Πρεμιέρα με το «δεξί» για τον Πάνα!

ΦΩΤΟ: ALEX*F SPORTS IMAGES.

Το απόγευμα του Σαββάτου 17/11 στα πλαίσια της πρεμιέρας του πρωταθλήματος της Α2 Εθνικής κατηγορίας της ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ, η ομάδα του Πάνα υποδέχθηκε στο κλειστό γυμναστήριο του ΔΑΚ Τρίπολης την αντίστοιχη ομάδα του ΑΓΟΝΓ Λάκωνα, σ’ ένα δυνατό παιχνίδι. Μια αναμέτρηση που ανέδειξε νικητή το σύλλογο της Κανδήλας με σκορ 57-49.

Αγωνιστικά η Αρκαδική ομάδα έχοντας επιθετικά προβλήματα έμεινε πίσω στο σκορ από τους «φιλοξενούμενους» με 2-10. Σταδιακά οι «γηπεδούχοι» βρήκαν λύσεις και στα μισά περίπου του β’ δεκαλέπτου κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσα με 16-16 στα 07’52. Με το ματς ισορροπημένο ο Πάνας μετά από κλέψιμο στο φινάλε του α’ ημιχρόνου και καλάθι του Χαραλαμπόπουλου έκλεισε προηγούμενος για πρώτη φορά στο ματς το α’ μέρος με 23-22.

Στην επανάληψη ο Πάνας αποδείχθηκε καλύτερος και είχε ένα μικρό προβάδισμα στο σκορ. Μετά το πρώτο πεντάλεπτο οι «γηπεδούχοι» κατάφεραν να «ανοίξουν» τη διαφορά και να κλείσουν το γ’ δεκάλεπτο με σκορ 43-32. Τέλος σε ότι αφορά το τελευταίο δεκάλεπτο ο Πάνας ήταν καλύτερος και έφτασε δίκαια στη νίκη με σκορ 57-49.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Δούβρης, Καρδαράς.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 10-16 (Α’), 23-22 (Β’), 43-32 (Γ’), 57-49 (Δ’).

ΠΑΝΑΣ ΚΑΝΔΗΛΑΣ (Μάλλιος, Παπανικολάου): Προκόπος 18(4), Καλαντζής 6, Τριανταφυλλόπουλος 2, Σταθόπουλος, Μπάρλας 2, Χαραλαμπόπουλος 7, Κωνσταντόπουλος 5, Γεωργούσης 6, Χριστικάκος, Μάζης, Σάββας 2, Ρεκουνιώτης 9(1).

ΑΓΟΝΓ ΛΑΚΩΝΑΣ (Πρόκος, Κουρσαράκος): Αποστολάκος 4(1), Μπουζέτος 11, Μπιρμπάκος 2, Μπαγιώκος 2, Κουράκος 8, Κυριακουλάκος 9, Κουρσαράκος 8(1), Λαμπούκης, Παναγιωταράκος, Φραγκιάς 5(1).

Προηγούμενο άρθροΤραγικό παιχνίδι της μοίρας – Εργαζόμενος στο ΕΚΑΒ σκοτώθηκε σε τροχαίο μετά την βάρδιά του! (vid)
Επόμενο άρθροΣεμινάριο Ποντιακών χορών στην Τρίπολη (ph/vid)