Νίκη «ανάσα» παραμονής οι Δρομείς επί της Καλαμάτας

Μεγάλη νίκη σημείωσε ο Σύλλογος Δρομέων το απόγευμα της Κυριακής (27/03) στο κλειστό γυμναστήριο του ΔΑΚ Τρίπολης, με σκορ 67-52 απέναντι στην ποιοτική ομάδα της Καλαμάτας ΣΚ, διατηρώντας έτσι τις ελπίδες παραμονής στην κατηγορία. Μία νίκη που ήρθε χάρη στα εξαιρετικά β’ και γ’ δεκάλεπτο, στα οποία οι Δρομείς είχαν εξαιρετική απόδοση στην επίθεση.

Το συγκεκριμένο ματς για την 16η αγωνιστική της Γ’ Εθνικής κατηγορίας, αν και ξεκίνησε «μουδιασμένα» για τους Δρομείς (8-13 το α’ δεκάλεπτο), βρήκε τους «Αρκάδες» σαφώς καλύτερους στη συνέχεια με καλές επιλογές στην επίθεση και αρκετούς πόντους στο σκοράρισμα. Η Αρκαδική ομάδα κατάφερε να ισορροπήσει το ματς και να κλείσει με ελαφρύ προβάδισμα στο α’ μέρος (30-27).

Στην επανάληψη οι «κυανοκίτρινοι» είχαν ανάλογα καλή απόδοση και κατάφεραν με ενέργεια στην επίθεση αλλά και καλές άμυνες να δημιουργήσουν ένα πολύτιμο προβάδισμα που άγγιξε μέχρι και το +12 (58-38 στα 01’30) για το 52-40 του γ’ δεκαλέπτου. Στο φινάλε οι Δρομείς με έλεγχο στα ριμπάουντ, καλή απόδοση και περισσότερη ενέργεια κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμα μέχρι το φινάλε για το τελικό 67-52.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Καλογριάς, Κουλουμπαρίτσης.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 8-13 (Α’), 30-27 (Β’), 52-40 (Γ’), 67-52 (Δ’).
ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΔΡΟΜΕΩΝ (Βασίλης Αλικάκος): Παπαπέτρου, Κόκκορης 7, Ζαχαριάς, Μαντίκος 15(2), Καλαμπόγιας 2, Μπαλής 19(2), Αγγουράς 13, Σακελλαράκος, Σταματόπουλος 9(1), Καρλής 2.
ΚΑΛΑΜΑΤΑ ΣΚ (-): Χατζηαγγέλου, Πετρίδης, Μπούσι 10(3), Πέζος 2, Πολίτης 5, Σαλάι 9(1), Περρωτής 10, Καλογερόπουλος 4, Μαυροειδής 2, Νάκης 5, Μπάκας 5.

Προηγούμενο άρθροΜήνυμα Κυρ. Μητσοτάκη στον τηλεμαραθώνιο για την Ουκρανία: «Η Ελλάδα είναι στο πλευρό σας – Μαζί μπορούμε να σταματήσουμε αυτόν τον Πόλεμο»