Νίκη στο Λουτράκι και μόνος 3ος ο Παναρκαδικός!

Συνέχεια στην αγωνιστική δράση της Γ’ Εθνικής κατηγορίας το απόγευμα της Κυριακής με τη διεξαγωγή της 22ης αγωνιστικής στον 3ο όμιλο. Με το πρωτάθλημα να οδεύει προς την τελική του ευθεία και τη Σπάρτη να έχει σαφές προβάδισμα για τον τίτλο, συνεχίστηκε η αγωνιστική δράση στο πρωτάθλημα. Από την πλευρά του ο Παναρκαδικός καλούνταν την Κυριακή να περάσει από την απαιτητική έδρα του Λουτρακίου και να διατηρήσει τις όποιες ελπίδες διεκδίκησης της ανόδου στην Β’ Εθνική κατηγορία.

Η Αρκαδική ομάδα σ’ ένα ακόμη ματς έδειξε θέληση και διάθεση για την κατάκτηση του θετικού αποτελέσματος και εν τέλει το κατάφερε χάρη στο μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης που σημείωσε ο Γιώργος Καδάς μόλις στο 5ο λεπτό της αναμέτρησης. Για μία ακόμη φορά οι «πράσινοι» αιφνιδιάζουν την αντίπαλη ομάδα στην έδρα της και προηγήθηκε νωρίς στο ματς. Αυτή τη φορά η εξέλιξη αυτή στα πρώρα λεπτά, λειτούργησε ενεργητικά στην τελική έκβαση της αναμέτρησης.

Ο Παναρκαδικός μετά το πολύ καλό ξεκίνημα στο ματς δεν χαλάρωσε και συνέχισε με την πιεστική του άμυνα να μην αφήνει την «γηπεδούχο» ομάδα να αντιδράσει. Αν και ασκήθηκε μια σχετική πίεση ο Παναρκαδικός υπερασπίστηκε το προβάδισμα και πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενος με σκορ 0-1.

Στην επανάληψη η ομάδα της Τρίπολης μπήκε επίσης δυνατά προκειμένου να διατηρήσει το προβάδισμα και να φτάσει στη νίκη. Παρ’ όλα αυτά το Λουτράκι προσπάθησε να απειλήσει, κερδίζοντας κάποια μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και φέρνοντας τη μπάλα έξω από την περιοχή του Ψυχογιού. Το «τριφύλλι» παρ’ όλα αυτά έδειξε πολύ καλή αμυντική λειτουργία και δεν επέτρεψε στους «Κορίνθιους» να φτάσουν στην ισοφάριση. Στο φινάλε ο Παναρκαδικός θα μπορούσε να είχε φτάσει σ’ ένα ακόμη γκολ αν ήταν λίγο πιο ουσιαστικός, αλλά εν τέλει η νίκη με 0-1, αναμφίβολα κρίνεται υπερπολύτιμη!

ΓΗΠΕΔΟ: Λουτρακίου.
ΚΑΙΡΟΣ: Αίθριος.
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Νικόλαος Φωτόπουλος (Αθηνών).
ΒΟΗΘΟΙ: Κωνσταντίνος Λεοντακιανάκης (Αθηνών), Νικόλαος Μητάκος (Πειραιά).
ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ: Νικόλαος Μητάκος (Πειραιά).

ΑΟ ΛΟΥΤΡΑΚΙ (Νίκος Μεσολόγγης): Παναγιωτόπουλος, Χουστουλάκης, Παπαναστασίου, Σιώκος, Μαυρέλης, Τσώκος, Παπουτσής, Μάγγος, Κωβαίος (59′ Παπουτσής Β.), Σελμανάι (46΄Παναγόπουλος), Αποστολάκης (69′ Χατζηστάμου).

ΠΑΝΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Γιώργος Αντωνόπουλος): Ψυχογιός, Γογωνάς, Μπούτας, Καστριτσέας, Χατζόπουλος, Κυριακόπουλος, Αγγελόπουλος (64΄Σταθουλόπουλος), Δήμος, Σαλαπάτας Τ. (72′ Γαρυφαλλόπουλος), Καδάς (81′ Αρώνης), Κώτσιρας.