«Οδυνηρή» ήττα του Αστέρα από τον Άρη στο «Θ. Κολοκοτρώνης»!

ΦΩΤΟ: ASTERASTRIPOLIS.GR

Σ’ ένα κρίσιμο από βαθμολογικής άποψης ματς στα πλαίσια της 20ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα της Super League, o Αστέρας Τρίπολης καλούνταν να αντιμετωπίσει τον ανεβασμένο Άρη, σ’ ένα ματς με μεγάλο κίνητρο για τη νίκη και για τις δύο ομάδες. Το απόγευμα της Δευτέρας στο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης» η ομάδα της Τρίπολης ηττήθηκε με σκορ 0-3 και παρέμεινε σε δύσκολη βαθμολογική θέση, ψάχνοντας αντίδραση στη συνέχεια.

Αγωνιστικά ο Άρης αποδείχθηκε ιδιαίτερα αποτελεσματικός στις φάσεις που δημιούργησε και ευτύχησε να προηγηθεί με 0-2 στο πρώτο 25λεπτο χάρη σε τέρματα του Λάρσον στο 9’ και του Ντικινί στο 23’. Τέρματα που ήρθαν μέσα από την κακή αντίδραση της άμυνας των «Αρκάδων». Με τη συγκεκριμένη εξέλιξη στο ματς αν και οι «κυανοκίτρινοι» προσπάθησαν να αντιδράσουν δεν κατάφεραν να απειλήσουν ιδιαίτερα και όταν αυτό συνέβη οι ευκαιρίες πήγαν χαμένες.

Φυσικά οι αρκετές βασικές απουσίες (Μουνάφο, Ιγκλέσιας) στο κέντρο της μεσαίας γραμμής και ο Τριανταφυλλόπουλος στην άμυνα επηρέασαν την αγωνιστική συμπεριφορά της ομάδας. Στο φινάλε του α’ μέρους ήρθε μάλιστα και το 0-3 από τον Γκαρσία.

Στην επανάληψη ο Αστέρας ανέβασε κάπως ρυθμούς αλλά δεν βρήκε λύσεις στο να διασπάσει ουσιαστικά την άμυνα του Άρη, ενώ σε 2-3 καλές στιγμές οι «Αρκάδες» αποδείχθηκαν άστοχοι.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ευάγγελος Μανούχος (Αργολίδας).

ΒΟΗΘΟΙ: Χρήστος Μπαλτάς (Αχαΐας), Ράινχαρτ Μπουξμπάουμ (Αν. Αττικής).

Δ’ ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Αλέξανδρος Κατσικογιάννης (Ηπείρου).

ΤΕΡΜΑΤΑ: 9’ Λάρσον, 23’ Ντικινί, 45’+1’ Γκαρσία.

ΔΟΚΑΡΙΑ: 45’+1’ Τόνσο.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 29’ Καλτσάς, 54’ Κώτσιρας.

ΑΠΟΒΟΛΕΣ: –

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Γιώργος Παράσχος): Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Ορτέγκα (46’ Αραβίδης), Πασαλίδης, Βλάχος, Βαλιέντε, Κυριακόπουλος, Ρόλε, Καλτσάς (84’ Δουβίκας), Φερνάντεθ (69’ Τσιλιανίδης), Μανιάς.

ΑΡΗΣ (Σάββας Παντελίδης): Κουέστα, Τζανακάκης, Δεληζήσης, Ρόουζ, Κόρχουτ, Σιώπης, Μπάσα (57’ Ματίγια), Ματέο Γκαρσία, Λάρσον (73’ Φετφατζίδης), Ντιγκινί, Τόνσο (83’ Βέλεθ).

Προηγούμενο άρθροΕκδήλωση για τη νόσο Alzheimer στην Τρίπολη (video)