«Πάτησε» την Τότεναμ αλλά… – Φωτορεπορτάζ και βίντεο με το «σεντόνι», τον κόσμο και το γκολ του Μπαράλες

Αστέρας Τρίπολης-Τότεναμ 1-2
Ο Αστέρας κέρδισε για μία ακόμα φορά τις εντυπώσεις σε αγώνα Ευρωπαϊκής διοργάνωσης, αφού ακόμα και όταν βρέθηκε να χάνει 0-2 στο ημίχρονο από έναν μεγάλο αντίπαλο όπως είναι η Τόττεναμ, δεν τα παράτησε, αλλά αντίθετα πραγματοποίησε μία εξαιρετική εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο που συγκίνησε όλο τον κόσμο, καθώς στάθηκε άτυχος και δεν κατάφερε να φτάσει σε ένα θετικό αποτέλεσμα, φεύγοντας για πρώτη φορά ηττημένος από το «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης» σε αγώνα του EUROPA LEAGUE.

Με το «καλημέρα» του δεύτερου 45λεπτου, ο Τσοκάνης και ο Ρόλε έχασαν δύο τετ α τετ, ενώ μέχρι το 54’ ο Πάρα αστόχησε μόνος του απέναντι στον τερματοφύλακα των γηπεδούχων, ενώ στο 62’ το δυνατό σουτ του Μάσα απέκρουσε ο Βορμ. Τρία λεπτά αργότερα, ο Ολλανδός πορτιέρο της Τόττεναμ χρειάστηκε τη συμβολή του δοκαριού, καθώς το αριστερό βολέ του Μάσα έστειλε την μπάλα στο αριστερό κάθετο δοκάρι.
Ακόμα και όταν ο Χερόνιμο Μπαράλες μείωσε με εύστοχο χτύπημα πέναλτι σε 1-2 στο 89ο λεπτό, ο Αστέρας πρόλαβε να δημιουργήσει ευκαιρίες και να… φλερτάρει με την ισοφάριση, με κορυφαία την κεφαλιά του Μπαντιμπανγκά που έστειλε την μπάλα να περάσει ελάχιστα άουτ από την εστία των Άγγλων.
Στο τελευταίο σφύριγμα του Ισπανού διαιτητή Χαβιέ Εστράδα, ο κόσμος που ανταποκρίθηκε στο κάλεσμα του Αστέρα γεμίζοντας το «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης» χειροκρότησε τους ποδοσφαιριστές της αγαπημένης τους ομάδας αναγνωρίζοντας την μεγάλη τους προσπάθεια.
Η Τόττεναμ δεν είχε απειλήσει ιδιαίτερα στο πρώτο ημίωρο της αναμέτρησης, αλλά βρέθηκε να προηγείται στο 36’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Τάουνσεντ, που κέρδισε ο ίδιος από τον Σανκαρέ. Πριν καλά-καλά συνέλθει από το γκολ που δέχτηκε, έξι λεπτά αργότερα δέχτηκε και δεύτερο γκολ με κεφαλιά από τον πρώτο σκόρερ του ομίλου Κέην.
Διαιτητής: Χαβιέ Εστράδα (Ισπανία), με βοηθούς τους Jose Miranda (ESP), Javier Rodriguez (ESP) και 4ο διαιτητή τον Angel Nevado Rodriguez (ESP).
Στον αγώνα κόπηκαν 5.130 εισιτήρια

Αστέρας Τρίπολης (Βεργέτης): Κοσίσκι, Λούι, Παντελιάδης, Σανκαρέ, Ζησόπουλος, Μουνάφο (81’ Γιαννιώτας), Μάσα, Ουσέρο, Πάρα (84’ Μπαράλες), Ρόλε, Τσοκάνης (60’ Μπαντιμπανγκά).
Τόττεναμ (Ποκετίνο): Βορμ, Ντέηβις, Ντίερ, Φάτζιο, Βερτόνγκεν, Τάουνσεντ, Σταμπούλι, Ντεμπελέ, Λαμέλα (46’ Σολτάδο), Κέην (76’ Τσάντλι), Έρικσεν (63’ Μέησον)

Δείτε βίντεο με το «σεντόνι» του Europa League, τα κιτρινομπλέ χαρτάκια με το όνομα του «Μοριά» στη σκεπαστή κερκίδα, τη δυναμική παρουσία του κόσμου και το γκολ του Μπαράλες που μείωσε το σκορ, καθώς και φωτογραφικό υλικό: