Νίκη εντός προγράμματος για τον Απόλλωνα

Γράφει ο Φώτης Αλεξόπουλος
Το βράδυ της Κυριακής η ομάδα του Απόλλωνα Τρίπολης ήθελε να συνεχίσει με νίκες τις επίσημες αγωνιστικές της υποχρεώσεις και να μπει με το δεξί για το 2015 στο πρωτάθλημα της Β’ κατηγορίας. Αντίπαλος σ’ αυτό το ματς η Ολυμπιάδα Δαφνίου που ήρθε με πολλές απουσίες στο συγκεκριμένο ματς και με στόχο την καλύτερη δυνατή αγωνιστική παρουσία στο ματς. Στην προσπάθεια του ο Απόλλωνας να διατηρηθεί στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα καλούνταν να επικρατήσει εύκολα ή δύσκολα του αντιπάλου του. Μετά από μία καλή αγωνιστική παρουσία με αρκετές λύσεις στην επίθεση η ομάδα της Τρίπολης επικράτησε πιο εύκολα απ’ ότι θα περίμενε ίσως και διατηρήθηκε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα μαζί με την ομάδα του ΑΠΟΕΛ Μολάων και του Πάνα Κανδήλας.

Το ξεκίνημα της αναμέτρησης ήταν αρκετά δυνατό για την ομάδα του Απόλλωνα που ελέγχοντας το αμυντικό ριμπάουντ κατάφερε επιθετικά να βρει αρκετές λύσεις στο σκοράρισμα, είτε σε οργανωμένες επιθέσεις, είτε σε αιφνιδιασμούς που κατάφερε να εκδηλώσει. Η ομάδα της Τρίπολης μπήκε δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και αν και βρέθηκε στα ίσα με την Λακωνική ομάδα στα 06’10 από την έναρξη του ματς (6-6), στη συνέχεια με επί μέρους σκορ 14-2 πήρε σαφές προβάδισμα με 20-8 στο φινάλε της πρώτης περιόδου.
Η συνέχεια ήταν ανάλογη και στο β’ δεκάλεπτο με τους φιλοξενούμενους να αντιμετωπίζουν σοβαρό επιθετικό πρόβλημα, η ομάδα του Απόλλωνα σταδιακά αύξησε ακόμη περισσότερο τη διαφορά και έφτασε σ’ ένα προβάδισμα ακόμη και 23 πόντων (38-15) στα φινάλε του πρώτου ημιχρόνου. Το παιχνίδι βάσει της εικόνας της αναμέτρησης αποτέλεσε στη συνέχεια τυπική διαδικασία. Ο Απόλλωνας είχε περισσότερες επιλογές στο σκοράρισμα, ενώ στο ματς δεν χρειάστηκε να αγωνιστεί και ο Τάκης Παπαχαραλάμπους. Η διαφορά κυμάνθηκε σε υψηλά επίπεδα σε όλη τη διάρκεια της τρίτης περιόδου με τον Απόλλωνα να κλείνει την τρίτη περίοδο προηγούμενος με 50-23. Στην τελευταία περίοδο του ματς οι «γηπεδούχοι» έριξαν αγωνιστικές «στροφές» αλλά και πάλι οι λύσεις στην επίθεση αποτέλεσαν γεγονός. Στο φινάλε και η φιλοξενούμενη ομάδα βρήκε λύσεις με αποτέλεσμα το τελικό 68-43.
ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό ΔΑΚ Τρίπολης.
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κυριακόπουλος – Καρνέζης.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-8 (Α’), 38-15 (Β’), 50-23 (Γ’), 68-43 (Δ’).
ΑΠΟΛΛΩΝ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Γεννιάς): Νασιόπουλος, Γεννιάς 9(3), Μιχαλάκης Ζ. 6, Λέλες, Μιχαλάκης Ευθ. 4, Χαραλαμπόπουλος 9(1), Σελίμης, Διαμαντάκος 5(1), Παπαναστασίου 12, Διαμαντόπουλος 4, Καρνέζης 13(3).
ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΔΑΦΝΙΟΥ (Οικονόμου): Τσώνης 7(1), Τσαρουχάς, Λιανός 9(1), Κουτσοβασίλης 1, Οικονόμου 9, Μηνανάκης, Χριστοφιλάκης 9, Φωτόπουλος 8.