Νίκη με ανατροπή…αλλά χωρίς play-off φέτος για τον Αστέρα!

Ρεπορτάζ: Φώτης Αλεξόπουλος

Τελευταία αγωνιστική της κανονικής διάρκεια του πρωταθλήματος της Super League και το ενδιαφέρον ήταν πάρα πολύ μεγάλο, καθώς τα αποτελέσματα της 30ης αγωνιστικής θα ξεκαθάριζαν την κατάσταση και τις θέσεις συμμετοχής στα φετινά play-off. Από την πλευρά του ο Αστέρας Τρίπολης ήθελε να εξαντλήσει τις όποιες πιθανότητες είχε για πρόκριση στα φετινά play-off. Εκ του αποτελέσματος λοιπόν το απόγευμα της Κυριακής μπορεί να ήρθε η νίκη με σκορ 2-1 με ανατροπή επί της Βέροιας στο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης», αλλά η νίκη του ΠΑΣ Γιάννινα στην Ξάνθη με σκορ 0-1 του «χάλασε» τις όποιες φιλοδοξίες της ομάδας της Τρίπολης για επίτευξη του μεγάλου στόχου.

Αγωνιστικά το παιχνίδι της Κυριακής στην Αρκαδική πρωτεύουσα επιφύλαξε από ένα ημίχρονο για κάθε ομάδα. Το πρώτο ημίχρονο άνηκε στην ομάδα της Βέροιας που ευτύχησε να προηγηθεί στο 9ο λεπτό έχοντας την υπεροχή στο ματς και διεκδικώντας με προϋποθέσεις και ένα δεύτερο γκολ μέχρι το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου. Σ’ αυτό το διάστημα η ομάδα του Αστέρα ήταν ιδιαίτερα κακή τόσο αμυντικά, όσο και στο τελείωμα των όποιων φάσεων δημιούργησαν.

Στην επανάληψη οι ρόλοι αντιστράφηκαν στον αγωνιστικό χώρο. Ο Αστέρας ανέβασε κατακόρυφα ρυθμούς στην επανάληψη. Πήρε τον έλεγχο του παιχνιδιού μέσα από την κατοχή και κυκλοφορία της μπάλας, είχε τις φάσεις στο ματς και σε δύο περιπτώσεις κατάφερε να σκοράρει, αντιστρέφοντας ολοκληρωτικά την «εικόνα» της αναμέτρησης. Στο 49’ και στο 73’ με πρωταγωνιστική τον Ιωαννίδη η ομάδα της Αρκαδίας κατάφερε να φτάσει στη νίκη και να κλείσει με θετικό αποτέλεσμα τις φετινές επίσημες αγωνιστικές της υποχρεώσεις.

ΓΗΠΕΔΟ: «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης».
ΚΑΙΡΟΣ: Αίθριος.
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Μιχαήλ Κουκουλάκης.
ΒΟΗΘΟΙ: Χρήστος Μπαλτάς, Βασίλειος Λάμπρου.
Δ’ ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Παναγιώτης Κουλούδης.
ΤΕΡΜΑΤΑ: 49’ Ιωαννίδης, 73’ Ιωανίδης | 9’ Μπαλάφας.
ΔΟΚΑΡΙΑ: 80’ Μάσα.
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 22’ Τριανταφυλλόπουλος, 68’ Ζησόπουλος | 87’ Μάνος, 90’+2’ Μπαλάφας.
ΑΠΟΒΟΛΕΣ: –

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μάκης Χάβος): Μπαντής, Λούι, Τριανταφυλλόπουλος, Ζησόπουλος, Γιαννούλης, Ντουντού, Δημούτσος, Κουρμπέλης, Στανισάβλιεβιτς, Ιωαννίδης, Μάσα.

ΒΕΡΟΙΑ (Δημήτρης Ελευθερόπουλος): Καντιμοίρης, Γιαννούλης, Αραγονες, Πουγγουρας, Σιόντης, Μπαλάφας, Άρτσε, Μαγέφσκι, Ναζλίδης, Μεληκιώτης, Ανάκογλου.

Προηγούμενο άρθρο«Αέρας» και στο Κρανίδι ο Παναρκαδικός!