ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ – ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ 1-4…

ΠΑΣ-ΑΣΤΕΡΑΣ 1-4. ΠΡΟΚΡΙΣΗ ΤΕΣΣΑΡΩΝ ΑΣΤΕΡΩΝ!

Ο Αστέρας πραγματοποίησε την καλύτερη εκτός έδρας εμφάνισή του κατά τη φετινή σεζόν, σκόραρε τέσσερα γκολ -όσα δεν έχει βάλει σε επτά ματς μακριά από την Τρίπολη στο πρωτάθλημα- και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας! Καλό θα είναι τώρα να υπάρξει άμεση… προσγείωση καθώς ακολουθεί το πολύ κρίσιμο ματς με την Κέρκυρα για το πρωτάθλημα (Κυριακή 15 Ιανουαρίου, 15:00)

Ο ΠΑΣ Γιάννινα ήταν πολύ πιο επιθετικός από τον Αστέρα στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο δεν απείλησε ιδιαίτερα την εστία του Χακόμπο. Οι πιο καλές στιγμές των γηπεδούχων έγιναν στο 22′ (άστοχη κεφαλιά του ντε Βινσέντι από καλό σημείο) και το 33′ (ο Μιχαήλ δεν πρόλαβε να εκμεταλλευθεί την κάθετη του Τζάνη κι ενώ βρισκόταν σε πλεονεκτική θέση).

Μία πέρα για πέρα άστοχη έξοδος του Κηπουρού στο 63′ έδωσε το προβάδισμα στον Αστέρα, ο οποίος μέχρι εκείνη τη στιγμή δεν είχε απειλήσει. Ο Έγκον τσίμπησε την μπάλα προ του Έλληνα γκολκίπερ και ο Τσαμπούρης με μακρινό πλασέ, την έστειλε στα δίχτυα της εστίας του ΠΑΣ. Τρία λεπτά αργότερα, ο Ράγιος πλάσαρε ιδανικά, μετά από μπαλιά-τρύπα του Σολάκη, και έκανε το 2-0.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα ξαναμπήκε στο ματς δέκα λεπτά αργότερα, όταν μετά από λάθος του Πουλίδο, ο Πάντος έκανε το γύρισμα, ο Μπακαγιόκο έστρωσε και ο Γεωργίου με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Χακόμπο.

Ο Αστέρας όμως αντέδρασε ξανά, και στο 79′ ο Χούλι με κοντινό σουτ, ύστερα από απόκρουση του Κηπουρού σε δυνατό σουτ του Ράγιος, έδωσε και πάλι αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα του.

Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Ράγιος στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, έπειτα από ωραία ατομική ενέργεια (και λίγη δόση τύχης).

Το live του αγώνα

A’ Ημίχρονο

13′ Κόρνερ του Κυριάκου, κεφαλιά του Κώτσιου η μπάλα κοντράρει στο Λαδάκη και περνάει κόρνερ.

Σχόλιο: Μετά από 30 λεπτά στον αγώνα δεν έχουμε δει ούτε μια οργανωμένη επίθεση, ούτε μια ατομική ενέργεια και ούτε ένα σουτ! Ματς-παρωδία μέχρι τώρα, και το μόνο που ξεχωρίζει είναι η κίτρινη φανέλα του Χακόμπο!

33′ Κάθετη του Τζάνη για τον Μιχαήλ, ο Χακόμπο προλαβαίνει και μαζεύει με τα πόδια.

Β’ Ημίχρονο

53′ Δυνατό σουτ Ντε Βισέντι έξω από την περιοχή, η μπάλα δίπλα από το δοκάρι του Χακόμπο.

54′ Σέντρα Γεωργίου, κεφαλιά Ζαραδούκα, άουτ.

59′ Ο Τσαμπούρης μπαίνει στη θέση του Φρανκού.

60′ Σέντρα Κυριάκου από τα δεξιά, κεφαλιά Τζάνη από τη μικρή περιοχή, μπλοκάρει ο Χακόμπο στο κέντρο της εστίας του.

63′ ΓΚΟΛ!!! Ο Τσαμπούρης με το που μπήκε στον αγώνα σκόραρε! Μετά από πάσα του Λαδάκη, ο Έγκον πρόλαβε τον Κηπουρό που βγήκε έξω από την περιοχή, έσπασε την μπάλα στον Τσαμπούρη που ερχόταν από τα δεξιά και με σουτ έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα στην κενή εστία! Ο Τσαμπούρης είχε σκοράρει στα Γιάννενα και στο ματς πρωταθλήματος!

66′ ΓΚΟΛ!!!! 0-2! Ο Ράγιος πλασάρει τον Κηπουρό με το δεξί πόδι, μετά από φοβερή ασίστ του Σολάκη!

69′ ο Γιάκος στη θέση του Τζάννη

70′ ο Χούλι στη θέση του Έγκον

72′ ο Οικονόμου στη θέση του Ντάσιου

75′ ΓΚΟΛ 1-2 Γεωργίου – στρώσιμο του Μπακαγιόκο στον Γεωργίου που σουτάρει δυνατά, η μπάλα στην αριστερή γωνία του Χακόμπο

77′ ο Μπακαγιόκο στο έδαφος, ο ΠΑΣ ζητά πέναλτι

77′ κίτρινη Γιάκος

80′ ΓΚΟΛ 1-3 Χούλι – σουτ Ράγιος από πλάγια, ασταθής απόκρουση Κηπουρού, στην επαναφορά ο Χούλι σκοράρει

84′ κεφαλιά Μπακαγιόκο άουτ

85′ Μπαρτολίνι στη θέση του Σολάκη που αποθεώνεται από τους φιλάθλους του ΠΑΣ

88′ ευκαιρία ΠΑΣ, γύρισμα από αριστερά, απομάκρυνε τελευταία στιγμή ο Μπαρτολίνι

92′ ΓΚΟΛ 1-4 Ράγιος – ατομική προσπάθεια Ράγιος από αριστερά, μπήκε στην περιοχή, κέρδισε μια κόντρα και πέφτοντας τσίμπησε τη μπάλα στέλνοντάς τη στα δίχτυα!

Λήξη αγώνα

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΕΝΑ: Κηπουρός, Ντάσιος, Κώτσιος, Μιχαήλ, Πάντος, Τζημόπουλος, Ζαραδούκας, Ντε Βινσέντι, Κυριάκος, Τζάνης, Μπακαγιόκο.

Στον πάγκο: Ταμπάσης, Οικονόμου, Γιάκος, Βάντερσον, Γεωργίου, Βίλα, Μπεσέρα.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ: Χακόμπο, Αργυρόπουλος, Φορμίκα, Πουλίδο, Κουρμπέλης, Πιπίνης, Ράγιος, Λαδάκης,Έγκον, Φρανκού, Σολάκης.

Στον πάγκο: Μπαντής, Μπαρτολίνι, Μπακασέτας, Τσαμπούρης, Ναβάρο, Χούλι, Αρσενίεβιτς.

Διαιτητής: Κωνσταντινέας Πέτρος (Σ.Δ. Μεσσηνίας). Βοηθοί: Αλεξέας Ηλίας (Σ.Δ. Μεσσηνίας) – Γεωργιάδης Γεώργιος (Σ.Δ. Κοζάνης).

Πηγή: arcadia-sports.gr

Προηγούμενο άρθροΚλειστή η ΙΒ’ λόγω εργασιών ανάπλασης της πλατείας Πετρινού…
Επόμενο άρθροΣυνεδρίαση Περιφερειακού Συμβουλίου…