Νίκη Αρκαδικού σε ματς «γκραν-γκινιόλ» (vid)

Φωτο αρχείου alex*f sport images (Η φωτο είναι από παλαιότερο αγώνα των δύο ομάδων στο ΔΑΚ Τρίπολης)

Το Σάββατο συνεχίστηκε κανονικά η διεξαγωγή της Α2 Εθνικής κατηγορίας με την διεξαγωγή της 29ης και προ-τελευταίας αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Τα αποτελέσματα του Σαββάτου έχουν περιπλέξει την κατάσταση τόσο με την απευθείας άνοδο στην Basket League όσο και στη διαμόρφωσε των ζευγαριών τόσο στα play-off όσο και στα play-out. Παρ’ όλα αυτά ο Αρκαδικός απέναντι στην ομάδα της ΑΕ Ψυχικού μετά από ένα συναρπαστικό σε εξέλιξη ματς που κρίθηκε στις λεπτομέρειες στην παράταση, επικράτησε με σκορ 77-74 και πραγματοποίησε ένα αποφασιστικό βήμα για την 11η θέση της κανονικής περιόδου.

Αγωνιστικά η όχι πολύ καλή απόδοση του Αρκαδικού στο πρώτο ημίχρονο επέτρεψε στην ομάδα του Ψυχικού να μπει καλύτερα στο παρκέ και να συντηρεί ένα μικρό μεν προβάδισμα σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του πρώτου μέρους. Παρ’ όλα αυτά στο φινάλε του πρώτου μισού ο Αρκαδικός βρήκε λύσεις με αποτέλεσμα το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρωθεί με προβάδισμα 34-33.

Στην επανάληψη η ομάδα της Τρίπολης ανέβασε ρυθμούς στην άμυνα και κατάφερε να ισορροπήσει το ματς, με τις δύο ομάδες να συμπορεύονται στο σκορ και αρκετές φορές να εναλλάσσονται στο προβάδισμα. Καλύτερος ρυθμός ίσως στο ματς, αλλά και αρκετές αγωνιστικές λεπτομέρειες που δεν επέτρεπαν στον Αρκαδικό να διατηρήσει το προβάδισμα φτάνοντας πιο εύκολα στη νίκη. Το ματς θα μπορούσε να είχε κερδίσει ο ΣΕΦΑ από την κανονική διάρκεια, ωστόσο το 69-69 οδήγησε τις δύο ομάδες στην παράταση. Εκεί στο φινάλε κάποιες καλές άμυνες, κάποια κρίσιμα αμυντικά ριμπάουντ και οι πολύ σημαντικοί πόντοι στο φινάλε οδήγησαν την ομάδα της Τρίπολης στην τελική επικράτηση με σκορ 77-74.

ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ – ΑΕ ΨΥΧΙΚΟΥ 77-74 (69-69 κ.α.)

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κατραχούρας-Δημόπουλος-Μακρής (Κουκάκης)

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-16 (Α’), 34-33(Β’), 50-48 (Γ’), 69-69 (Δ’), 77-74 (Π’).

ΣΕΦΑ ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Διαμαντάκος): Καραμαλέγκος 7(1), Πίνης, Τσακαλέρης 12, Κουρέπης, Προδρόμου 14, Ναούμης 6(2), Ρεντίκας 25(1), Γαρμπής 2, Τζουγκαράκης 11.

ΑΕ ΨΥΧΙΚΟΥ (Ρεμεντέλας): Νίκου 9(1), Αχής 5(1), Τσιότρας, Παπανικολάου 12(3), Σακελλαρίου 3, Βλάχος 3(1), Σμάιλαγκιτς 18(2), Σίνης 4, Τσιώκος 5, Μουράτος 15.