Νίκη Αστέρα επί του Ατρομήτου με Τσιλιανίδη (vid)

φωτο αρχείου

FotisAlex

Ακόμη ένα δυνατό φιλικό τεστ πραγματοποίησε η ομάδα του Αστέρα Τρίπολης το απόγευμα της Κυριακής στο γήπεδο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης» με αντίπαλο τον Ατρόμητο. Μια αναμέτρηση μέσα από την οποία ο Μάκης Χάβος είχε την ευκαιρία να βγάλει πολύτιμα συμπεράσματα για την αγωνιστική εικόνα και κατάσταση της ομάδας λίγες μόλις ημέρες πριν την σέντρα του πρωταθλήματος.

Η ομάδα της Τρίπολης σε σχέση με το παιχνίδι με τον Παναιτωλικό έδειξε ακόμη καλύτερη με μεγαλύτερη διάρκεια στις καλές στιγμές της στο ματς. Καλά διαστήματα που επέτρεψαν στην ομάδα της Τρίπολης να ελέγξει το ματς δημιουργώντας καλές στιγμές προς την αντίπαλη εστία.

Αγωνιστικά οι δύο ομάδες ξεκίνησαν το ματς χωρίς κάτι το αξιοσημείωτο στα πρώτα δέκα λεπτά. Από εκείνο το χρονικό σημείο και ύστερα όμως η ομάδα της Τρίπολης ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή της και κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο. Ανέβασε ρυθμούς και με πολύ καλή κυκλοφορία της μπάλας, οι «κυανοκίτρινοι» κατάφεραν να βγαίνουν με αξιώσεις προς την αντίπαλη εστία. Στο 10′ ένα σουτ μετά από κόρνερ για τον Ατρόμητο και σουτ υπό προϋποθέσεις για κάτι καλό έφυγε άουτ. Στο 12′ μετά από εκτέλεση κόρνερ από αριστερά ο Τσουκαλάς έπιασε την κεφαλιά η οποία σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Ατρομήτου. Στο 15′ μετά από ωραία επίθεση του Αστέρα ο Τσιλιανίδης κατάφερε να ξεμαρκαριστεί και με ωραίο πλασέ κατάφερε να σκοράρει για το 1-0.

Το δεύτερο ημίχρονο αποδείχθηκε περισσότερο ισορροπημένο από τις δύο ομάδες. Η ομάδα του Περιστερίου ανέβασε ρυθμούς και προσπάθησε να απαντήσει στο γκολ της Αρκαδικής ομάδας. Στο 50′ οι φιλοξενούμενοι απείλησαν σε ισοφάριση, αλλά ο Αθανασιάδης κατάφερε με τις γροθιές να κρατήσει ανέπαφη την εστία του. Ένα λεπτό αργότερα η κεφαλιά του Ιωαννίδη δεν ήταν ικανή να προκαλέσει κίνδυνο στην εστία του Ατρομήτου όπως επίσης και το όχι καλό σουτ του Μπέρτου.

Συνολικά πάντως ο Αστέρας αποδείχθηκε καλύτερος στο παιχνίδι, είχε μεγαλύτερα διαστήματα καλής απόδοσης, την υπεροχή στο ματς και αποδείχθηκε σε καλή αγωνιστική κατάσταση πριν την έναρξη του πρωταθλήματος της Super League.

ΓΗΠΕΔΟ: Θεόδωρος Κολοκοτρώνης.
ΚΑΙΡΟΣ: Αίθριος με λίγα σύννεφα.
ΘΕΑΤΕΣ: 1200-1600.
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Αριστοτέλης Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας).
ΒΟΗΘΟΙ: Τρύφωνας Πετρόπουλος (Αρκαδίας), Δημήτρης Βεργέτης (Αρκαδίας).
Δ’ ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Γιάννης Δελφάκης (Αρκαδίας).
ΤΕΡΜΑΤΑ: 15′ Τσιλιανίδης.
ΔΟΚΑΡΙΑ: 12′ Τσουκαλάς.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μάκης Χάβος): Αθανασιάδης (62′ Κοζίσκι), Μπέρτος (62′ Ιγκόρ), Σεφί (77′ Χαμντανί), Κουρμπέλης (89′ Μακροστέργιος), Γιαννούλης (77′ Κυριακόπουλος), Δημούτσος (83′ Στανισάβλιεβιτς), Τσουκαλάς (62′ Ιγκλέσιας), Τσιλιανίδης (77′ Τσάβες), Μάσα (83′ Φερνάντες), Καλτσάς (83′ Κώτσιρας), Ιωαννίδης (62′ Γκοντό).

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Τραϊανός Δέλλας): Χαρμπούνοφ, Κοντοές (46′ Ντιγκινί), Βιτόλο, Λαζαρίδης, Μπάχα (84′ Κεϊτά), Ούμπιντες, Κιβρακίδης (78′ Γκουγκούδης), Βασιλείου (78′ Παπαδόπουλος), Λημνιός (46′ Ζησόπουλος), Γροντής (46′ Κατρανης), Λε Ταλέκ (84′ Μπαστάκος).