Νίκη του Αρκαδικού επί της πρωτοπόρου ΣΚ Σπάρτης!

ΦΩΤΟ: ALEX*F SPORTS IMAGES.

Την πολύ σημαντική νίκη πέτυχε η ομάδα του ΣΕΦΑ Αρκαδικού το απόγευμα του Σαββάτου 15/02 στο κλειστό γυμναστήριο του ΔΑΚ Τρίπολης για την 11η αγωνιστική της Α2 τοπικής κατηγορίας. Στο ντέρμπι κορυφής ο Αρκαδικός κατάφερε να οδηγήσει στην πρώτη φετινή ήττα την πρωτοπόρο ομάδα του ΣΚ Σπάρτης με σκορ 63-60. Ο Αρκαδικός με αυτή τη νίκη έπιασε στην πρώτη θέση τη Λακωνική ομάδα, αλλά δε κατάφερε να ανατρέψει τη διαφορά τον 9 πόντων με την οποία είχε ηττηθεί στον α’ γύρο. Αποτέλεσμα να διατηρηθεί στη 2η θέση υστερώντας στην ισοβαθμία, κι ενώ υπολείπονται ακόμη τρεις αγωνιστικές για το φινάλε της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος.

Αγωνιστικά ο Αρκαδικός αποδείχθηκε καλύτερος στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης παρά το μουδιασμένο ξεκίνημα του ματς και το όχι καλό α’ δεκάλεπτο. Από την β’ περίοδο σταδιακά η ομάδα της Τρίπολης ανέβασε ρυθμούς και κατάφερε να προηγηθεί με +13 πόντους (48-35) στα 02’45 της γ’ περιόδου και με +10 (61-51) στα 04’03 πριν το φινάλε της αναμέτρησης. Ωστόσο οι πολλές χαμένες βολές των «κυανόλευκων» που άγγιξαν το αρνητικό ποσοστό των 10/23 και τα πολλά χαμένα αμυντικά ριμπάουντ που έδωσε δεύτερες και τρίτες ευκαιρίες στην ομάδα της Σπάρτης στο σκοράρισμα, έπαιξαν καταλυτικό ρόλο στην εξέλιξη του ματς, αποτρέποντας τους παίκτες του κ. Γεωργακόπουλου να εξασφαλίσουν και την διαφορά του ματς του α’ γύρου και κατ’ επέκταση να ανεβάσουν την ομάδα της Τρίπολης μετά το τέλος του συγκεκριμένου ματς στην 1η θέση της βαθμολογίας.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ρίζος, Παναγιωτακόπουλος.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-16 (Α’), 27-23 (Β’), 50-45 (Γ’), 63-60 (Δ’).

Σ.Ε.Φ.Α. ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Παναγιώτης Γεωργακόπουλος, Νίκος Πολυζωγόπουλος): Χαραλαμπόπουλος 4, Γκέκας 6, Αλεξόπουλος 17(2), Καψιώτης 10(2), Βερβαινιώτης 14(2), Κουτσουμπός 2, Συρεγγέλας – Αθανασιάδης 5, Κουτρουμπής 5(1).

ΣΚ ΣΠΑΡΤΗ (Νίκος Καβούρης): Μιχαλόπουλος 7, Λαμπίρης 6, Λυμπεράκος 15, Μαλαβάζος 3, Μαρκάκος 11(3), Περγαντής, Σελίμος 12.

Προηγούμενο άρθροΤρίπολη | Έκθεση ζωγραφικής της Αθανασίας Δουρίδα-Πάγκα (vid,ph)
Επόμενο άρθροΚόσμος, παλμός, Παναρκαδικός (videos/pics)