Ο Μπαράλες…ξαναχτύπησε και ο Αστέρας πήρε το «τρίποντο!» – Τί δήλωσαν οι δύo προπονητές (vid)

Με το «συνήθη ύποπτο» Χερόνιμο Μπαράλες να σκοράρει με τον αγαπημένο του τρόπο, την κεφαλιά, στο 45ο λεπτό εκμεταλλευόμενος με τον καλύτερο τρόπο τη σέντρα του Λούι, ο Αστέρας κέρδισε 1-0 τον Ατρόμητο, διατηρώντας την 4η θέση στο βαθμολογικό πίνακα και το αήττητο της έδρας, παρά το ότι ο αγώνας έγινε κεκλεισμένων των θυρών.

Το γκολ που σημείωσε ο Μπαράλες είναι το 17ο σε όλες τις φετινές διοργανώσεις, ενώ έφτασε στην κορυφή των σκόρερ του φετινού πρωταθλήματος τον Κώστα Μήτρογλου με 13 γκολ.
Μετά τα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά, ο Αστέρας επέβαλε το ρυθμό του και δημιούργησε ευκαιρίες για γκολ με τις κεφαλιές των Πάρα (24’), Μπαράλες (30’) και τα σουτ των Μπαράλες (36’), Ρόλε (39’), Μάσα (41’) ενώ στο δεύτερο ημίχρονο διαχειρίστηκε καλά το προβάδισμα στο σκορ και απείλησε με τον Μπαράλες να σουτάρει μέσα από την μεγάλη περιοχή στο 65’ και να αποκρούει ο Χαρμπούνοφ και τον Γιαννιώτα δύο φορές (86’ 87’) τα σουτ του οποίου πέρασαν ελάχιστα άουτ.
Ο Ατρόμητος είχε δύο καλές προσπάθειες στο 54’ με το σουτ του Ούμπιντες που απέκρουσε ο καλά τοποθετημένος Θεοδωρόπουλος και στο 66’ με το σουτ του Μαρσελίνιο να φεύγει λίγο άουτ.

Πολυτιμότερος παίκτης του Αστέρα στον αγώνα με τον Ατρόμητο μετά τη σχετική ψηφοφορία των δημοσιογράφων που καλύπτουν τα εντός έδρας παιχνίδια της ομάδας, αναδείχθηκε ξανά ο Χερόνιμο Μπαράλες.
Ο Μπαράλες σημείωσε το νικητήριο γκολ, ταλαιπώρησε την αντίπαλη άμυνα σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης και συνέχισε τις καλές του εμφανίσεις στο πρωτάθλημα της Σούπερ Λιγκ. Ψηφίστηκαν ακόμα οι Γκόιαν, Ζησόπουλος.
Για δεύτερη στη σειρά χρονιά το «Watch the MVP» είναι ο τίτλος της κοινής προσπάθειας που κάνουν, ο Αστέρας Τρίπολης με έναν εκ των χορηγών του, την επιχείρηση «ΜΠΑΝΤΟΥΝΑΣ ρολόι-κόσμημα», προκειμένου να βραβεύσουν τον πολυτιμότερο παίκτη (MVP) του Αστέρα στο τέλος της αγωνιστικής περιόδου 2014-2015.
Ο νικητής του διαγωνισμού, θα κερδίσει στο τέλος της αγωνιστικής περιόδου ένα ρολόι χειρός Tissot, προσφορά της επιχείρησης «ΜΠΑΝΤΟΥΝΑΣ ρολόι-κόσμημα» (www.badounas.com).

Διαιτητής: Χρήστος Μήτσιος (Ηπείρου)

Αστέρας (Βεργέτης): Θεοδωρόπουλος, Λούι, Παντελιάδης, Γκόιαν, Ζησόπουλος, Μουνάφο (90’ Τσοκάνης), Ιγκλέσιας, Μάσα, Μπαράλες, Ρόλε (77’ Κουρμπέλης), Πάρα (64’ Γιαννιώτας).

Ατρόμητος (Νιόπλιας): Χαρμπούνοφ, Κιβρακίδης, Κούρος (87’ Γεωργίου), Φυτανίδης, Κατσουράνης, Αγκουαζί, Δημούτσος, Μπρίτο (58’ Μαρσελίνιο), Ναπολεόνι, Ούμπιντες, Παπάζογλου (66’ Καράσκο).