Πρεμιέρα με Ριέρα και τρεις βαθμούς που δίνουν «αέρα» (video)

Ο Αστέρας Τρίπολης κέρδισε τον ιστορικό Παναθηναϊκό στην έδρα του με 1-0 και άρχισε με το καλύτερο τρόπο τις υποχρεώσεις του για το πρωτάθλημα της Super League. Το τέρμα που έκρινε την αναμέτρηση σημείωσε ο Ριέρα στο 73΄ όταν «άδειασε» τους αντιπάλους του και εκτέλεσε με πλασέ!

Στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι αιφνιδίασαν τους αντιπάλους τους και έχασαν μοναδική ευκαιρία με τον Αλί Μπάμπα να βρίσκεται απέναντι από τον Διούδη αλλά να μην βρίσκει τον τρόπο για να σκοράρει. Το πρώτο 15λεπτο ανήκε στον Αστέρα που ήταν καλύτερος και έβγαζε συνδυασμούς, όμως η συνέχεια ήταν «πράσινη» με τον Παναθηναϊκό να έχει δοκάρι σε εκτέλεση φάουλ του Καρλίτος και τον Παπαδόπουλο να προχωρά σε διπλή επέμβαση λίγο αργότερα σε κεφαλιά του Σαβιέρ. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η κατοχή ήρθε ξανά στα ίσα με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια χωρίς σκορ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Αστέρας αμύνθηκε σωστά και έκανε υπομονή για να «χτυπήσει» και το πέτυχε στο 73΄όταν ο Ριέρα υποδέχτηκε τη μπάλα εκτός περιοχής, και έπειτα από δύο-τρεις προσποιήσεις βρέθηκε μέσα σε αυτήν και με υπέροχο πλασέ κέρδισε τον Διούδη για το 1-0. Οι γηπεδούχοι διαχειρίστηκαν άψογα το ματς, είχαν και δοκάρι με τον Τασουλή, δεν επέτρεψαν στον Παναθηναϊκό να κάνει έστω μία τελική προσπάθεια στο δεύτερο 45λεπτο και στο τέλος βρέθηκαν να πανηγυρίζουν μία σπουδαία νίκη! Να σημειωθεί πως οι φιλοξενούμενοι διαμαρτύρονται για πέναλτι με το VAR να λέει στον Σιδηρόπουλο πως δεν υπάρχει παράβαση.

Εκπληκτικό ξεκίνημα για τον Αστέρα Τρίπολης που συνεχίζει με φόρα από τα πλέι άουτ αλλά και τα φιλικά του καλοκαιριού.

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

Αστέρας Τρίπολης: Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Άλβαρες(71’ Τασουλής), Σουάρες, Πασαλίδης, Μουνάφο(72’ Μπόρχα Φερνάντεθ), Μπελόκ(55’ Βαλιέντε), Ριέρα, Αλί Μπαμπά(55’ Τιλίκα), Κρέσπι(90΄ Ρουμπέν Γκαρθία), Μπαράλες.

Παναθηναϊκός: Διούδης, Μαυρομμάτης, Σάντσες, Πούγγουρας, Βέλεθ, Κουρμπέλης(70’ Αλεξανδρόπουλος), Αγιούμπ, Σερπέζης(60’ Μπουζούκης), Σαβιέρ(71’ Χατζηγιοβάνης), Καρλίτος, Μακέντα.

Προηγούμενο άρθροΣε πλήρη ετοιμότητα βρίσκονται οι σχολικές μονάδες του Δήμου Β.Κυνουρίας(ph)
Επόμενο άρθροΟ Γιάννης Λαμπράκης μιλά στη ΔΡΤ | Οι νέοι και η πολιτική, η μεγάλη αποχή, οι φοιτητικές παρατάξεις και η στόχευση του ΚΙΝΑΛ (vid)