Νίκη Απόλλωνα επί του Ακάδημου…και βήμα παραμονής!

Συνέχεια αγωνιστικών υποχρεώσεων στην Α’ τοπική κατηγορία μπάσκετ και η ομάδα του Απόλλωνα καλούνταν να διεκδικήσει νίκη και μόνο νίκη στη Μεσσηνιακή πρωτεύουσα, αν ήθελε να διατηρήσει «ζωντανές» τις ελπίδες παραμονής στην μεγάλη τοπική κατηγορία. Το θετικό αποτέλεσμα λοιπόν αποτελούσε «μονόδρομο» για την ομάδα της Τρίπολης που πήγε στην Καλαμάτα το απόγευμα της Κυριακής για τη νίκη και μόνο αυτή.

Εκ του αποτελέσματος λοιπόν ο Απόλλωνας παίζοντας τα «ρέστα» του στο κλειστό γυμναστήριο της Τέντας με όλο τα έμψυχα «όπλα» του, κατάφερε και κέρδισε με σκορ 66-75 τον Ακάδημο! Με αυτή τη νίκη λοιπόν η ομάδα της Τρίπολης αυξάνει σημαντικά τις ελπίδες παραμονής στην κατηγορία!

Πλέον μετά την ήττα των Γαργαλιάνων επί του πρωτοπόρου ΣΚ Καλαμάτας, ο Απόλλωνας με νίκη επί του ΝΟ Πύλου την τελευταία αγωνιστική στην Τρίπολη σε συνδυασμό με ήττα του ΓΣ Γαργαλιάνων εκτός έδρας επί της Καλαμάτας 1980, παραμένει στην κατηγορία. Η ομάδα του Απόλλωνα είχε τεράστιο κίνητρο για τη νίκη και παράλληλα εκμεταλλεύτηκε τις αρκετές απουσίες του Ακάδημου που είναι αδιάφορος στο πρωτάθλημα.

Μετά το αρκετά ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο στο οποίο οι δύο ομάδες συμπορεύονταν στο σκορ και τελείωσαν την πρώτη περίοδο ισόπαλες με 20-20, ο Απόλλωνας στη συνέχεια ανέβασε ρυθμούς. Από τη δεύτερη περίοδο η ομάδα της Τρίπολης ανέβασε ρυθμούς στην επίθεση, βρήκε περισσότερες λύσεις στο σκοράρισμα και σε συνδυασμό με τη βελτιωμένη αμυντική λειτουργία πήρε προβάδισμα στο σκορ, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με προβάδισμα 34-39.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης οι «Απολλωνιστές» στηριζόμενοι στη διάθεσή τους στην άμυνα και βρίσκοντας λύσεις επιθετικά από μέση και κοντινή απόσταση κατάφεραν να αυξήσουν περισσότερο το προβάδισμα. Στο φινάλε της τρίτης περιόδου ο Απόλλωνα προηγούνταν με σκορ 46-49!

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα της Τρίπολης δεν επέτρεπε να χάσει το παιχνίδι όπως είχε συμβεί σε προηγούμενα κρίσιμα ματς στα οποία προηγούνταν αλλά δεν γλίτωσε την ήττα. Με διάθεση και ισχυρό κίνητρο αλλά και κρίσιμα καλάθια στα τελευταία λεπτά, παρά την πίεση του Ακάδημου, η ομάδα της Τρίπολης άντεξε στην πίεση και κατάφερε στο τέλος να κατακτήσει τη σπουδαίας σημασίας νίκη με σκορ 66-75! Μια νίκη η οποία πανηγυρίστηκε έντονα καθώς αναζωπυρώνει τις ελπίδες σωτηρίας στην Α’ κατηγορία!

ΓΗΠΕΔΟ: Τέντας.
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ρίζος – Μαγκαφάς.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-20 (Α’), 34-39 (Β’), 46-59 (Γ’), 66-75 (Δ’).

ΑΚΑΔΗΜΟΣ (Ροζακέας): Μπόμπολης 12, Μπένος 5, Καραμπάτσος 8, Φιλιππόπουλος, Διαμαντόπουλος 5(1), Πετεινάρης 2, Μαλαχητης, Σπαντιδέας 16(1), Σκοπέτος 18(2), Ζαγάκος, Καραγγελής.

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Γεννιάς): Παπαχαρλάμπους 23(2), Γεννιάς, Ρεμκουνιώτης 16, Παναγιώτου, Καπετάνιος, Χλέπας 6, Καμπυλαυκάς 2, Χαραλαμπόπουλος Π. 2, Παπαναστασίου 3, Διαμαντόπουλος 6, Καρνέζης 14(1).