Νίκη επί της Χίου και πρόκριση στην τελική φάση για την Άμιλλα

ΦΩΤΗΣ ΑΛΕΞΟΠΟΥΛΟΣ.

Τη νίκη που χρειαζόταν σημείωσε το πρωί της Κυριακής (15/05) η ΓΕΑ Άμιλλα 2000 απέναντι στον Βούρειο Χίου κατακτώντας τελικά την 1η θέση στον γ’ προκριματικό όμιλο της Τρίπολης και την πρόκριση στην τελική φάση του Πανελληνίου πρωταθλήματος κορασίδων. Μία νίκη που ήρθε με σκορ 63-47, με την Αρκαδική ομάδα να είναι καλύτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς.

Το ματς ξεκίνησε μοιρασμένο για τις δύο ομάδες για να ξεφύγει με 4-5 η ομάδα της Τρίπολης στο φινάλε του α’ δεκαλέπτου. Η εικόνα του ματς σε β’ και γ’ περίοδο έβρισκε την Άμιλλα να πατάει καλύτερα στο παρκέ και με «όπλο» τα ριμπάουντ και τις όποιες λύσεις στην επίθεση να διατηρεί ένα προβάδισμα 10-12 πόντων, μέχρι το φινάλε του α’ ημιχρόνου και το 32-22.

Στην επανάληψη η Άμιλλα με καλό διάστημα στα μισά της γ’ περιόδου προηγήθηκε και με +20 πόντους (47-27) στα 03’57, με την ομάδα της Χίου στη συνέχεια να βγάζει μέχρι ένα σημείο αντίδραση καταφέρνοντας να μειώσει στο -10 (53-43) στα 05’25. Εκεί όμως έξι σερί πόντοι για την Άμιλλα έδωσαν τέλος στην αναμέτρηση.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ρίζος, Τσουβάλης.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-14 (Α’), 32-22 (Β’), 49-35 (Γ’), 63-47 (Δ’).
ΓΕΑ ΑΜΙΛΛΑ 2000 (Θοδωρής Τσουκαλάς): Μάγκλαρη 2, Αρχοντάκου, Στιβακτάκη, Μίχαλου 5(1), Πολυχρονοπούλου, Μάγκλαρη 17(3), Κοκκώνη, Παναγιωτοπούλου 17, Βυτόγιαννη, Κοράκη 5, Παπαζαφειροπούλου 12(1), Κωνσταντινέα 5.
ΒΟΥΡΕΙΟΣ ΧΙΟΥ (-): Οικονόμου 16(4), Πατεράκη Σ. 3, Τακτικού, Νεαμονίτη, Πατεράκη Μ., Αμέντα 2, Παταπή 8, Πολυχρόνη, Τσιμπουκά 4, Χαβιάρα 4, Βαβακά 2, Πρέλια 8(2).