Ο Αστέρας τις ευκαιρίες, ο Λεβαδειακός το γκολ

Ο Αστέρας είχε τις ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στο δεύτερο παρουσιάστηκε αγνώριστος, γνωρίζοντας την ήττα με 1-0 από τον Λεβαδειακό, για την 27η αγωνιστική.

Πλέον, η ομάδα της Τρίπολης κινδυνεύει να χάσει το πλεονέκτημα για την έξοδο στην Ευρώπη, αλλά και το μεγάλο πλεονέκτημα που είχε να κρατάει την τύχη στα χέρια της. Το μοναδικό γκολ πέτυχε ο Σαβαντογκό στο 66′, ενώ ο Αστέρας είχε τεράστια ευκαιρία με τον Δουβίκα στο 88′.

Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Σάββα Παντελίδη ήταν η απόλυτη κυρίαρχος, αλλά δεν κατάφερε να κάνει γκολ τις ευκαιρίες της. Απείλησε στο 7′ με κεφαλιά άουτ του Μανιά, στο 14′ με σουτ του Τόνσο που έβγαλε ο Επασί, όπως έκανε και στο 21′ με τον Τσιλιανίδη και στο 26′ σε τετ α τετ με τον Μανιά.

Οι γηπεδούχοι έμοιαζαν να περιμένουν το πότε θα δεχθούν το γκολ. Αλλά αυτό δεν συνέβη. Κι αφού άντεξαν, στη συνέχεια έφεραν το ματς στα μέτρα τους. Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Αστέρας ήταν πια αγνώριστος. Δεν κατάφερε να απειλήσει, να δημιουργήσει και τελικά από το 66′, βρέθηκε να κυνηγάει και το σκορ.

Σε μια στιγμή αδράνειας, ο Γιακουμάκης έκανε την ασίστ και ο Σαβαντογκό με σουτ αμέσως αιφνιδίασε τον Αθανασιάδη. Μέχρι το 79′ ο Αστέρας δεν είχε ούτε μία τελική στο δεύτερο μέρος. Τελικά απείλησε με τον Δουβίκα σε εκείνο το λεπτό, κυρίως όμως στο 88′, όταν σούταρε πολύ άστοχα από τη μικρή περιοχή, ενώ στις καθυστερήσεις, ο Ιγκλέσιας έβαλε την προβολή στο σουτ του Κώτσιρα, αλλά αστόχησε.

Το τελικό 1-0 έμεινε και πλέον ο Αστέρας τρεις αγωνιστικές πριν το τέλος, δεν βρίσκεται στην πλεονεκτική θέση που βρισκόταν πριν το ματς στην Λιβαδειά.

Οι συνθέσεις:

Λεβαδειακός (Ζοζέ Ανιγκό): Επασί, Τσαμπούρης, Αντιλεού, Φαβάρο (81′ Καλτσάς), Ντιόγκο, Νιάς, Μητρόπουλος, Σουμπίνιο (90′ Νίκας), Σαβαντογκό (72′ Ζαραδούκας), Γιακουμάκης, Μαρκόβσκι

Αστέρας Τρίπολης (Σάββας Παντελίδης): Αθανασιάδης, Μπέρτος (78′ Κώτσιρας), Πασαλίδης, Τριανταφυλλόπουλος, Γιαννούλης, Μουνάφο, Ιγκλέσιας, Κυριακόπουλος (60′ Ισνάλντο), Τόνσο, Τσιλιανίδης (70′ Δουβίκας), Μανιάς

Προηγούμενο άρθροΣτην ιδιαίτερη πατρίδα του κηδεύτηκε ο σμηναγός Γιώργος Μπαλταδώρος
Επόμενο άρθροΑ’ Αρκαδίας: Τα αποτελέσματα του Σαββάτου (14/4)