Νύχτα ντροπής για τον Αστέρα!

Ο Αστέρας διασύρθηκε από τον Παναθηναϊκό με 0-5 στο “Θεόδωρος Κολοκοτρώνης”, γράφοντας μαύρη σελίδα στην ιστορία του. Η ομάδα του Δημήτρη Ελευθερόπουλου παρέπαιε στον αγωνιστικό χώρο, δέχτηκε τέσσερα γκολ στο πρώτο ημίχρονο και θα μπορούσε να έχει δεχτεί πολλά περισσότερα γκολ. Πάντως και τα πέντε είναι τα περισσότερα που έχει δεχτεί ποτέ στην έδρα του. Πλέον, αναμένονται οι εξελίξεις…

Από το 9ο λεπτό είχαμε ένα τελειωμένο παιχνίδι στην Τρίπολη. Ο Παναθηναϊκός είχε προλάβει ήδη να δημιουργήσει τέσσερις ευκαιρίες, να αξιοποιήσει τις δύο και να προηγείται με 0-2! Σαν να μην υπήρχε αντίπαλος μέσα στον αγωνιστικό χώρο.

Στο 7′ ο Κλωναρίδης πήρε την ασίστ του Μπουμάλ για το 0-1 και στο 9′ ο Μπεργκ την ασίστ του Εμποκού για το 0-2. Σε μια άμυνα που απουσίαζε, απέναντι σε μια ομάδα που στην πραγματικότητα “απουσίαζε” ολόκληρη από τον αγωνιστικό χώρο.

Μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου ο Παναθηναϊκός είχε κάνει 12 τελικές, έχοντας σημειώσει ακόμη δύο γκολ. Στο 30′ με κεφαλιά του Μολέντο και στο 39′ με τον Εμποκού σε ακόμη ένα από τα πολλά τετ α τετ. Στο ίδιο διάστημα ο Αστέρας πελαγοδρομούσε, απείλησε με τον Μανιά στο 0-2 (η μεγαλύτερη ευκαιρία), με τον Μάσα που σούταρε και ο Βλαχοδήμος έδιωξε και με τον Τσουκαλά, που σούυαε, η μπάλα κόντραρε και έφυγε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι.

Το παιχνίδι είχε τελειώσει από το πρώτο ημίχρονο. Στο δεύτερο 45λεπτο οι πράσινοι έχοντας εξασφαλίσει τη νίκη έκαναν διαχείριση του αγώνα. Ο Αστέρας προσπάθησε για το γκολ της τιμής, με τον Τσουκαλά να βλέπει τον Βλαχοδήμο να διώχνει στη δεξιά του γωνία και τον Μάσα να προσπαθεί να το πετύχει από το κέντρο.

Ο Παναθηναϊκός είχε κι άλλες ευκαιρίες, σκόραρε το πέμπτο γκολ στο 83′ με τον Μπουμάλ, σε σημείο που ο Αστέρας έπαιζε με δέκα παίκτες. Λόγω τραυματισμού του Ιγκόρ, ο οποίος μπήκε προερχόμενος από τραυματισμό και δεν άντεξε. Για τελειωμένο παιχνίδι το ρίσκο που πήρε το τεχνικό τιμ ήταν μεγάλο και τελικά το πλήρωσε…

Οι συνθέσεις:

Αστέρας: Ντοναρούμα, Δημούτσος, Γιαννούλης, Σελίν, Χαμντανί (23′ Γκαϊντούτσικ), Τσουκαλάς, Ιγκλέσιας, Καλτσάς, Μάσα (65′ Ιγκόρ), Φαρίνια (46′ Τσιλιανίδης), Μανιάς.

Παναθηναϊκός: Βλαχοδήμος, Κουλιμπαλί, Χουλτ, Κουτρουμπής, Μολέντο, Κουρμπέλης (81′ Ρέις), Ζέκα, Κλωναρίδης (74′ Πίσπας), Μπουμάλ, Εμποκού (46′ Βλαχοδήμος), Μπεργκ.

Προηγούμενο άρθροΗ συνέντευξη τύπου Ελευθερόπουλου – Ουζουνίδη (vids)
Επόμενο άρθροΤέλος ο Ελευθερόπουλος από τον Αστέρα!