Αρκαδικός – Απόλλων Π. 82-59 και τώρα…ΠΑΟΚ!

Με έναν εκπληκτικό κόσμο στο πλευρό του ο Αρκαδικός ξεκίνησε πολύ δυνατά στην αναμέτρηση, παίζοντας εξαιρετικές άμυνες αλλά έχοντας παράλληλα «καθαρό» μυαλό στις επιθέσεις του. Αυτό βοήθησε σε μια σωστή διαχείριση του πρώτου δεκαλέπτου, με τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της να φτάνει το +5, στο κλείσιμο της περιόδου στο 18-13.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το παιχνίδι έγινε πιο δυνατό, οι δύο ομάδες μάζευαν από νωρίς φάουλ, όμως ο Αρκαδικός συνέχισε να ελέγχει σε πολύ μεγάλο βαθμό το παιχνίδι, χωρίς όμως να μπορεί να αυξήσει τη διαφορά. Το +5 διατηρήθηκε και στο τέλος του δεύτερου δεκαλέπτου, στο 38-33.

Η τρίτη περίοδος ήταν σχεδόν… «μαγική» για τον Αρκαδικό. Εξαιρετικές άμυνες, απίστευτο επιθετικό κρεσέντο με μπροστάρη στον Κάμερον Τζόουνς και η διαφορά άνοιγε σε κάθε επίθεση για να φτάσει στο +27 στο τέλος της περιόδου και το 66-39.

Στην τέταρτη περίοδο, αν και η ομάδα της Πάτρας ξεκίνησε πιο δυνατά κάνοντας την τελευταία προσπάθεια για να ξαναμπεί στο παιχνίδι. Ο Γιάννης Καστρίτης και οι παίκτες του διαχειρίστηκαν άριστα το υπόλοιπο του αγώνα και δεν επέτρεψαν σε κανένα σημείο η επιστροφή της Πάτρας να γίνει… ουσιαστική, εξασφαλίζοντας την πέμπτη νίκη στο πρωτάθλημα της BASKET LEAGUE ΣΚΡΑΤΣ επικρατώντας 82-59.

Τα δεκάλεπτα: 18-13, 38-33, 66-39, 82-59

Αρκαδικός (Καστρίτης): Καραμαλέγκος, Καμ. Τζόουνς 17, Καββαδάς 23, Βαν Όστρουμ, Κοψαύτης, Στεφανίδης 14, Τρ. Τζόουνς, Νούτινεν 8, Καλλινικίδης 5, Τζουγκαράκης, Λι 8, Λίτζιον 7.
Απόλλων (Μέξας): Αργυρόπουλος, Βεργίνης 11, Μαστρογιαννόπουλος, Πάλμπλαντ 5, Τζαουάρα 6, Πελεκούδας, Λαμπρόπουλος 2, Άντερσον 7, Μέιερ 13, Σάντλερ 6, Νικολόπουλος, Γουντς 8.

arcadikosbc.gr

Το ρεπορτάζ του Φώτη Αλεξόπουλου για τον αγώνα:

Το πρωτάθλημα της Basket League βρίσκεται πλέον στην τελική του ευθεία όσον αφορά την κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος και κάθε αγωνιστική περιλαμβάνει πολύ κρίσιμα παιχνίδια για τις περισσότερες ομάδες. Για την ομάδα του ΣΕΦΑ Αρκαδικού όλες οι αγωνιστικές πλέον αποτελούν κρίσιμες «στροφές» μέχρι το φινάλε, καθώς ακόμη οι «κυανόλευκοι» βρίσκονται σε δύσκολη βαθμολογική θέση και καλούνται να βρουν τις νίκες αυτές που θα τους επιτρέψουν να διεκδικήσουν την παραμονή στην κατηγορία.

Το απόγευμα της Δευτέρας η ομάδα του Αρκαδικού έδινε ακόμη έναν «τελικό», όπου δεν χωρούσε κανένα άλλο αποτέλεσμα παρά μόνο η νίκη, απέναντι στην ομάδα του Απόλλων Πάτρας! Το παιχνίδι δεν ήταν εύκολο. Ο Αρκαδικός έπαιζε για ακόμη ένα παιχνίδι με την «πλάτη στον τοίχο» καθώς ακόμη βρίσκεται σε δύσκολη βαθμολογική θέση. Ωστόσο με το πάθος που διακρίνει για ακόμη ένα ματς τις τελευταίες αγωνιστικές τον Αρκαδικό και με το κλειστό του ΔΑΚ Τρίπολης γεμάτο από το φίλαθλο κοινό που συμπαραστάθηκε για ακόμη ένα ματς των «κυανόλευκων», μία ακόμη νίκη ήρθε και μάλιστα με το εμφατικό 82-59!

Ο Αρκαδικός μπήκε δυνατά στον αγωνιστικό χώρο με σκοπό να μην επιτρέψει στον αντίπαλο να επιβάλει το ρυθμό τους. Με τους «γηπεδούχους» να βρίσκουν πολύτιμες λύσεις στην επίθεση με καλή εικόνα στην άμυνα, αλλά την ομάδα της Αχαΐας να βρίσκει λύσεις από την περιφέρεια, το παιχνίδι ήταν ντέρμπι. Οι «Αρκάδες» ωστόσο κατάφεραν να έχουν το σταθερό προβάδισμα έστω και με μικρές διαφορές στη μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου 20λεπτου και στηριζόμενοι στην επιθετική πολυφωνία τους με «μπροστάρη» τον Καββαδά, κατάφερναν να κρατούν έναν καλό ρυθμό στο ματς. Το φινάλε του πρώτου μέρους βρήκε τον Αρκαδικό προηγούμενο με 38-33.

Στην επανάληψη οι παίκτες του Γιάννη Καστρίτη μπήκαν εντυπωσιακά στο παρκέ και πραγματοποιώντας το καλύτερο δεκάλεπτο της φετινής σεζόν, όχι μόνο «κλείδωσαν» αμυντικά τον Απόλλωνα που ήταν τρομερά άστοχος, αλλά βρήκαν πάρα πολλές λύσεις στην επίθεση με αποτέλεσμα να ξεφύγουν με μεγάλη διαφορά στο ματς για το 66-39 του τρίτου δεκαλέπτου. Αν και το ματς «φαινόταν» να έχει καθαρίσει για την ομάδα της Τρίπολης ο ρυθμός παρέμεινε σε υψηλά επίπεδα. Ο Αρκαδικός σοβαρός μέχρι το φινάλε του ματς, δεν επέτρεψε στον Απόλλωνα να επιστρέψει στο ματς παρά τους πόντους που σημείωσε, με αποτέλεσμα το τελικό 82-59 να έρθει απολύτως φυσιολογικά και δίκαια!

Τρομερή ώθηση σε επίθεση και άμυνα και πάλι από τον κορυφαίο Βασίλη Καββαδά (23π, 10ρ), αλλά και με πολλές λύσεις αρκετούς παίκτες (έξι παίκτες είχαν περισσότερους από 7 πόντους).

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό ΔΑΚ Τρίπολης.
ΘΕΑΤΕΣ: 1000-1100.
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Καρακατσούνης, Γκούμας, Καλδίρης.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-13 (Α’), 38-33 (Β’), 66-39 (Γ’), 82-59 (Δ’).

ΣΕΦΑ ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Γιάννης Καστρίτης): Καραμαλέγκος, Κ. Τζόουνς 17(3), Καββαδάς 23, Βαν Όοστρουμ, Κοψαύτης, Στεφανίδης 14, Τ. Τζόουνς, Νουουτίνεν 8(2), Καλλινικίδης 5(1), Λι 8, Λίτζιον 7.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΑΣ (Κώστας Μέξας): Αργυρόπουλος, Βεργίνης 10(2), Πάλμπλαντ 5(1), Γιαβάρα 6, Λαμπρόπουλος 2, Άντερσον 7(1), Μέιερ 13(2), Σάντλερ 8, Γουντς 8.