«Πράσινο» το φετινό Κύπελλο Ελλάδος με θριαμβευτές τους Κουρμπέλη και Κώτσιρα

Ο τίτλος του Κυπέλλου Ελλάδος είχε χρώμα «πράσινο» καθώς ο Παναθηναϊκός ήταν ο μεγάλος νικητής στον τελικό του Σαββάτου (21/05) απέναντι στον ΠΑΟΚ με σκορ 1-0. Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης σημείωσε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι ο Αϊτόρ στο 34’ μετά από υπόδειξη πέναλτι από τον Ισπανό διαιτητή της αναμέτρησης, Αντόνιο Μιγέλ Λαόθ και αφού πρώτα συμβουλεύτηκε το VAR.

Ο τελικός άργησε να ξεκινήσει λόγω ρίψης κροτίδων και φωτοβολίδων, ενώ διεκόπη για 35 λεπτά για τον ίδιο λόγο, αμέσως μετά την επίτευξη του γκολ από τον Αϊτόρ. Ο ΠΑΟΚ αν και προσπάθησε να ανατρέψει το σκορ, έχοντας καλές στιγμές, δεν τα καταφέρε και ο Παναθηναϊκός ήταν αυτός που έφτασε στην κατάκτηση του βαρύτιμου τροπαίου.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Μπρινιόλι, Χουάνκαρ, Βέλεθ, Σένγκεφελντ, Πέρεθ, Βιγιαφάνιες (68΄ Κουρμπέλης), Αιτόρ, Κώτσιρας, Παλάσιος (94΄ Σάρλια), Γκατσίνοβιτς (76΄ Αλεξανδρόπουλος), Ιωαννίδης (76΄ Καρλίτος).
ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Λύραντζης, Ίνγκασον, Κρέσπο, Βιειρίνια (46΄Σίντκλει), Κούρτιτς, Αουγκούστο (52΄ Σβαμπ), Σοάρες (46΄ Ελ Καντουρί), Ζίβκοβιτς, Άκπομ (68΄ Τσόλακ), Μπίσεσβαρ (62΄ Μίτριτσα).

Θριαμβευτές οι Κουρμπέλης και Κώτσιρας…

Μεγάλη στιγμή αναμφισβήτητα αποτελεί η κατάκτηση του Κυπέλλου Ελλάδος με τη φανέλα του Παναθηναϊκού για τους Αρκάδες ποδοσφαιριστές Δημήτρη Κουρμπέλη και Γιάννη Κώτσιρα που είχαν αγωνιστική παρουσία στον τελικό. Ο πρώτος αγωνίστηκε μετά το 68ο λεπτό αντικαθιστώντας τον Βιγιαφάνιες, ενώ ο δεύτερος αγωνίστηκε ως βασικός σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. Άξιοι συγχαρητηρίων για την επιτυχία τους που αποτελεί δικαίωση των προσπαθειών τους όλα τα προηγούμενα χρόνια!