Ονειρικό ντεμπούτο για Ντέλετιτς και νίκη του Αστέρα

Ο Αστέρας Τρίπολης προηγήθηκε με το 10ο γκολ του Μπαράλες τη φετινή σεζόν στο 51’, είδε τον Παναιτωλικό να απαντά στο 60’ και με κεφαλιά του Ντέλετιτς στις καθυστερήσεις έκανε το 2-1 και πήρε τρεις πολύτιμους βαθμούς!

Αστέρας και Παναιτωλικός ξεκίνησαν την αναμέτρηση με σκοπό να δημιουργήσουν και έδωσαν καλό ρυθμό στο παιχνίδι με εκατέρωθεν ευκαιρίες. H πρώτη καλή στιγμή ήταν για τους γηπεδούχους στο 9΄όταν ο Κώτσιρας έβγαλε τη σέντρα και ο Μπαράλες πήρε την κεφαλιά με τη μπάλα να περνά άουτ. Οκτώ λεπτά μετά οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν δύο συνεχόμενα κόρνερ και στην εξέλιξη του πρώτου ο Ευαγγέλου χρειάστηκε την εικόνα του VAR για να αποφασίσει αν έκανε πέναλτι ο Πασαλίδης με το χέρι, όμως έδειξε «παίζετε».

Στο 29’ και έπειτα από ωραία πάσα στον Ντάουντα που βγήκε από αριστερά, ο παίκτης του Παναιτωλικού έκανε το πλασέ με τη μπάλα να φεύγει λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Παπαδόπουλου. Δύο λεπτά μετά ο Αστέρας απάντησε με σουτ του Τασουλή και στο 36’ ήρθε η μεγαλύτερη στιγμή του πρώτου 45λεπτου όταν η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι του Φερνάντεζ μετά από δυνατή κεφαλιά του Κρέσπι. Επίσης, στο 43’ είχαμε το ντεμπούτο του Ντέλετιτς ο οποίος πήρε τη θέση του τραυματία Ριέρα.

Αυτό που έλειψε από το πρώτο ημίχρονο ήταν το γκολ πράγμα που συνέβη γρήγορα στο δεύτερο. Ο Αστέρας κέρδισε πέναλτι στο 51’, την εκτέλεση ανέλαβε ο Μπαράλες, και έγραψε το 1-0 πετυχαίνοντας το 10ο τέρμα του τη φετινή σεζόν. Εννιά λεπτά μετά ήρθε η απάντηση για τον Παναιτωλικό με τον Ντίας και τον Σουάρεθ να παρεμβάλλονται στη μπάλα (η Super League το δίνει αυτογκόλ) έπειτα από τρομερή ενέργεια του Ρόσα και να διαμορφώνεται το τελικό 1-1. Οι γηπεδούχοι σπατάλησαν δύο καλές στιγμές με τον Κρέσπι για το 2-1, είχαν χαμένες ευκαιρίες με Μπαράλες, Ιγκλέσιας, Ντέλετιτς, όμως οι μεγάλες στιγμές ήρθαν για τον αντίπαλο στο 80’ με τον Ντάουντα να περνά τον Παπαδόπουλο και να σημαδεύει το δοκάρι και τον ίδιο με κεφαλιά να πετυχαίνει ξανά το δοκάρι στο 90’.

Το «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης» ξέσπασε, τελικά στο 94’, όταν ο Ντέλετιτς με κεφαλιά έκανε το 2-1 και λύτρωσε τον Αστέρα κάνοντας ένα ονειρικό ντεμπούτο με τη φανέλα των Αρκάδων.

Συνθέσεις:

ΑΣΤΕΡΑΣ: Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Σουάρεθ, Πασαλίδης, Τασουλής, Ιγκλέσιας, Μουνάφο, Μαρκ Φερνάντεθ, Ριέρα, Κρέσπι, Μπαράλες

Παναιτωλικός: Φερνάντες, Τζανακάκης, Μαρσιάλ, Μάρτιν, Σιέστεντ, Αλβάρες, Ταχάρ, Ντάλσιο, Ρόσα, Ντίας, Ντάουντα