Νίκη σε “νεκρό” χρόνο!

Ο Αστέρας νίκησε με 1-0 τη Βέροια στην πρεμιέρα του στο Κύπελλο, με γκολ του Τσουκαλά σε “νεκρό” χρόνο. Δημιουργός ο Κώτσιρας, ο οποίος μήκε στο τελευταίο δεκάλεπτο και άλλαξε την εικόνα της ομάδας.

Ο Αστέρας έφτασε στους τρεις βαθμούς στον όμιλό του και πλέον, άνοιξε το δρόμο της πρόκρισης στη φάση των “16” της διοργάνωσης. Η ομάδα της Τρίπολης πάντως, για ακόμη ένα παιχνίδι είχε κακή απόδοση, με ελάχιστες ευκαιρίες στην αντίπαλη εστία.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν πολύ κακό, με ελάχιστες φάσεις μπροστά στις δύο εστίες. Τον Αστέρα να έχει την μπάλα και να μην ξέρει τι να την κάνει και τη Βέροια να αμύνεται, χωρίς να απειλείται ιδιαίτερα.

Μία κεφαλιά του Ιωαννίδη στο ξεκίνημα και ένα σουτ του Δημούτσου στο 42′, προσπάθειες άστοχες και οι δύο, ήταν οι μοναδικές καλές στιγμές του αγώνα.

Στο δεύτερο ημίχρονο Αστέρας προσπάθησε να ανεβάσει το ρυθμό του, αλλά και πάλι δεν βρήκε δημιουργικές λύσεις. Ενα σουτ του Ιωαννίδη που έφυγε άουτ και μια καλή εκτέλεση φάουλ του Τσιλιανίδη στο 78′, που έβγαλε ο Καντιμοίρης, ήταν οι καλύτερες στιγμές. Μέχρι το τελευταίο 10λεπτο…

Αρχικά οι δύο ομάδες δέχτηκαν από μία κόκκινη κάρτα, ο Μπέρτος από πλευράς Αστέρα και ο Μπαλάφας από πλευράς Βέροιας και στη συνέχεια, ήρθε το ξέσπασμα. Ο Κώτσιρας στο πέμπτο και τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων έκανε την ασίστ και ο Τσουκαλάς (οι δύο αλλαγές του Ελευθερόπουλου) έδωσε τη νίκη με σουτ από το ύψος του πέναλτι. Γκολ που έφερε και ξέσπασμα χαράς από ποδοσφαιριστές και ανθρώπους της ομάδας.

Προηγούμενο άρθροΚατάθεση στεφάνων από σχολεία της Τρίπολης για την 28η Οκτωβρίου 1940 (vid,ph)