«Ψυχή» αλλά και ατυχία για τους Δρομείς στην πρεμιέρα και ήττα από Εργοτέλη

Η πρεμιέρα μπορεί να μην ήταν ιδανική για το Σύλλογο Δρομέων καθώς δεν αποφεύχθηκε η ήττα με σκορ 71-78, αλλά το απόγευμα της Κυριακής 18/10 στο κλειστό γυμναστήριο του ΔΑΚ Τρίπολης για την 1η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Γ’ Εθνικής, διεξήχθη ένα πραγματικό ντέρμπι με εξαιρετική ενδιαφέρουσα εξέλιξη.

Οι «γηπεδούχοι» αποδείχθηκαν ιδιαίτερα ανταγωνιστικοί από το πρώτο δευτερόλεπτο μέχρι το τελευταίο δίλεπτο της παράτασης λυγίζοντας εκεί από δύο διαδοχικά τρίποντα που έδωσαν μη αναστρέψιμο προβάδισμα στον Εργοτέλη. Αξίζει να σημειωθεί πάντως ότι οι Δρομείς ξεκίνησαν ιδανικά το ματς και είχαν το σταθερό προβάδισμα. Ο σοβαρός τραυματισμός του Μπουρή ωστόσο άλλαξε τις ισορροπίες με τον Εργοτέλη να ισορροπεί το ματς.

Μάλιστα στη διάρκεια της γ’ και δ’ περιόδου οι «φιλοξενούμενοι» θα μπορούσαν να είχαν ξεφύγει στο ματς, αλλά η καλή άμυνα και ο εξαιρετικός στο συγκεκριμένο ματς και καλύτερος παίκτης της αναμέτρησης 17χρονος Στέλιος Χατζόπουλος, κράτησαν τους Δρομείς στο ματς, οδήγησαν το ματς στην παράταση, αλλά εκεί κάποιες κακές επιλογές στην επίθεση και τα τρίποντα που προαναφέρθηκαν έκριναν την αναμέτρηση, εξασφαλίζοντας το ροζ φύλλο αγώνος στην ομάδα του Ηρακλείου Κρήτης με σκορ 71-78.

Ο τραυματισμός του Διαμαντή Μπουρή «επισκίασε» την όλη προσπάθεια καθώς φαίνεται ότι χάνει όλη τη σεζόν. Την ίδια ώρα φαίνεται ότι ο τραυματισμός του Δημήτρη Μαντίκου δεν είναι ευτυχώς τόσο σοβαρός.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ελ Ανύ, Θεοδωσόπουλος.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-14 (Α’), 27-31 (Β’΄), 49-46 (Γ’), 64-64 (Δ’), 71-78 (Π).
ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΔΡΟΜΕΩΝ (Βασίλης Αλικάκος, Ηλίας Μπαλής): Χατζόπουλος 22 (1), Καλούλι 6, Αγγουράς 4, Μαντίκος 4, Παπαγεωργίου 3, Πετρόπουλος , Μπαλής 15, Σιναναι 3(1), Σπυράκος 10(1), Μπουρής 2, Μίχος.
ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ Γ.Σ. (Ι. Βισκαδουράκης, Αλ. Χριστοδούλου): Κάτος, Αθανασιάδης, Μαϊστρέλης 14(4), Καρλάφτης 15(3), Γουμενακης 8(2), Δαπουλάκης, Μανιαδής, Χριστοδούλου 3(1), Μπουμπάρης 8, Αντωνογιαννάκης, Μητρόπαπας 15, Καραλής 15(3).

Προηγούμενο άρθροΝίκη στο ξεκίνημα της Α2 Εθνικής για την Άμιλλα!
Επόμενο άρθροΓ. Παπαηλιού: Οι Ένοπλες Δυνάμεις είναι έτοιμες να αντιμετωπίσουν τις προκλήσεις