Πώς διαμορφώθηκε εικόνα των τοπικών πρωταθλημάτων της Κυριακής

Γράφει ο Φώτης Αλεξόπουλος
Την Κυριακή συνεχίστηκε το αγωνιστικό πρόγραμμα της Α’ τοπικής κατηγορίας με τέσσερα παιχνίδια. Αναλυτικότερα λοιπόν οι Βρασιές ήταν αυτές που επιβλήθηκαν άνετα του Νικηταρά Δολιανών με σκορ 4-0. Μόλις στο 15’ ο Π. Τσαγγούρης άνοιξε το σκορ για το 1-0, ενώ στο 75’ ο Ζαχαρόπουλος «κλείδωσε» τη νίκη για την ομάδα του με 2-0. Στο φινάλε ωστόσο της αναμέτρησης ο Νίνος στο 90’ και στο 94’ διαμόρφωσε το τελικό 4-0. Ο Ηρακλής Βερβένων αν και ήθελε πολύ τη νίκη δεν την εξασφάλισε απέναντι στο Λεωνίδιο καθώς ηττήθηκε με σκορ 1-2. Στο 25’ ο Πουτσελάς άνοιξε το σκορ για τους «φιλοξενούμενους» για να ακολουθήσει και το 2-0 στο 41’ από τον Σ. Γιαννούση. Στην επανάληψη ο Ηρακλής προσπάθησε να γυρίσει το ματς αλλά το μόνο που πέτυχε ήταν να μειώσει σε 1-2 στο 80’.

Στο γήπεδο Φιλικών σ’ ένα κρίσιμο ματς και για τις δύο ομάδες, ο Παγγορτυνιακός και το Κορακοβούνι έμειναν στο ισόπαλο 1-1 και μοιράστηκαν το βαθμό της ισοπαλίας. Ο Κουρόγιωργας στο 28’ ήταν ο παίκτης που άνοιξε το σκορ για τον Παγγορτυνιακό με 1-0, για να ισοφαρίσει στην επανάληψη ο Αραχωβίτης στο 57’ σε 1-1. Τέλος ο Πανθυρεατικός που ήθελε περισσότερο τη νίκη από τον Απόλλωνα επικράτησε στον Τυρό με σκορ 1-4 και έκανε ένα βήμα ακόμη προς την κατάκτηση τίτλου αφού πλέον χρειάζεται ένα βαθμό στα επόμενα δύο ματς για να κατακτήσει τον φετινό τίτλο. Ο Απόλλωνα πάντως ήταν αυτός που προηγήθηκε στο 22’ με τον Ντάνι. Από εκεί και πέρα όμως ο Κ. Μπάρλας ισοφάρισε σε 1-1 στο 38’ ενώ στο 42’ ο Δ. Αδάμης γύρισε το ματς σε 1-2. Στην επανάληψη στο 65’ ο Ι. Αδάμης «κλείδωσε» τη νίκη για την Αστρινή ομάδα με 1-3, για να έρθει στο φινάλε στο 85’ ακόμη ένα γκολ από τον Κ. Μπάρλα για το τελικό 1-4.