Ψυχικό-Αρκαδικός 83-67 | Προσπάθησε, αλλά…

Φωτο αρχείου alex*f sport images (Η φωτο είναι από παλαιότερο αγώνα των δύο ομάδων στο ΔΑΚ Τρίπολης)

Επιμέλεια: Δημήτρης Παπαθανασόπουλος

Με ήττα συνοδεύτηκε το ντεμπούτο του Μάριου Δεσποτάκη στον πάγκο του Αρκαδικού. Το έργο των κυανόλευκων ήταν εξ αρχής δύσκολο απέναντι στο Ψυχικό και αυτό αποδείχθηκε και μέσα στο παρκέ, αφού οι γηπεδούχοι επικράτησαν με 83-67. Το ενδιαφέρον της αρκαδικής ομάδας πλέον στρέφεται στη ”μάχη” της επόμενης αγωνιστικής απέναντι στον Εθνικό, όπου η νίκη κρίνεται-τουλάχιστον-απαραίτητη…

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Το Ψυχικό μπήκε πιο δυνατά στην αναμέτρηση και πήρε το προβάδισμα χάρη στην εξαιρετική επιθετική λειτουργία του. Ο Αρκαδικός παρουσιάστηκε εμφανώς επηρεασμένος από την αλλαγή προπονητή, με αποτέλεσμα να βρεθεί στο -11 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (27-16).

Στη δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι βελτίωσαν αισθητά την αμυντική τους λειτουργία, καθώς δέχτηκαν δώδεκα πόντους λιγότερους σε σχέση με την πρώτη. Η συγκεκριμένη ”αλλαγή” έφερε τη διαφορά του σκορ σε μονοψήφια επίπεδα (42-34 αποτέλεσμα ημιχρόνου).

Τα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους κύλησαν στον ίδιο ρυθμό, όμως στο διάστημα 25′-30′ οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές και πήραν προβάδισμα 15 πόντων (61-46 στο 30′). Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Αρκαδικός προσπάθησε να ξαναμπεί στη διεκδίκηση της νίκης, αλλά η εμπειρία και η ποιότητα των γηπεδούχων δεν του άφησαν κανένα περιθώριο…

Δεκάλεπτα: 27-16, 42-34, 61-46, 83-67

Διαιτητές: Τσούνας-Κοτσιμπός-Καρακάσης (Καρούσης)

Ψυχικό (Ρεμεντέλας): Νίκου 14 (2), Νοέας 6 (1), Χουχούμης 9 (3), Ψαθάς 13 (3), Παπαδημητρίου 2, Ντιαλό 2, Παύλος 19 (3), Χαραλάμπης, Τσιώκος 13, Παπαδιονυσίου 5

Αρκαδικός (Δεσποτάκης): Βλάχος 4 (1), Σίνης 5 (1), Τζαϊδάς, Προδρόμου 17 (2), Αποστολίδης, Πελτιέρ 19 (3), Γαρμπής 4, Τζουγκαράκης 18