Ουσιαστική νίκη εντός προγράμματος για τον Παναρκαδικό! (+ph)

Μια ακόμη πολύ σημαντική νίκη πέτυχε ο Παναρκαδικός το απόγευμα της Κυριακής (25/04) στο γήπεδο του απέναντι στον Ατρόμητο Χιλιομοδίου με σκορ 2-0, στα πλαίσια της 7ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής κατηγορίας. Ένα ματς το οποίο βρήκε την ομάδα της Τρίπολης ανώτερη σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, χωρίς μάλιστα να απειληθεί πέρα ελαχίστων εξαιρέσεων.

Αγωνιστικά η ομάδα του «τριφυλλιού» ξεκίνησε με πρωτοβουλία των κινήσεων και ελαφρά υπεροχή στην κατοχή μπάλας, ωστόσο οι ουσιαστικές στιγμές στο πρώτο ημίωρο ήταν λίγες. Οι «γηπεδούχοι» μετά το 30’ ανέβασαν ρυθμούς και προσπάθησαν να φτάσουν στο γκολ. Είχαν πολλές καλές στιγμές αλλά υστέρησαν στο σκοράρισμα με αποτέλεσμα το α’ μέρος να ολοκληρωθεί χωρίς τέρματα.

Ανάλογα δυνατά συνέχισε ο Παναρκαδικός και στο β’ ημίχρονο, έχοντας καλύτερη απόδοση στην ανάπτυξη με αποτέλεσμα να βγαίνει απειλητικά προς την αντίπαλη εστία. Το ματς χρειάστηκε πάντως να φτάσει στο 63ο λεπτό για να προηγηθεί στο σκορ ο Παναρκαδικός. Συγκεκριμένα μετά από εκτέλεση φάουλ, ο Νάνος με κεφαλιά άνοιξε το σκορ.

Στη συνέχεια οι παίκτες του Θωμά Μαυρουδή προσπάθησαν με την κατοχή της μπάλας να ελέγξουν το παιχνίδι. Παρά την πίεση και κάποια λάθη που δεν στοίχισαν ο Παναρκαδικός τελικά «κλείδωσε» τη νίκη στο 89’ με κεφαλιά του Μπλάνκο στην πρώτη επαφή του μετά τη μπάλα και αφού είχε μπει λίγα δευτερόλεπτα νωρίτερα ως αλλαγή στον αγωνιστικό χώρο.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Παναγιώτης Παναγάκος (Λακωνίας).
ΒΟΗΘΟΙ: Ηλίας Μπεκιάρης (Λακωνίας), Παναγιώτης Σόβολος (Λακωνίας).
ΤΕΡΜΑΤΑ: 63’ Νάνος, 89’ Μπλάνκο.
ΑΣΙΣΤ: 63’ Τσιώλης, 89’ Στρέμπας.
ΔΟΚΑΡΙΑ: 38’ Άμποτ.
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 61’ Στρατίκης, 69’ Παπαγεωργίου.
ΑΠΟΒΟΛΕΣ:
ΠΑΝΑΡΚΑΔΙΚΟΣ Α.Ο. (Θωμάς Μαυρουδής): Μάνος, Λιακόπουλος, Τόλιος, Αλέμης Π., Νάνος, Παλογιαννίδης, Τσιώλης, Στρέμπας, Άμποτ (88’ Μπλάνκο), Λυμπερόπουλος Ν. (81’ Αρδάμης), Λυμπερόπουλος Δ.
ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΧΙΛΙΟΜΟΔΙΟΥ (Τάσος Πέρρας): Σκούρτης, Βελέτζας, Φυσαράκης, Στρατίκης, Μπινιώρης, Στασινόπουλος, Κοντούλης, Χουσελάς (85’ Ντεμάι), Παπαγεωργίου (73’ Μεξίας), Μιτακίδης, Στρατηδάκης.

Προηγούμενο άρθροΕλλάδα: Δεύτερο θετικό δείγμα Ινδικής μετάλλαξης του SARS-CoV-2