Πραγματοποιήθηκε στην Τρίπολη το Διασυλλογικό πρωτάθλημα Α-Γ (+ph)

ΦΩΤΟ: ALEX*F SPORTS IMAGES.

ΡΕΠΟΡΤΑΖ: Φώτης Αλεξόπουλος.

Στην Τρίπολη διεξήχθη το απόγευμα του Σαββάτου 12 Μαΐου η 2η αγωνιστική ημέρα του Διασυλλογικού πρωταθλήματος Ανδρών – Γυναικών όσον αφορά τον 4ο όμιλο, με συμμετοχή των σωματείων της ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Περιφέρειας Πελοποννήσου και της ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Βόρειας Πελοποννήσου. Μια μέρα που σε αντίθεση με την προηγούμενη εβδομάδα και το Φεστιβάλ Ρίψεων όπου οι αντίξοες καιρικές συνθήκες επηρέασαν τους αγώνες, αυτή τη φορά εξελίχθηκαν όλα ιδανικά.

Η αλήθεια είναι ότι τα αγωνίσματα ξεκίνησαν λίγο νωρίτερα μετά από πρόταση των διοργανωτών και σύμφωνη θέση των σωματείων, προκειμένου να προλάβουν ενδεχόμενη δυνατή βροχόπτωση η οποία αποτελεί συνηθισμένο φαινόμενα τις τελευταίες μέρες ειδικά τα απογεύματα στην περιοχή της Τρίπολης. Οργανωτικά δεν υπήρξε κανένα απρόοπτο και έτσι οι πάντες εστίασαν στο αγωνιστικό κομμάτι όπου υπήρξε έντονος συναγωνισμός σε αρκετά αγωνίσματα και ιδιαίτερα στο κλείσιμο της ημέρας με τη Σκυταλοδρομία 4Χ400μ. σε Άνδρες και Γυναίκες.

Οι αγώνες επιφύλαξαν και κάποιες μεγάλες επιδόσεις όπως αυτή του Ιωάννη Καριοφύλη του ΓΑΣ Σκάλας ο οποίος στα 200μ. με επίδοση στα 21’’64 πέτυχε την καλύτερη επίδοση φέτος στην Ευρώπη στους Παίδες. Με το όριο για το Πανευρωπαϊκό Κ18 του Γκιόρ να είναι τα 21’’70, θα χρειαστεί σ’ έναν επίσημο αγώνα να πιάσει ανάλογη επίδοση και εξασφάλιση συμετοχής.

Σπουδαία για ακόμη μια φορά σε Διασυλλογικό πρωτάθλημα η παρουσία του Γ.Σ.Αρκαδίας στο αγώνισμα του Επί Κοντώ γυναικών στο οποίο είχαμε τετραπλή συμμετοχή και τριπλή παρουσία στο βάθρο. Στο αγώνισμα την πρώτη θέση κατέλαβε η Βασιλική Τελά με επίδοση στα 3,60μ., ενώ τη 2η θέση κατέλαβε η Αγγελική Τελά με επίδοση στα 3,40μ. Την τρίτη θέση μοιράστηκαν η Σταματίνα Ψυχάρη επίσης του Γ.Σ.Αρκαδίας και η Νικολέττα Χιώνη του Αίολου Π. με επίδοση στα 3,10μ.

Σε καλή κατάσταση φαίνεται να βρίσκεται ο αθλητής του ΑΟ Μεγαλόπολης Νίκος Μέτα ο οποίος το Σάββατο κατέλαβε την πρώτη θέση στο αγώνισμα του Επί Κοντών Ανδρών. Ο νεαρός άλτης κατάφερε να περάσει τα 4,30μ., δείχνοντας όμως ότι έχει δυνατότητες για αρκετά υψηλότερα άλματα.

Ένα από τα αγωνίσματα που αποτέλεσε υπόθεση για τους Αρκάδες αθλητές ήταν και η Σφυροβολία Ανδρών. Την 1η θέση κατέλαβε ο Θοδωρής Βινατσέλας ο οποίος έριξε 56,80μ., βρίσκεται σε καλή κατάσταση και είναι αλήθεια ότι ψάχνει μια καλή βολή πάνω από τα 60 μέτρα η οποία όμως. Στη 2η θέση βρέθηκε ο Κίμωνας Γρηγορίου ελάχιστα πιο πίσω με 55,56μ. Στην 3η θέση βρέθηκε ο Αβραάμ Παππάς του ΑΟ Μεγαλόπολης με επίδοση στα 50,74. Θετική και πολλά υποσχόμενη η παρουσία και των νεαρότερων Ιωάννη Βήλου του ΓΣΑ και Χρήστου Αργυρόπουλου του ΓΣΜ Λύκαια που κατέλαβαν την 4η και 5η θέση αντίστοιχα.

Στη συγκεκριμένη ημερίδα του Διασυλλογικού πρωταθλήματος Α-Γ, δεν ξεχώρισαν μόνο οι παραπάνω Αρκάδες αθλητές. Αναλυτικότερα λοιπόν στη Δισκοβολία Ανδρών ο Κίμωνας Γρηγορίου αναδείχθηκε 4ος με βολή στα 41,17μ.. Την 5η θέση κατέλαβε ο Κωνσταντίνος Κάτρης με επίδοση στα 37,18μ.. Πέμπτος τέλος αναδείχθηκε ο Θεόδωρος Βινατσέλας με επίδοση στα 35,40μ.

Στην Σφυροβολία γυναικών η Ελένη – Μαρία Τσουμπλέκα του ΓΣΜ Λύκαια με βολή στα 47,00μ. κατέκτησε την 1η θέση. Στη Δισκοβολία Γυναικών η Αγγελική Τσιρή του ΓΣΜ Λύκαια με βολή στα 32,75μ., κατέκτησε την 2η θέση. Από και ύστερα στα 200μ. ο Χάρης Αργυρόπουλος του ΓΣ Αρκαδίας κατάκτησε την 18η θέση, ενώ στο ίδιο αγώνισμα στις γυναίκες, την 27η θέση κατέλαβε η Σταυρούλα Ρουσάκη του ΓΣ Αρκαδίας και την 29η θέση η Βασιλική-Αντέλε Αντωνιάδη του ΓΣΜ Λύκαια.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της Β’ ημέρας του Διασυλλογικού πρωταθλήματος Ανδρών – Γυναικών μπορείτε να διαβάσετε ΕΔΩ.