Νίκη «χρυσάφι» ο Αστέρας επί του Λεβαδειακού

Φωτο: drt915.gr

FotisAlex

Συνεχίστηκε η αγωνιστική δράση την Κυριακή στα πλαίσια της 9ης αγωνιστικής με τον Αστέρα Τρίπολης να καλείται να δώσει ένα εξαιρετικά σημαντικό ματς από βαθμολογικής άποψης στο γήπεδό του με αντίπαλο τον Λεβαδειακό. Μετά τα αρνητικά αποτελέσματα η ομάδα της Τρίπολης θέλει να επιστρέψει στις νίκες και στο πρωτάθλημα και κάπως έτσι να κερδίσει λίγο από το χαμένο βαθμολογικό έδαφος των προηγούμενων αγωνιστικών. Παράλληλα ο Αστέρας καλούνταν να βρει και το καλό του αγωνιστικό του «πρόσωπο» που ίσως θα αποτελέσει την αρχή στο να αποκτήσει η ομάδα της Τρίπολης καλό αγωνιστικό ρυθμό στις επόμενες κρίσιμες αγωνιστικές.

Αγωνιστικά αν και ο Αστέρας με πολλές απουσίες κυρίως στην αμυντική γραμμή και σε δύσκολη βαθμολογική κατάσταση πάλεψε για το θετικό αποτέλεσμα και χάρη στο γκολ του Φενράντες στο 9′ έφτασε στη νίκη που βάσει της συνολικής εικόνας του παιχνιδιού κρίνεται δίκαιη. Ένα θετικό αποτέλεσμα που συνδυάστηκε με καλή εμφάνιση και κυρίως μεγάλη προσπάθεια στον αγωνιστικό χώρο από τους ποδοσφαιριστές του Δημήτρη Ελευθερόπουλου.

Αγωνιστικά στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Αστέρα Τρίπολης μπήκε πολύ καλά στον αγωνιστικό χώρο βρίσκοντας το δρόμο μόλις στο 9ο λεπτό για το 1-0 με τον Φερνάντες. Η συνέχεια επιφύλαξε ένα πολύ ενδιαφέρον παιχνίδι με τις δύο ομάδες να χάνουν πολύ σημαντικές στιγμές για να αλλάξουν το δείκτη του σκορ. Ένα καλό πρώτο ημίχρονο βάσει ενδιαφέροντος στο οποίο θα μπορούσαν να είχαν μπει περισσότερα γκολ. Κλασικές στιγμές με Μάντζιο στο 14′ και στο 40′ αλλά και πολύ καλές στιγμές με Φερνάντες στο 21′ και Τσιλιανίδη στο 34′.

Στην επανάληψη ο ρυθμός της αναμέτρησης έπεσε αισθητά για τις δύο ομάδες. Αν και οι δύο ομάδες προσπάθησαν να δημιουργήσουν φάσεις για γκολ, δεν ήρθε κάποια κλασική φάση και κατ’ επέκταση δεν ήρθε κάτι το αξιοσημείωτο στην επανάληψη. Οι Αρκάδες έλεγξαν το ματς, δεν απειλήθηκαν στον αγωνιστικό χώρο και κατάφεραν να κρατήσουν το προβάδισμα του πρώτου ημιχρόνου χωρίς προβλήματα για μια πολύ σημαντική νίκη.

ΓΗΠΕΔΟ: «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης».

ΚΑΙΡΟΣ: Συννεφιασμένος.