Πλήρωσε λάθη και έλλειψη καθαρού μυαλoύ ο Αρκαδικός

Φωτο αρχείου: alex*f sport images

Ρεπορτάζ: Φώτης Αλεξόπουλος

Συνέχεια στην αγωνιστική δράση στην Α2 Εθνική κατηγορία με την 17η αγωνιστική και ο Αρκαδικός αγωνιζόμενος στο Ιβανώφειο, είχε μια ιδιαίτερα δύσκολη αποστολή απέναντι στον «γηπεδούχο» Ηρακλή. Μία αναμέτρηση στην οποία οι «γηπεδούχοι» καλούνταν να επιστρέψουν δυναμικά στις νίκες μετά την βαριά ήττα σοκ στο Χολαργό και ο Αρκαδικός να διεκδικήσει ότι περισσότερο από ένα παιχνίδι χωρίς άγχος.

Η ομάδα της Τρίπολης το απόγευμα του Σαββάτου στη Θεσσαλονίκη κατάφερε να πάει το ματς σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του στο δικό της τέμπο και με πολύ καλή διαχείριση και αποτελεσματικότητα σε αρκετά χρονικά σημεία του ματς κατάφερε να διεκδικεί στα ίσα τη νίκη μέχρι τα τελευταία δευτερόλεπτα. Στο φινάλε ωστόσο η ομάδα του Αρκαδικού πλήρωσε τις κακές επιλογές και τα διαδοχικά λάθη στην επίθεση που αν είχε αποφύγει θα μπορούσε να διεκδικήσει περισσότερα από το ματς δίνοντας παράλληλα το δικαίωμα στους διαιτητές να καταλογίσουν τα φάουλ εκείνου που οδήγησαν σε αποβολές σημαντικών παικτών των «Αρκάδων».

Η ομάδα της Τρίπολης παρουσιάστηκε αρκετά διαβασμένη στο ξεκίνημα και με καλές επιθέσεις έφτασε να προηγείται στο α’ δεκάλεπτο με σκορ 16-20 δείχνοντας να πατάει καλύτερα στο παρκέ. Στη συνέχεια ο Αρκαδικός αντιμετώπισε σοβαρό επιθετικό πρόβλημα με αποτέλεσμα ο Ηρακλής να πάρει «κεφαλή» στο σκορ η εν’ μέρει αντίδραση του ΣΕΦΑ στην επίθεση επέτρεψε στους «φιλοξενούμενους» να μην χάσουν την επαφή με το σκορ κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο στο 37-31.

Στην επανάληψη ο Αρκαδικός παρουσιάστηκε αρκετά καλύτερος στο παρκέ. Εκμεταλλευόμενος την καλή του άμυνα και την βελτίωση στο αμυντικό ριμπάουντ, κατάφερε να επιστρέψει στο ματς και να διεκδικεί και πάλι το ματς στα ίσα με το τρίτο δεκάλεπτο να διαμορφώνεται στο 50-53. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Αρκαδικός κατάφερε να βρίσκεται σε τροχιά νίκης και με καλές επιλογές βρέθηκε να προηγείται και με πέντε πόντους μέχρι και τα 03’48 (58-63). Εκεί ήρθαν διαδοχικά λάθη και κακές επιλογές στην επίθεση για την ομάδα της Τρίπολης με αποτέλεσμα να χάσει με τόσο άδοξο τρόπο μια τεράστια νίκη, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 70-64.

HΡΑΚΛΗΣ – ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ 70-64

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ταρενίδης, Πιτσίλκας, Ζαχαρής

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-20 (Α’), 37-31 (Β’), 50-53 (Γ’), 70-64 (Δ’).

ΗΡΑΚΛΗΣ (Αλεξανδρής): Αγγελακόπουλος 17(1), Γιαννακίδης 5(1), Ονάσογλου 5(1), Χρυσόπουλος 5(1), Γκαγκαλούδης 14(1), Ρουτκάουσκας 4, Χείλαρης 13, Καλαϊτζίδης 3(1), Δέσπος 4.

ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Διαμαντάκος): Καραμαλέγκος 12(2), Πίνης, Τσακαλέρης 5(1), Κουρέπης 4, Προδρόμου 7(1), Ρεντίκας 24(2), Γαρμπής, Ναούμης, Τζουγαράκης 12.

Προηγούμενο άρθροΝαύπλιο: Σεμινάριο οδηγικής συμπεριφοράς…παρουσία Ιαβέρη!
Επόμενο άρθροΓ. Μοίρας: Τί είπε για δηλώσεις Μιράντας Ξαφά στο Real για τις συντάξεις