Ολυμπιακός – Αστέρας Τρίπολης 7-2…

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ-ΑΣΤΕΡΑΣ 7-2. ΘΡΥΛΟΣ ΚΑΙ… ΘΡΗΝΟΣ!

Ο Ολυμπιακός συνέτριψε με 7-2 τον Αστέρα, πετυχαίνοντας 6 γκολ στο δεύτερο ημίχρονο όπου ο Αστέρας έπαθε γενικό… μπλακ άουτ.

Όπως στην Τούμπα έτσι και στο «Γ. Καραϊσκάκης» ο Αστέρας βρήκε κενούς χώρους στα πρώτα λεπτά και με υποδειγματικές αντεπιθέσεις -σήμα κατατεθέν- του Σάκη Τσιώλη ήταν με 2-0 μπροστά στο σκορ πριν από τη συμπλήρωση του πρώτου εικοσαλέπτου.

Με μία πάσα από την άμυνα ο Αστέρας έφτανε στα όρια της περιοχής του Μέγερι. Στο 13o λεπτό ο Ουσέρο από θέση δεξιού μπακ έβγαλε τον Μπρέσκα τετ α τετ με τον Μέγερι, ο Σλοβάκος δεν μπόρεσε να νικήσει τον γκολκίπερ του Ολυμπιακού αλλά πήρε το ριμπάουντ, έδωσε στο Ναβάρο που είχε πατήσει περιοχή και ο Ισπανός σκόραρε το πέμπτο του γκολ στα τελευταία τέσσερα ματς.

Πριν προλάβουν να συνέλθουν από το σοκ, οι παίκτες του Ολυμπιακού βρέθηκαν με δύο γκολ πίσω στο σκορ. Και πάλι σε αντεπίθεση, ο Ναβάρο έπαιξε το 1-2 με τον Ροζέριο, δείγμα της άνεσης που είχαν οι φιλοξενούμενοι και της έλλειψης οργανωμένης άμυνας του Ολυμπιακού. Βραζιλιάνος σε κενή εστία έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-2.

Η απάντηση του Ολυμπακού ήρθε άμεσα. Στο 19 ο Μακούν ανατράπηκε από τον Μπαρτολίνι, ο Μιραλάς έστειλε την μπάλα στα 11 μέτρα και νίκησε τον Μπαντή με εκτέλεση στο κέντρο της εστίας.

Μετά το 1-2 οι ερυθρόλευκοι διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι του Χουανίτο στον Μέλμπεργκ και του Πιπίνη στον Τζιμπούρ αλλά ο Βοσκάκης έδειξε παίζεται. Στην τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου ο Μαρκάνο γύρισε την μπάλα στον Μέγερι ο οποίος ήταν εκτός θέσης. Ο Ούγγρος τελικά με προβολή πρόλαβε και έδιωξε πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός ξεκίνησε εντυπωσιακά βάζοντας τρία γκολ από το 49 έως το 53. Κάθε κατεβασιά των Πειραιωτών ήταν και γκολ στα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους με την άμυνα του Αστέρα να τα έχει χαμένα.

Αφετηρία της ισοφάρισης ήταν ο Μανιάτης που βρήκε χώρο από τα δεξιά, γύρισε την μπάλα στο δεύτερο δοκάρι και ο Τζιμπούρ την κάρφωσε στα δίχτυα. Ο εκπληκτικός ρυθμός του Ολυμπιακού δεν σταματούσε, με τους παίκτες του Βαλβέρδε να εκμεταλλεύονται τα μεγάλα κενά στο αριστερό άκρο της άμυνας του Αστέρα, εκεί όπου ο Φορμίκα είχε πάρει τη θέση του τραυματία Πιπίνη.

Οι λύσεις του Τσιώλη στον πάγκο για να αλλάξει την κατάσταση και να περιορίσει την ορμή του Ολυμπιακού, ήταν ελάχιστες.

Ο Μιραλάς, δύο λεπτά μετά το 2-2, βρέθηκε με πλάτη στο τέρμα και με ωραίο τρόπο γύρισε και πλάσαρε στη γωνία του Μπαντή ολοκληρώνοντας με εντυπωσιακό τρόπο την ανατροπή.

Από εκείνο το σημείο ο αγώνας είχε μόνο έναν πρωταγωνιστή, τον Ολυμπιακό. Ο Ορμπάιθ στο 53, ο Μιραλάς με το καρέ (70’, 89’) και ο Φουστέρ στο 80 διαμόρφωσαν το 6-2 σε μια από τις πιο εντυπωσιακές νίκες της φετινής σεζόν.

Το φιλμ του αγώνα:

Α’ ημίχρονο

1′ ευκαιρία Ολυμπιακός – γύρισμα Αμπντούν, στο πρώτο δοκάρι πλασέ Τζιμπούρ, που προλαβαίνει Κουρμπέλη-Μπαντή, η μπάλα άουτ.

13′ ΓΚΟΛ 0-1 Ναβάρο – κενό στο δεξί άκρο της άμυνας του Ολυμπιακού, ο Μπρέσκα τετ-α-τετ με το Μέγερι, ο Ούγγρος αποκρούει, ο Μπρέσκα πασάρει στο Ναβάρο, που πλασάρει στα δίχτυα. Το 5ο γκολ του Ισπανού στο πρωτάθλημα.

16′ ΓΚΟΛ 0-2 Ροζέριο – ταχύτατη αντεπίθεση Αστέρα, Ναβάρο απέναντι στο Μέγερι, πασάρει στο Ροζέριο που πλασάρει σε κενή εστία.

17′ κεφαλιά Τζιμπούρ άουτ.

19′ πέναλτι για Ολυμπιακό – ο Μπαρτολίνι ανατρέπει το Μακούν. Και κίτρινη στον Αργεντινό.

20′ ΓΚΟΛ 1-2 Μιραλάς.

23′ κίτρινη Χουανίτο.

27′ κίτρινη Πιπίνης.

35′ κεφαλιά Τζιμπούρ άουτ.

36′ σέντρα-σουτ Μιραλάς, η μπάλα στο πάνω μέρος του οριζόντιου δοκαριού του Μπαντή και άουτ.

* Διακοπή καθώς ο Μπαρτολίνι είναι στο έδαφος, δέχτηκε χτύπημα από το Μιραλάς. Συνεχίζει κανονικά.

39′ 1η αλλαγή Αστέρα-αναγκαστική. Φορμίκα αντί Πιπίνη που τραυματίστηκε.

45′ απίστευτη φάση. Μαρκάνο γυρίζει δυνατά και λάθος στο Μέγερι, η μπάλα πηγαίνει προς τα δίχτυα, ο Ούγγρος προλαβαίνει και διώχνει πριν περάσει τη γραμμή.

45’+1 κίτρινη Μαρκάνο

45’+3 κεφαλιά Τζιμπούρ, ο Μπαντής μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια.

Λήξη ημιχρόνου.

Β’ ημίχρονο

46′ 1η αλλαγή Ολυμπιακός. Μανιάτης αντί Μοδέστο.

48′ ΓΚΟΛ 2-2 Τζιμπούρ – γύρισμα Μανιάτη από δεξιά, πλασέ εύκολο γκολ για Τζιμπούρ.

50′ διπλή ευκαιρία Ολυμπιακός – σέντρα χαμηλή του Μιραλάς, σουτ Τζιμπούρ αποκρούει ο Μπαντής, δεύτερο σουτ Τζιμπούρ άουτ. Κενά στην άμυνα του Αστέρα.

51′ ΓΚΟΛ 3-2 Μιραλάς – Υπνωτισμένος ο Αστέρας, ο Μιραλάς ευνοείται από κόντρες μέσα στην περιοχήμ σουτάρει στη δεξιά γωνία του Μπαντή.

53′ ΓΚΟΛ 4-2 Ορμπάιθ – πρόβλημα στο αριστερό άκρο της άμυνας του Αστέρα, μπαίνει ο Αμπντούν, γυρίζει, Ορμπάιθ γκολ.

56′ ευκαιρία Ολυμπιακός – Αμπντούν μπαίνει πάλι από δεξιά, γυρίζει, Τζιμπούρ σουτ άουτ.

60′ 2η αλλαγή Αστέρα. Φρανκού αντί Χουανίτο.

63′ κεφαλιά Μέλμπεργκ άουτ.

69′ σουτ Αμπντούν, μπλοκάρει ο Μπαντής.

70′ ΓΚΟΛ 5-2 Μιραλάς – γύρισμα Τζιμπούρ, ο Μπαντής διώχνει προς το πέναλτι, σουτ Μιραλάς στο “Γ”.

71′ 2η αλλαγή Ολυμπιακός. Καζίμ αντί Τζιμπούρ.

72′ 3η αλλαγή Αστέρας. Έγκον αντί Ροζέριο.

78′ 3η αλλαγή Ολυμπιακός. Φουστέρ αντί Τορσίδη.

80′ ΓΚΟΛ 6-2 Φουστέρ – κάθετη μπαλιά Καζίμ στην πλάτη της άμυνας, γύρισμα Μιραλάς, μόνος ο Φουστέρ πλασέ γκολ. Πάλι από τη μεριά του Φορμίκα.

* Απαράδεκτος ο Φορμίκα (όπως και όλη η αμυντική λειτουργία του Αστέρα βέβαια), όλα τα γκολ και όλες οι φάσεις έγιναν από την πλευρά του!

89′ ΓΚΟΛ 7-2 Μιραλάς – γύρισμα Μαρκάνο, λάθος Αργυρόπουλου, Μιραλάς εύκολα σκοράρει.

90’+1 σουτ Ουσέρο, μπλοκάρει ο Μέγερι.

Λήξη αγώνα.

Οι συνθέσεις των ομάδων

Ολυμπιακός (Ερνέστο Βαλβέρδε): Μέγερι, Μοδέστο (46′ Μανιάτης), Μέλμπεργκ, Αβραάμ Παπαδόπουλος, Μαρκάνο, Τοροσίδης (78′ Φουστέρ), Ορμπάιθ, Μακούν, Αμπντούν, Τζιμπούρ (71′ Καζίμ), Μιραλάς.

Αστέρας Τρίπολης (Σάκης Τσιώλης): Μπαντής, Αργυρόπουλος, Πιπίνης (39′ λ.τρ. Φορμίκα), Κουρμπέλης, Μπαρτολίνι, Χουανίτο (60′ Φρανκού), Ουσέρο, Ράγιος, Ροζέριο (72′ Έγκον), Ναβάρο, Μπρέσκα.

Διαιτητής της αναμέτρησης είναι ο Βοσκάκης. Βοηθοί του οι Ποντίκης και Κωστάρας. 4ος διαιτητής ο Ντίτσος.

Πηγή: arcadiasports.gr

Προηγούμενο άρθροΑνεβάζει ρυθμούς η γυναικεία ομάδα του Αρκαδικού…
Επόμενο άρθροΠαράσταση διαμαρτυρίας στη ΔΕΗ για το χαράτσι…