Πιο κοντά στην παραμονή ο Αρκαδικός! (vid)

Φωτο: alex*f sport images

Συνέχεια στο πρωτάθλημα της Α2 Εθνικής κατηγορίας με την διεξαγωγή της 25ης αγωνιστικής και παράλληλα με τη σεζόν πλέον να μπαίνει στην τελική ευθεία της κανονικής περιόδου. Η ομάδα του Αρκαδικού καλούνταν σε δεύτερο διαδοχικό εντός έδρας ματς να μην αφήσει την ευκαιρία να πάει χαμένη και να κατακτήσει ακόμη μια νίκη που θα έφερνε ακόμη πιο κοντά την ομάδα της Τρίπολης στη διεκδίκηση της 11ης θέσης, αφού όπως έχει διαμορφωθεί η βαθμολογία από την 10η θέση και πάνω πολύ δύσκολα οι «Αρκάδες» μπορούν να καλύψουν στη συγκεκριμένη διαφορά.

Η ομάδα του Αρκαδικού συγκεκριμένα υποδεχόταν την ομάδα του ΓΣ Λαρισαίων και ήθελε να φτάσει στην κατάκτηση ακόμη δύο πολύ σημαντικών βαθμών. Μετά από ένα δυνατό παιχνίδι στο οποίο ο Αρκαδικός είχε το σταθερό προβάδισμα στο ματς ήρθε η νίκη για τους «κυανόλευκους» με σκορ 81-71. Στο φινάλε πάντως η κακή τελευταία άμυνα έκανε «δώρο» στους «φιλοξενούμενους» τη διαφύλαξη της διαφοράς του πρώτου ματς (83-72), ύστερα από τρεις εύστοχες βολές του Μπέμπη. Μια διαφορά πάντως που φαίνεται ότι έτσι όπως εξελίσσεται η βαθμολογία δεν θα παίξει σημαντικό ρόλο.

Αγωνιστικά ο Αρκαδικός δεν ξεκίνησε τόσο δυνατά όσο σε άλλα ματς δίνοντας την ευκαιρία στην αντίπαλη ομάδα να βρίσκεται κοντά στο σκορ. Προσωρινά οι «γηπεδούχοι» κατάφεραν να πάρουν ένα σημαντικό προβάδισμα στη συνέχεια αλλά το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 20-15. Στη β’ περίοδο ο ΓΣΛ μείωσε σε 22-21 για να έρθει στη συνέχεια η αντίδραση του Αρκαδικού που ξέφυγε μια διψήφια διαφορά, αλλά λόγω των «σκαμπανεβασμάτων» στην απόδοση, η Θεσσαλική ομάδα μείωσε στο τέλος του α’ μέρους σε 36-30.

Στην επανάληψη πάντως οι παίκτες του κ. Διαμαντάκου ανέβασαν σημαντικά την απόδοση στην επίθεση και κατάφεραν με ουσιαστικές επιθέσεις και πόντους να πάρουν ένα σημαντικό προβάδισμα στο ματς με 63-46 στο τέλος της περιόδου. Στο φινάλε πάντως οι «πράσινοι» που είχαν ανάγκη τη νίκη πίεσαν μην έχοντας κάτι να χάσουν και κατάφεραν να πλησιάσουν στο σκορ μέχρι το -7 (68-61). Στο φινάλε ωστόσο ο Αρκαδικός κράτησε το προβάδισμα και πήρε τη νίκη με σκορ 81-71.

ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ – ΓΣ ΛΑΡΙΣΑΣ 81-71

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Καλδίρης, Παπαθανασίου, Θεοδωρόπουλος

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-15 (Α’), 38-32 (Β’), 63-46 (Γ’), 81-71 (Δ’).

ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Διαμαντάκος): Καραμαλέγκος 4, Πίνης, Τσακαλέρης 5, Κουρέπης 2, Προδρόμου 21(1), Ναούμης 2, Ρεντίκας 23(1), Γαρμπής 7(1), Τζουγκαράκης 17.

ΓΣΛ (Σκαραφίγκας): Τόζιος 5(1), Συνετός, Τσούμας Γ., Τσουράκης 1, Κούτρας 9, Μπέμπης 9(1), Σπυρόπουλος, Γκιουλέκας 14, Τσούμας Α. 12 (2), Χαιρετίδης, Σπυρόπουλος 21 (1).

Προηγούμενο άρθροΣυνεδριάζει τη Μ. Δευτέρα η Οικονομική Επιτροπή του Δήμου Τρίπολης
Επόμενο άρθροΔεν ζητούμε…Απαιτούμε σεβασμό από τον κάθε Μπαλαούρα!