΝ. ΕΠΙΘ. ΑΜΥΝ. ΒΑΘΜΟΛ.
1. ΓΕΑ ΑΜΙΛΛΑ 2000 3 3 234 162 6
2. ΑΠΣ ΑΡΙΣ 2 2 142 59 4
ΚΟΜ ΠΕΛΑΣΓΟΣ 3 1 2 133 109 4
4. ΑΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑ 1980 2 2 92 145 2
ΣΚ ΣΠΑΡΤΗ 2 2 79 205 2

Στην κατηγορία Γυναικών, οι 2 πρώτες ομάδες ΄΄Γ.Ε.Α. ΑΜΙΛΛΑ 2000΄΄ & ΄΄Α.Π.Σ. ΑΡΙΣ΄΄ , είναι αήττητες με 3 και 2 νίκες αντίστοιχα.

Το Δ.Σ. της Ε.ΚΑ.Σ.ΚΕ.ΝΟ.Π. αποφάσισε την διεξαγωγή αγώνα κατάταξης, μεταξύ των 2 ομάδων σε ουδέτερο γήπεδο και ημερομηνία, που θα καθορισθεί με νεότερη απόφασή του, εφόσον η Υγειονομική Επιτροπή επιτρέψει την διεξαγωγή αγώνων.

Η νικήτρια ομάδα ανέρχεται στην Α2 Εθνική Κατηγορία Γυναικών.

 

5) Επικύρωση της βαθμολογίας και των Τελικών Κατατάξεων των Πρωταθλημάτων Παίδων, Εφήβων, Κορασίδων, Νεανίδων, όπως αυτές κατέληξαν στις 11/03/2020.

ΠΑΙΔΩΝ

ΠΑΙΔΩΝ – Β΄ ΦΑΣΗ –  ΑΓΩΝ. ΠΕΡ. 2019-2020
  ΣΥΝΑΝΤ. ΝΙΚ. ΗΤ. ΜΗΔΕΝ. ΕΠΙΘ. ΑΜΥΝ. ΒΑΘΜΟΛ.
1. ΑΠΣ ΠΡΩΤΕΑΣ 7 6 1 537 417 13
2. ΣΕΦΑ Ο ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ 7 5 2 459 472 12
ΣΚ ΣΠΑΡΤΗ 7 5 2 496 422 12
4. ΚΟΜ ΠΕΛΑΣΓΟΣ 7 3 4 385 359 10
5. ΑΣΤΗΡ ΒΛΑΧΙΩΤΗ 7 2 5 413 443 9
6. ΑΟ ΜΟΝΕΜΒΑΣΙΑΣ ΚΑΣΤΡΟ 7 7 347 524 7

 

ΤΕΛΙΚΗ ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΠΑΙΔΩΝ

1 ΑΠΣ ΠΡΩΤΕΑΣ
2 ΣΕΦΑ Ο ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ
3 ΣΚ ΣΠΑΡΤΗ
4 ΚΟΜ ΠΕΛΑΣΓΟΣ
5 ΑΣΤΗΡ ΒΛΑΧΙΩΤΗ
6 ΑΟ ΜΟΝΕΜΒΑΣΙΑΣ ΚΑΣΤΡΟ
7 ΑΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑ 1980
ΓΑΕΤ ΔΙΩΝ Ο ΚΥΠΑΡΙΣΣΕΥΣ
9 ΓΣ ΜΕΣΣΗΝΗΣ
ΓΣ ΓΑΡΓΑΛΙΑΝΩΝ
ΣΔΥ ΤΡΙΠΟΛΗΣ
ΛΑΚΩΝΑΣ ΑΓΟΝΓ
13 ΑΟ ΘΟΥΡΙΑΣ
ΑΣ ΤΡΙΦΥΛΙΑΣ
ΑΣ ΛΑΚΩΝΙΚΟΣ ΚΡΟΝΟΣ
ΑΠΟΕΛ
17 ΑΠΟΜ Ο ΠΗΓΑΣΟΣ
ΑΕΜ Ο ΠΟΛΥΒΙΟΣ
ΣΠΑΡΤΙΑΤΙΚΟΣ ΓΣ
ΑΣ Ο ΒΑΤΙΚΙΩΤΗΣ
21 ΣΠΟΚ Ο ΕΥΚΛΗΣ
ΑΑΕ Ο ΑΙΑΝΤΑΣ
23 ΣΚ ΚΑΛΑΜΑΤΑ
24 ΝΟ ΠΥΛΟΥ
ΑΣ ΠΑΝΑΣ ΚΑΝΔΗΛΑΣ
ΑΣΚ ΑΡΗΣ ΣΚΑΛΑΣ

 

ΤΕΛΙΚΗ ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΕΦΗΒΩΝ

1 ΑΠΣ ΠΡΩΤΕΑΣ
2 ΣΚ ΣΠΑΡΤΗ
3 ΑΠΟΜ Ο ΠΗΓΑΣΟΣ
4 ΣΔΥ ΤΡΙΠΟΛΗΣ
5 ΑΑΕ Ο ΑΙΑΝΤΑΣ
ΣΕΦΑ Ο ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ
7. ΓΣ ΜΕΣΣΗΝΗΣ
ΓΑΕΤ ΔΙΩΝ Ο ΚΥΠΑΡΙΣΣΕΥΣ
ΣΠΑΡΤΙΑΤΙΚΟΣ ΓΣ
10 ΣΚ ΚΑΛΑΜΑΤΑ
ΚΟΜ ΠΕΛΑΣΓΟΣ
ΑΣ ΛΑΚΩΝΙΚΟΣ ΚΡΟΝΟΣ
13 ΑΠΣ ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ
ΑΣ ΤΡΙΦΥΛΙΑΣ
ΑΟ ΜΟΝΕΜΒΑΣΙΑΣ ΚΑΣΤΡΟ
16 ΑΣ Ο ΒΑΤΙΚΙΩΤΗΣ

 

ΤΕΛΙΚΗ ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ

1 ΑΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑ 1980
2 ΓΕΑ ΑΜΙΛΛΑ 2000
3 ΚΟΜ ΠΕΛΑΣΓΟΣ
ΑΣ ΛΑΚΩΝΙΚΟΣ ΚΡΟΝΟΣ
5 ΑΠΣ ΑΡΙΣ
ΑΣ Ο ΒΑΤΙΚΙΩΤΗΣ
7. ΓΣ ΓΑΡΓΑΛΙΑΝΩΝ
ΣΕΦΑ Ο ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ
9. ΑΟ ΘΟΥΡΙΑΣ
ΣΚ ΣΠΑΡΤΗ

 

ΤΕΛΙΚΗ ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΝΕΑΝΙΔΩΝ

1 ΑΠΣ ΑΡΙΣ
2 ΚΟΜ ΠΕΛΑΣΓΟΣ
3 ΓΕΑ ΑΜΙΛΛΑ 2000
4 ΑΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑ 1980
5 ΣΕΦΑ Ο ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ
6 ΑΣ Ο ΒΑΤΙΚΙΩΤΗΣ
7 ΑΣΤΗΡ ΒΛΑΧΙΩΤΗ

 

Πρωταθλητές αναδεικνύονται:

Παίδων: Α.ΠΣ. ΠΡΩΤΕΑΣ, Εφήβων: Α.Π.Σ. ΠΡΩΤΕΑΣ, Κορασίδων: Α.Ο. ΚΑΛΑΜΑΤΑ 1980, Νεανίδων: Α.Π.Σ. ΑΡΙΣ, οι οποίοι θα συμμετέχουν αντίστοιχα στις ημιτελικές φάσεις των Πανελληνίων Πρωταθλημάτων.

 

ΔΙΑΜΟΡΦΩΣΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΩΝ ΑΝΔΡΩΝ-ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ 2020-2021.

1) Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ: Ενιαία θα αποτελείται από 14 ομάδες.

2) Α2 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ: 18 ή 20 ομάδες σε 2 ομίλους οι οποίοι θα διαμορφωθούν με τις δηλώσεις συμμετοχής και γεωγραφικά κριτήρια.

3) ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ: Ενιαία θα αποτελείται από 8 ή 10 Σωματεία σύμφωνα με τις δηλώσεις συμμετοχής.