Νίκη στο φινάλε επί του Πανιωνίου και παραμονή για τον Αστέρα

Την Κυριακή 5 Μαΐου συνεχίστηκε η αγωνιστική δράση της τελευταίας αγωνιστικής (30η) στο πρωτάθλημα της Super League. Μια αγωνιστική κρίσιμη για τη «μάχη» της παραμονής στην οποία εμπλεκόταν και ο Αστέρας Τρίπολης. Μια αγωνιστική στην οποία η ομάδα της Τρίπολης ήθελε νίκη απέναντι στον αδιάφορο Πανιώνιο προκειμένου να εξασφαλίσει την παραμονή στη μεγάλη κατηγορία.

Η ομάδα του Αστέρα αποδείχθηκε ανταγωνιστική σ’ αυτό το κρίσιμο ματς και παρά το γεγονός ότι ο Πανιώνιος μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο έστω και αν είχε την κατοχή της μπάλας, κατάφερε στο 24’ να «ξεκλειδώσουν» το ματς σκοράροντας το 1-0 με αυτογκόλ του Παπαγεωργίου ύστερα από εκτέλεση κόρνερ. Με το ημίχρονο να διατηρεί αυτό το 1-0, ο Αστέρας μπήκε στην επανάληψη αποφασιστικός να τελειώσει το ματς και αν και δεν το κατάφερε στην ευκαιρία της κεφαλιά του Ιγκλέσιας στο 50’ και της μεγάλης επέμβασης του Μαλέρμπ, το κατάφερε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι ο Ιγκλέσιας στο 58’ μετά από αντικανονική επέμβαση του Μαλέρμπ στον Καλτσά.

Με την έκβαση της αναμέτρησης να έχει ξεκαθαρίσει ο Αστέρας έχοντας τον έλεγχο του ματς στο τελευταίο ημίωρο, κατάφερε τελικά στο φινάλε με τον Καλτσά να διαμορφώσει το τελικό 3-0 και κάπως έτσι να κλείσει θετικά μια δύσκολη και κακή σεζόν από αγωνιστικής πλευράς.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Γεώργιος Τζοβάρας (Φθιώτιδας).
ΒΟΗΘΟΙ: Ιωάννης Καραγκιζόπουλος (Ημαθίας), Ιορδάνης Δημητριάδης (Καστοριάς).
4ος ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Κωνσταντίνος Κοτσάνης (Δράμας).

ΤΕΡΜΑΤΑ: 24’ (αυτ.) Παπαγεωργίου, 58’ (πεν.) Ιγκλέσιας, 83’ Καλτσάς.