Νίκη για τις γυναίκες του ΑΣΠΕΤ απέναντι στην ομάδα του ΓΣΜ Λύκαια

ΦΩΤΟ: ALEX*F SPORTS IMAGES.

Το απόγευμα της Κυριακής 23/02 ο ΑΣΠΕΤ Τρίπολης υποδέχθηκε στο κλειστό γυμναστήριο του ΔΑΚ Τρίπολης την αντίστοιχη ομάδα του ΓΣΜ Λύκαια για το τοπικό γυναικείο πρωτάθλημα της ΕΣΠΕΠ και την 13η αγωνιστική. Μια αναμέτρηση στην οποία τελικά η ομάδα της Τρίπολης επικράτησε με 3-1 σετ και εδραιώθηκε με διαφορά στη 2η θέση του Γ’ ομίλου.

Αγωνιστικά το ξεκίνημα αποδείχθηκε «μουδιασμένο» για την ομάδα της Τρίπολης που μετά από ένα απόλυτα ισορροπημένο 1ο σετ στη μεγαλύτερη διάρκειά του (3-3, 9-9, 17-17), τα λάθη των «γηπεδούχων» επέτρεψαν στη Μεγαλοπολίτικη ομάδα να φτάσει στην κατάκτησή του με 20-25.

Στη συνέχεια ο ΑΣΠΕΤ αντέδρασε και μετά από ένα ισορροπημένο ξεκίνημα (3-3 και 6-6) κατάφερε να πάρει ουσιαστικό προβάδισμα στο παιχνίδι, φτάνοντας στην ισοφάριση στα σετ με 25-17. Η συνέχεια ήταν εντυπωσιακή με τις αθλήτριες του Γιώργου Χρονόπουλου να πιάνουν πολύ καλή απόδοση και να φτάνουν εύκολα στην κατάκτηση του 3ου σετ με 25-12. Στο τελευταίο σετ πλέον η ομάδα της Τρίπολης έδειχνε να ελέγχει απόλυτα το ματς φτάνοντας στο 25-16 και στο νικηφόρο 3-1 που εξασφαλίζει ακόμη τρεις βαθμούς.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Δοξαράς.

ΣΕΤ: 20-25 (1o), 25-17 (2o), 25-12 (3o), 25-16 (4o).

Α.Σ.ΠΕΤ. ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Γιώργος Χρονόπουλος): Πεντεφούντη, Νικητοπούλου, Αλεξοπούλου, Χρονοπούλου, Καραλέκα, Σιάννα, Μητσοπούλου, Ζάβου.

Γ.Σ. ΛΥΚΑΙΑ ΜΕΓΑΛΟΠΟΛΗΣ (-): Αργυροπούλου Α., Αργυροπούλου Χ., Γιαννακοπούλου, Κουρέτα, Μπαζιώτη, Μπουράνη, Παπαγγελή, Ροζολή, Σταθούρου.

Προηγούμενο άρθροΔείτε LIVE τη συνεδρίαση του Περιφερειακού Συμβουλίου Πελοποννήσου
Επόμενο άρθροΟΗΕ: «Σχέδιο συμφωνίας» για κατάπαυση του πυρός μεταξύ των εμπολέμων