Ο Μαουρίτσιο ”καθάρισε” τον Αστέρα μέσα σε τρία λεπτά

Επιμέλεια: Βασίλης Καραχάλιος

Ο Αστέρας ταξίδεψε στην Θεσσαλονίκη αντιμετωπίζοντας τον ΠΑΟΚ για την 9η αγωνιστική του πρωταθλήματος στην άδεια χωρίς κόσμο Τούμπα. Οι Αρκάδες είχαν ως στόχο να αποσπάσουν ένα θετικό αποτέλεσμα κόντρα στο Δικέφαλο του Βορρά, ώστε να βοηθηθούν βαθμολογικά και ψυχολογικά για τη δύσκολη συνέχεια που έχουν.

Η ομάδα του Σάββα Παντελίδη παρότι δεν είχε στη διάθεση του, τους Μουνάφο και Ισνάλντο δεν κατάφερε αποσπάσει κάτι θετικό γνωρίζοντας έτσι την ήττα με 2 – 0. Τώρα, οι ”κιτρινομπλέ” ετοιμάζονται για τον επόμενο δύσκολο εντός έδρα αγώνα με τον Παναθηναϊκό.

Στο α΄ημίχρονο ο ΠΑΟΚ ήταν αυτός που μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση κι αυτό γιατί είχε δύο ευκαιρίες να προηγηθεί με τον Ελ Καντουρί στο 4΄και 10΄λεπτό του ματς. Η συνέχεια ήταν ανάλογη με τον Δικέφαλο του Βορρά να έχει την υπεροχή, να απειλεί την εστία του Αθανασιάδη και να φτάνει στο 34΄λεπτό όπου άνοιξε το σκορ με τον Μαουρίτσιο, τρία λεπτά μετά ο ΠΑΟΚ έφτασε και σε δεύτερο τέρμα πάλι με τον Βραζιλιάνο άσο. Έτσι, έκλεισε το πρώτο ημίχρονο.

Στις αρχές του β΄ημιχρόνου οι ”κιτρινομπλέ” μπήκαν καλύτερα με την πρώτη καλύτερη στιγμή να έρχεται στο 56΄όταν από πλάγια απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κυριακόπουλου η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι του Ρέϊ. Από κει και πέρα ο Αστέρας ήταν καλύτερος σε σχέση με το πρώτο μέρος. Παρόλο αυτά, ο ΠΑΟΚ κράτησε την υπεροχή του παιχνιδιού παίρνοντας έτσι τη νίκη.

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Ρέι, Μάτος, Βαρέλα, Σαμπράνο, Λέοβατς, Μαουρίτσιο, Τσίμιροτ, Ελ Καντουρί (81’ Μπίσεσβαρ), Πέλκας (76’ Μακ), Βιεϊρίνια (86’ Τζάλμα Κάμπος), Πρίγιοβιτς.

Αστέρας Τρίπολης (Σάββας Παντελίδης): Αθανασιάδης, Πασαλίδης, Τριανταφυλλόπουλος, Σελίν, Κώτσιρας (73’ Δουβίκας), Ιγκλέσιας, Τσουκαλάς (52’ Καλτσάς), Μαδίντα (55’ Κυριακόπουλος), Γιαννούλης, Τόνσο, Μανιάς.

Διαιτητής: Δημήτρης Καραντώνης (Ημαθίας)