Πήραν τη νίκη οι Δρομείς επί της Καλαμάτας ‘80

ΦΩΤΟ: ALEX*F SPORTS IMAGES.

Το πρωτάθλημα της 8ης αγωνιστικής συνεχίστηκε το Σαββατοκύριακο με αρκετά ενδιαφέροντα ματς για την Α1 τοπική κατηγορία ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ, με το Σύλλογο Δρομέων να υποδέχεται την Καλαμάτα ’80 το απόγευμα της Κυριακής με στόχο την επιστροφή στα θετικά αποτελέσματα και την διατήρηση στην δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Αγωνιστικά στο ματς με τους «80άριδες» η ομάδα του Δρομέα αποδείχθηκε αρκετά ανώτερη και χωρίς να πιεστεί ιδιαίτερα έφτασε στην άνετη επικράτηση με σκορ 78-53. Αν και στο ξεκίνημα η ομάδα της Καλαμάτας έδειξε διάθεση να πιέσει και να διατηρηθεί στο παιχνίδι, στη συνέχεια αντιμετώπισε μεγάλες δυσκολίες στην επίθεση, χάρη στην εξαιρετική αμυντική λειτουργία του Δρομέα. Οι «γηπεδούχοι» στηριζόμενοι ουσιαστικά στην άμυνα και αποδίδοντας στην επίθεση τόσο όσο χρειαζόταν για να ξεφύγουν στο σκορ, σταδιακά «καθάρισαν» την υπόθεση νίκη στα διάστημα της β’ και γ’ περιόδου.

Για ακόμη ένα παιχνίδι οι Δρομείς δεν αντιμετώπισαν κανένα πρόβλημα από τον αντίπαλο και παρά το γεγονός ότι παρατάχθηκαν για ακόμη ένα ματς με απουσίες. Το τελευταίο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, οι ομάδες έπαιξαν πιο ελεύθερα με αποτέλεσμα να μπουν περισσότεροι πόντοι από ότι στη β’ και γ’ περίοδο μαζί. Το αποτέλεσμα ωστόσο είχε κριθεί, με τους δύο προπονητές να δίνουν χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες τους.

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό γυμναστήριο ΔΑΚ Τρίπολης | 16/12/2018 (18:00).

ΘΕΑΤΕΣ: 80-100.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Αναστόπουλος, Καρδαράς.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-19 (Α’), 40-24 (Β’), 55-30 (Γ’), 78-53 (Δ’).

ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΔΡΟΜΕΩΝ (Ηλίας Μπαλής): Χατζόπουλος 3, Πετρίδης, Αϊβαλής 3, Χρονόπουλος 7, Παναγιώτου 11(1), Καλδής, Σακελλαράκος 18(2), Σινανάι 16(2), Κοσκινάς 9(3), Μεϊμετέας 7(1), Καρλής 4, Κουτσούγερας.

ΚΑΛΑΜΑΤΑ ’80 (Κορογώνας): Πέτρου 5(1), Μουργής 3, Αβδάλας 9(1), Πετρόπουλος 1, Μουντζουρούλιας 7(1), Νικολόπουλος 2, Μάρκου, Καραμπάτσος 8, Βίγκος 2, Ψαριανός 14(2), Σαμπαζιώτης, Αρώνης 2.

Προηγούμενο άρθροΚατάληψη στο 1ο Γυμνάσιο – Λύκειο Τρίπολης (video – pics)