Πάοκ – Αστέρας Τρίπολης 2-3…

ΠΑΟΚ – ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ 2-3. ΤΡΕΛΑΝΕ ΜΑΣ!

Συνεχίζει να τρελαίνει κόσμο ο Αστέρας Τρίπολης. Οι Αρκάδες άλωσαν και την Τούμπα (2-3) το ταμπλό της οποίας έγραφε 0-3 μόλις στο 17ο λεπτό! Ο Λάσλο Μπόλονι και οι παίκτες του ΠΑΟΚ έκαναν το λάθος και έδωσαν χώρο στον Αστέρα με τους παίκτες του Σάκη Τσιώλη να κάνουν πάρτι στην αντεπίθεση.

Το 2-3 με το οποίο νίκησε ο Αστέρας τον ΠΑΟΚ ήταν η 7η σερί νίκη στη Super League και 8η των Αρκάδων σε 9 ματς στο δεύτερο γύρο! Ρεκόρ μοναδικό όχι μόνο για μια επαρχιακή ομάδα όπως ο Αστέρας αλλά για την ιστορία του πρωταθλήματος.

Στο δεύτερο λεπτό ο Περόνε με διαγώνιο σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του κορυφαίου της προηγούμενης αγωνιστικής Κώστα Χαλκιά. Στο 10ο λεπτό ο Περόνε πήρε την κεφαλιά μετά από πλάγιο άουτ, ο Ροζέριο πάτησε στη μεγάλη περιοχή, την κατάλληλη στιγμή μοίρασε στο Ναβάρο και ο Ισπανός με αριστερό βολέ σκόραρε για δεύτερο συνεχόμενο ματς.

Πριν προλάβει να συνέλθει η Τούμπα από το σοκ, ο Περόνε εκμεταλλεύτηκε τους χώρους που υπήρχαν στην άμυνα του ΠΑΟΚ, βγήκε ταχύτατα στην αντεπίθεση από ασίστ του Χουανίτο, και με αριστερό πλασέ σημάδεψε τη γωνία του Χαλκιά διαμορφώνοντας το 0-3.

Πριν από το φινάλε του πρώτου μέρους μια κακή εκτίμηση του Μπαντή που βγήκε στα όρια της μεγάλης περιοχής για να κλείσει τον Αθανασιάδη, έβαλε τον ΠΑΟΚ στο παιχνίδι. Ο Έλληνας επιθετικός πέρασε την μπάλα πάνω από τον γκολκίπερ του Αστέρα και με πλασέ σε κενή εστία μείωσε σε 1-3.

Ο Αστέρας έφτασε κοντά στο 1-4 με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου αλλά η γυριστή κεφαλιά του Χουανίτο μετά από φάουλ του Ράγιος, σταμάτησε στο δοκάρι του Χαλκιά ο οποίος απλά παρατηρούσε την πορεία της μπάλας.

Δύο λεπτά μετά το δοκάρι του Αστέρα, ο ΠΑΟΚ μπήκε για τα καλά στο παιχνίδι με ένα εξαιρετικό γκολ του Γεωργιάδη. Ο Έλληνας επιθετικός με σουτ έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα στα δύο δοκάρια και στη συνέχεια στα δίχτυα. Το 2-3 έβαλε φωτιά στον αγώνα με τον Δικέφαλο του Βορρά να πιέζει ακόμη περισσότερο και τον Αστέρα να οπισθοχωρεί για να κρατήσει το προβάδισμα.

Παρότι ο ΠΑΟΚ στριφογύριζε στην περιοχή του Αστέρα, το μόνο αξιοσημείωτο από το 54 μέχρι 89ο λεπτό, ήταν ένα δυνατό αριστερό σουτ του Λίνο το οποίο έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Μπαντής. Στο τελευταίο λεπτό του αγώνα ο Σαλπιγγίδης ανατράπηκε από τον Πιπίνη και ο Κομίνης έδειξε το σημείο του πέναλτι. Ο Λίνο από τα 11 μέτρα έστειλε την μπάλα άουτ και ο Αστέρας πήρε μια σπουδαία νίκη!

Α’ ημίχρονο

2′ ΓΚΟΛ 0-1 Περόνε -κάθετη μπαλιά Ναβάρο, ο Περόνε μπαίνει από δεξιά, σουτάρει διαγώνια, η μπάλα στα δίχτυα

4′ σουτ Λάζαρ, μπλοκάρει ο Μπαντής

8′ νέο σουτ Λάζαρ, μπλοκάρει ξανά ο Μπαντής

10′ ΓΚΟΛ 0-2 Ναβάρο – γύρισμα Ροζέριο, δυνατό σουτ Ναβάρο, γκολάρα!

12′ ευκαιρία ΠΑΟΚ – σουτ Σαλπιγγίδη από κοντά, ενστικτωδώς αποκρούει ο Μπαντής και σώζει, νέο σουτ Νιμανί, ο Τσαμπούρης σώζει πάνω στη γραμμή με το σώμα

17′ ΓΚΟΛ 0-3 Περόνε!!! – Απίστευτος Αστέρας πετυχαίνει και τρίτο γκολ πάλι με τον Περόνε! μπαλιά Χουανίτο, κενό στην άμυνα του ΠΑΟΚ, ο Περόνε απέναντι από το Χαλκιά σουτάρει, μέσα!

26′ σουτ Ράγιος, αποκρούει ο Χαλκιάς

31′ ΓΚΟΛ 1-3 Αθανασιάδης – μπαλιά Γκαρσία, ο Αθανασιάδης περνά τη μπάλα πάνω από το Μπαντή, που έκανε κακή εκτίμηση της φάσης, και με πλασέ τη στέλνει στα δίχτυα.

– Μετά το γκολ αποβλήθηκε από τον πάγκο ο Λάζλο Μπόλονι για διαμρτυρίες στους διαιτητές.

36′ κίτρινη Ροζέριο

37′ επικίνδυνο γύρισμα Ναβάρο, η μπάλα περνά από όλους και φεύγει πλάγιο

Λήξη ημιχρόνου

Β’ ημίχρονο

46′ 1η αλλαγή ΠΑΟΚ. Γεωργιάδης αντί Νιμανί

51′ κίτρινη Λάζαρ

52′ Δοκάρι  Αστέρα – φάουλ Ράγιος, κεφαλιά προς τα πίσω του Χουανίτο, η μπάλα στο αριστερό δοκάρι του Χαλκιά

53′ 1η αλλαγή Αστέρα. Αλβάρεζ αντί Ροζέριο

54′ ΓΚΟΛ 2-3 Γεωργιάδης – πολύ ωραίο σουτ έξω από την περιοχή του Γεωργιάδη, η μπάλα δοκάρι και μέσα

57′ κίτρινη Τσιρίλο

– Αποβάλλεται και ο Παντελής Κωνσταντινίδης από τον πάγκο του ΠΑΟΚ για διαμαρτυρία.

64′ κίτρινη Ράγιος

66′ 2η αλλαγή Αστέρα. Μπρέσκα αντί Φορμίκα

72′ 3η αλλαγή Αστέρα. Χούλι αντί Ναβάρο

72′ Σουτ του Λίνο και εντυπωσιακή απόκρουση του Μπαντή.

75′ 2η αλλαγή ΠΑΟΚ. Παπάζογλου αντί Λάζαρ

81′ Ο Παπάζογλου πήγε να πιάσει την κεφαλιά, έδιωξαν οι αμυντικοί του Αστέρα.

83′ φάουλ Γκαρσία, μπλοκάρει ο Μπαντής

90′ πέναλτι για ΠΑΟΚ – ανατροπή Σαλπιγγίδη από Πιπίνη

κίτρινη Πιπίνης

92′ Αστοχεί ο Λίνο – η μπάλα άουτ από την εκτέλεση του Λίνο!!!

Οι συνθέσεις των ομάδων

ΠΑΟΚ: Χαλκιάς, Αποστολόπουλος, Μπαλάφας, Τσιρίλο, Λίνο, Γκαρσία, Λάζαρ (75′ Παπάζογλου), Φωτάκης, Σαλπιγγίδης, Νιμανί (46′ Γεωργιάδης), Αθανασιάδης

Στον πάγκο: Γλύκος, Σταφυλίδης, Γεωργιάδης, Παπάζογλου, Τσουκαλάς, Παναγιωτούδης, Κωνσταντινίδης

Αστέρας Τρίπολης: Μπαντής, Πιπίνης, Κουρμπέλης, Μπαρτολίνι, Τσαμπούρης, Χουανίτο, Φορμίκα (66′ Μπρέσκα), Περόνε, Ροζέριο (53′ Αλβάρεζ), Ράγιος, Ναβάρο (71′ Χούλι).

Στον πάγκο είναι οι: Στεφανάκος, Αργυρόπουλος, Αλβάρεζ, Μπρέσκα, Χούλι, Λαδάκης, Σολάκης

Διαιτητής: Γιώργος Κομίνης (Θεσπρωτίας)

Βοηθοί: Σπύρος Γουργιώτης (Φθιώτιδας), Χρυσούλα Κορομπύλια (Καρδίτσας)

Τέταρτος διαιτητής: Γιώργος Φουκάκης (Ηρακλείου)

Πηγή: arcadiasports.gr

Προηγούμενο άρθροΣυνέντευξη τύπου Μάκη Βορίδη στην Καλαμάτα…
Επόμενο άρθροΤα νέα του Αστέρα Τρίπολης…