Όλα «Χ» στη βροχή…Αστέρας Τρίπολης – Άρης 2-2

Κάτω από καταρρακτώδη βροχή για 55′, ο Αστέρας Τρίπολης, παίζοντας από το 51′ με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής με κόκκινη κάρτα του Καράσκο, δεν κατάφερε να πάρει τους τρεις βαθμούς της νίκης και ήρθε ισόπαλος με τον αξιόμαχο Άρη (που από τη νέα περίοδο θα αγωνίζεται στη Football League) με σκορ 2-2.

Ο Αστέρας Τρίπολης προηγήθηκε στο 21′ με το Μαουρίτσιο Καράσκο ο οποίος, ύστερα από διαδοχικές προσποιήσεις και «σκάψιμο» της μπάλας από το Μπαράλες που προσπάθησε να πλασάρει το Διούδη, βρέθηκε μόνος του με τη μπάλα στο τέρμα και απλά την έσπρωξε να περάσει τη γραμμή. Δύο λεπτά νωρίτερα πάντως, οι «κυανοκίτρινοι» είχαν χάσει την ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ, με αριστερο δυνατό σουτ του Καράσκο να τραντάζει το δεξί δοκάρι της εστίας του Διούδη. Αυτό ήταν και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου, με τους γηπεδούχους πάντως να χάνουν άλλη μια καλή ευκαιρία να διπλασιάσουν το σκορ στο 33′, όταν σουτ του Εντό απέκρουσε με δυσκολία ο Διούδης και στην επαναφορά ο Μπαράλες με όμορφο εναέριο βολέ έστειλε τη μπάλα αρκετά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του τερματοφύλακα των Θεσσαλονικέων.

Το Β’ ημίχρονο ξεκίνησε με μια αλλαγή για τους φιλοξενούμενους, με τον Αντώνη Τσιάρα να περνά στη θέση του Ερωτόκριτου Νταμαρλή και 5′ αργότερα, σε μια ξαφνική αντεπίθεση του Άρη, ο Καράσκο ανέτρεψε μέσα στην περιοχή τον Καραγκούνη και αντίκρυσε την κόκκινη κάρτα από το διάιτητή κ. Κουτσιαύτη, καθώς ο παίκτης των «κίτρινων» ήταν σε προφανή θέση για γκολ. Την «εσχάτη των ποινών», ανέλαβε να εκτελέσει ο Τριανταφυλλάκος στο 53′, ισοφαρίζοντας το σκορ για την ομάδα του σε 1-1. Στο 68′ ήρθε η ψυχρολουσία για τον Αστέρα, ο οποίος έπαιζε με δέκα παίκτες, όταν ύστερα από όμορφη ενέργεια του Μπακασέτα και πάσα του στον Μιχάλη Μανιά, ο 2ος ελίχθηκε στη μεγάλη περιοχή των γηπεδούχων, βγήκε τετ-α-τετ με το Μπαντή και με κοντινό πλασέ έδωσε το προβάδισμα στον Άρη, με 2-1. Η ισοφάριση για τους γηπεδούχους ήρθε πέντε λεπτά αργότερα, στο 73′, με όμορφο πλασέ του Εντό, ύστερα από πάσα του Ναβάρο από δεξιά, ο οποίος είχε περάσει στον αγωνιστικό χώρο δύο λεπτά νωρίτερα, στη θέση του Κυριακόπουλου.

Στα αξιοσημείωτα, η καταρρακτώδης βροχή που ξεκίνησε λίγο πριν την έναρξη του αγώνα και συνέχίστηκε για περίπου 55′, οι περίπου 70 «ηρωικοί» οπαδοί του Άρη, που δεν σταμάτησαν να εμψυχώνουν την ομάδα τους καθόλη τη διάρκεια του αγώνα, τα δύο πανό που είχαν αναρτήσει τα οποία έγραφαν: Το πρώτο: «Αρειανάρα σ’ αγαπώ τα λαμόγια δεν ξεχνώ – Άρη παίξε για το λαό σου» και το δεύτερο κατά του Λάμπρου Σκόρδα: «Σκόρδα χαϊβάνι τον μπ–λο μάνι-μάνι» και, τέλος, οι επευφημίες στον Τάσο Μπακασέτα, ο οποίος καταχειροκροτήθηκε στο 90′ όταν πέρασε στη θέση του ο Κύργιας.

Στον αγώνα κόπηκαν συνολικά 1097 εισιτήρια, ενώ πολυτιμότερος παίκτης στην ψηφοφορία μετάξύ των δημοσιογράφων, για το διαγωνισμό “Watch the MVP”, αναδείχτηκε ο Ζιράν Εντό.

Ο Αστέρας έκανε και τις τρεις αλλαγές του: Κυριακόπουλος (71′ Ναβάρο), Μπαράλες (78′ Χουάνμα) και Λούι (83′ Μουνάφο), ενώ οι φιλοξενούμενοι έκαναν δύο αλλαγές: Νταμαρλής (46′ Τσιάρας) και Μπακασέτας (90′ Κύργιας).

Με κάρτες τιμωρήθηκαν οι: Καράσκο (Αστέρας) με κόκκινη (51′) και Τσιάρας (Άρης) με κίτρινη (78′).

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο κ. Αριστομένης Κουτσιαύτης (Άρτας), με βοηθούς τους κ. Πολυχ. Κωστάρα (Αιτωλοακαρνανίας) και Νεκτ. Παστρωμά (Δ. Αττικής) και τέταρτο τον κ. Δημ. Στυλιάρα (Αιτωλοακαρνανίας).

Προηγούμενο άρθροΤιμητική εκδήλωση της Μητρόπολης για τις πρεσβυτέρες της Μαντινείας (vids, ph)
Επόμενο άρθρο“Πελοπόννησος Πρώτα”: Ανοιχτές συνελεύσεις σε Τρίπολη και Κυπαρισσία