Νίκη του ΑΣΠΕΤ επί της Αλκυόνας με 3-1 σετ

Μια ακόμα νίκη πρόσθεσε στο ενεργητικό του ο ΑΣΠΕΤ Τρίπολης αυτή την φορά επί της Αλκυόνας με 3-1 σετ για το πρωτάθλημα του β’ ομίλου της Β’ Εθνικής κατηγορίας γυναικών. Η νίκη ήρθε πιο δύσκολα από ότι μαρτυρά το τελικό σκορ. Τα κορίτσια της Τρίπολης χωρίς να πιάσουν υψηλά στάνταρ απόδοσης όπως μας έχουν δείξει φέτος κατάφεραν να φανούν πιο ψύχραιμες και πιο αποφασιστικές στα  κρίσιμα σημεία του παιχνιδιού και  να πάρουν τους τρεις πολύτιμους βαθμούς.

Στο πρώτο σετ η ομάδα του Ναυπλίου μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 4-7. Ο ΑΣΠΕΤ  αντέδρασε και κατάφερε να προηγηθεί με 9-8. Στη συνέχεια  οι ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο προηγούμενη πότε η μία πότε  η άλλη φτάνοντας στο 24-24. Εκεί η Αλκυόνα προηγήθηκε με 25-26 και είχε την ευκαιρία να πάρει το σετ. Η ομάδα της Τρίπολης όμως ισοφάρισε σε 26 όλα. Η Αλκυόνα προηγήθηκε πάλι 27-28 και είχε δεύτερη ευκαιρία για να πάρει το σετ. Ο ΑΣΠΕΤ όμως αντέδρασε ξανά με την Πεντεφούντη στο σέρβις να  δυσκολεύει την πρώτη μπάλα της Αλυκών και  έτσι η ομάδα της Τρίπολης πήρε το σετ με 30-28.

Στο δεύτερο σετ τα κορίτσια της Τρίπολης μπήκαν δυνατά και προηγήθηκαν  με 10-7,  14-11,  16-14,  18-16,  21-18 για να πάρουν τελικά και το δεύτερο  σετ  με 25-21.

Στο τρίτο σετ τα κορίτσια του ΑΣΠΕΤ πίστεψαν ότι τελείωσε το παιχνίδι ενώ τα κορίτσια του Ναυπλίου έβγαλαν αντίδραση και θέληση να παλέψουν. Έτσι προηγήθηκαν από την αρχή με 3-7,  7-11,  11-13,  14-18, 15-23, για να καταλήξει το σετ στις φιλοξενούμενες με 18-25.

Στο τέταρτο σετ τα κορίτσια του Γιώργου Χρονόπουλου μπήκαν αποφασιστικά στο παρκέ αφού δεν ήθελαν να μπλέξουν σε περιπέτειες παίρνοντας από την αρχή το προβάδισμα με 8-5,  14-6,  16-11, 21-19, σε αυτό το σημείο η Αλκυόνα μετά από αβίαστα λάθη των γηπεδούχων κατάφερε να προηγηθεί με 20-21. Τελικά τα κορίτσια του ΑΣΠΕΤ κατάφεραν ξανά να αντιδράσουν και να κάνουν ένα σερί 5 -0 φτάνοντας στην κατάκτηση του τέταρτου σετ και του αγώνα με 3-1.

Οι πόντοι για τον ΑΣΠΕΤ προήλθαν, 51 από επιθέσεις, 5 από άσσους και 6 μπλοκ. Με την νίκη αυτή ο ΑΣΠΕΤ βρίσκεται στην 4η θέση της βαθμολογίας με 13 βαθμούς δύο πιο πίσω από τον τρίτο Σπαρτιατικό που έχει 15.

ΑΣΠΕΤ ΤΡΙΠΟΛΗΣ: Χρονόπουλος Γιώργος (Προπονητής): ΠΕΝΤΕΦΟΥΝΤΗ, ΝΙΚΗΤΟΠΟΥΛΟΥ,ΧΡΟΝΟΠΟΥΛΟΥ Β, ΣΩΤΗΡΟΠΟΥΛΟΥ, ΚΑΡΑΛΕΚΑ, ΧΡΟΝΟΠΟΥΛΟΥ ΙΩΑΝ., ΣΕΝΓΚΕΡΓΚΙ, ΜΗΤΣΟΠΟΥΛΟΥ, ΣΙΑΝΝΑ, ΖΑΒΟΥ, ΠΡΩΪΜΑΚΗ, ΣΟΥΝΤΡΗ, ΤΣΙΑΜΟΥΛΗ.

Α.Ο. ΑΛΚΥΩΝ: Ψυχογιού Ευσταθία (Προπονήτρια): ΚΩΣΤΟΥΡΟΥ, ΚΩΣΤΟΠΟΥΛΟΥ, ΠΑΠΑΘΑΝΑΣΙΟΥ, ΒΟΜΒΑ, ΔΕΣΥΛΛΑ, ΤΡΑΚΑ, ΚΟΥΤΡΗ, ΜΠΟΥΣΟΥ, ΠΑΠΑΪΩΑΝΝΟΥ, ΚΑΛΚΟΥΝΟΥ, ΛΑΠΑΘΙΩΤΗ, ΧΑΜΕΖΟΠΟΥΛΟΥ.

Αξίζει να σημειωθεί ότι το Σάββατο η ομάδα κορασίδων του ΑΣΠΕΤ επικράτησε στην Τρίπολη της Γ.Ε. Ναυπλίου με 3-0 σετ.

Προηγούμενο άρθροΣτα 169 τα νέα κρούσματα στην Περιφέρεια Πελοποννήσου – Τα 24 στην Αρκαδία (+graphs)
Επόμενο άρθροΜεγάλη νίκη στον Γαλατά για τον Άρη Τρίπολης!