«Οδυνηρή» ήττα για τον Αστέρα από τον ΠΑΟΚ στο «Θ. Κολοκοτρώνης» (ήχος)

Ρεπορτάζ: Α. Καρδαράς – Κείμενο: Φ. Αλεξόπουλος

Συνέχεια για το πρωτάθλημα της Super League και η ομάδα του Αστέρα Τρίπολης στα πλαίσια της 4ης αγωνιστικής καλούνταν να βάλει ουσιαστικά «τελεία» στις όποιες κακές εντυπώσεις άφησε η εμφάνιση της «κιτρινόμαυρης» ομάδας στη διάρκεια της αναμέτρησης του περασμένου Σαββάτου με αντίπαλο τον Πανιώνιο. Παράλληλα ο Αστέρας καλούνταν να αντεπεξέλθει αγωνιστικά στο πρώτο μεγάλο ντέρμπι της χρονιάς και μάλιστα απέναντι στον ιδιαίτερα φορμαρισμένο ΠΑΟΚ που ερχόταν στην Τρίπολη με μοναδικό στόχο τη νίκη και τους τρεις βαθμούς!

Αναφορικά με την αναμέτρηση ο Αστέρας πλήρωσε την συνολική εμφάνιση του στον αγωνιστικό χώρο στο πρώτο του πρώτου ημιχρόνου, αλλά και τη δικαιολογημένη αποβολή του Μπέρτου, με αποτέλεσμα να βρεθεί πίσω στο σκορ με 0-2 και όσο και αν πάλεψε στην επανάληψη, να μην έχει δυνάμεις για το κάτι παραπάνω πέρα από την μείωση του σκορ σε 1-2. Για ακόμη ένα ματς ο Αστέρας για ένα ημίχρονο δεν ήταν καλός, με αποτέλεσμα να μην μπορεί επί της ουσίας να διεκδικήσει κάτι από το ματς.

Στο πρώτο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ ήταν κυρίαρχος της αναμέτρησης. Είχε από την αρχή την κατοχή της μπάλας απειλώντας κυρίως με στημένες φάσεις, την ίδια ώρα που ο Αστέρας αδυνατούσε να αναπτυχθεί αποτελεσματικά και να απειλήσει την αντίπαλη εστία. Στο διάστημα 22′-25′ ο ΠΑΟΚ ήταν αυτός που με δύο τέρματα από τον Κουλούρη πήρε σαφές προβάδισμα στο ματς με 0-2. Σαν να μην έφτανε όλο αυτό ήρθε και η αποβολή του Μπέρτου στο 44′ για να κάνει πολύ δύσκολη την κατάσταση για τον Αστέρα που απείλησε ουσιαστικά στο 31′ ύστερα από κεφαλιά του Τσουκαλά και απόκρουση του Σαχόφ.

Στην επανάληψη ο Αστέρας παρά το αριθμητικό μειονέκτημα προσπάθησε να αντιδράσει στο ματς. Ανέβασε ρυθμούς και κατάφερε με κερδισμένο πέναλτι ύστερα από ανατροπή του Ιγκλέσιας να μειώσει με τον Ιωαννίδη σε 1-2 και να ελπίζει για κάτι περισσότερο. Οι «φιλοξενούμενοι» ωστόσο είχαν περισσότερες δυνάμεις αλλά και την κατοχή της μπάλας και δεν απέτρεψαν στον Αστέρα να διεκδικήσει κάτι περισσότερο από την αναμέτρηση.

ΓΗΠΕΔΟ: «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης».

ΚΑΙΡΟΣ: Συννεφιασμένος.

ΘΕΑΤΕΣ: –

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Αλέξανδρος Αρετόπουλος (Τρικάλων).

ΒΟΗΘΟΙ: Δημήτριος Βερρής, Ευθύμιος Κουρέντας.

Δ’ ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Τριαντάφυλλος Τίκας.

ΤΕΡΜΑΤΑ: 62′ (πεν.) Ιωαννίδης | 22′ Κουλούρης, 25′ Κουλούρης.

ΔΟΚΑΡΙΑ: 76′ Ροντρίγκες.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 8′ Μπέρτος, 44′ Μπέρτος | 8′ Τζαβέλας, 28′ Κρέσπο, 61′ Βαρέλα, 73′ Ροντρίγκες, 88′ Μυστακίδης.

ΑΠΟΒΟΛΕΣ: 44′ Μπέρτος.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μάκης Χάβος): Κοζίσκι, Μπέρτος, Κουρμπέλης, Σεφί, Γιαννούλης, Ιγκλέσιας (82′ Χαμντανί), Τσουκαλάς, Καλτσάς, Τσιλιανίδης (46′ Τσιλιανίδης), Φαρίνια (72′ Μάσα), Ιωαννίδης.

ΠΑΟΚ (Βλάνταν Ίβιτς): Γλύκος, Μάτος, Βαρέλα, Τζαβέλλας, Κρέσπο (46′ Κίτσιου), Κάνιας, Σάχοφ, Μπίσεσβαρ (87′ Περέιρα), Ροντρίγκες (77′ Μυστακίδης), Τζάλμα Κάμπος, Κουλούρης

Ακούστε τις δηλώσεις των δύο προπονητών, Μάκη Χάβου (Αστέρας Τρίπολης) και Βλάνταν Ίβιτς (ΠΑΟΚ), στην συνέντευξη τύπου μετά τον αγώνα: