«Ψυχωμένο» διπλό Αρκαδικού στην Κρήτη – 27 πόντους ο super Χατζής!

Γράφει ο Φώτης Αλεξόπουλος

Μετά τη σημαντική νίκη επί του Ερμή Λαγκαδά την περασμένη αγωνιστική στην Αρκαδική πρωτεύουσα ο Αρκαδικός με όπλο τους δύο βαθμούς που τον έφερναν και πάλι πιο κοντά στην κορυφή, αλλά και με ανεβασμένη ψυχολογία, καλούνταν να δώσει ένα πολύ δύσκολο ματς στο Ηράκλειο απέναντι στην ομάδα του ΟΦΗ. Ένα ματς στο οποίο προκειμένου να έρθει το θετικό αποτέλεσμα για τους «κυανόλευκους» θα απαιτούνταν πολύ μεγάλη προσπάθεια και διάρκεια στην απόδοση, αλλά και αποτελεσματικότητα σε επίθεση και άμυνα.

Το απόγευμα του Σαββάτου λοιπόν στο «Βαρδινογιάννειο» μπορεί ο Αρκαδικός να μην είχε διάρκεια στο παιχνίδι του και να ήταν αναγκασμένος να κυνηγά τον ΟΦΗ για αρκετή ώρα στο σκορ, αλλά είχε αποτελεσματικότητα κυρίως στην άμυνα σε πολύ κρίσιμα χρονικά σημεία της αναμέτρησης και σε συνδυασμό με την πολύ μεγάλη εμφάνιση στην επίθεση των Χατζή και Καρύδα, η ομάδα της Τρίπολης γύρισε το ματς στο ξεκίνημα της δ’ περιόδου και έφτασε εν τέλει σε μία πολύ σπουδαία επικράτηση με σκορ 67-75 η οποία απογειώνει την αυτοπεποίθηση των παικτών του Γιάννη Καστρίτη!

Ο Αρκαδικός αν και μπήκε σχετικά καλά στον αγωνιστικό χώρο στη συνέχεια έδειξε νευρικότητα στον επιθετικό τομέα με αποτέλεσμα η Κρητική ομάδα να διατηρεί ένα μικρό αλλά σταθερό προβάδισμα στο παιχνίδι γύρω στους 5-7 πόντους. Σαν να μην έφτανε το πρόβλημα στη λειτουργία της ομάδας επιθετικά και την αστοχία, δεν έλειψαν και κάποια όχι καλά διαστήματα στην β’ περίοδο στην άμυνα που έδωσαν προβάδισμα ακόμη και 12 πόντων στους «Κρητικούς».

Στο ξεκίνημα της επανάληψης ο ΣΕΦΑ κατάφερε να βρει καλύτερο ρυθμό στην επίθεση με καλύτερες επιλογές και συνεργασίες των παικτών με αποτέλεσμα καλύτερα ποσοστά ευστοχίας που επέτρεψαν στους «Αρκάδες» να μειώσουν τη διαφορά στο φινάλε της τρίτης περιόδου. Στην τελευταία περίοδο η αμυντική λειτουργία του Αρκαδικού αποδείχθηκε καταλυτική, ενώ σε συνδυασμό με μεγάλα σουτ στην επίθεση, την ηρεμία και ωριμότητα στην επίθεση με ένα σερί 0-12 οι παίκτες του Γιάννη Καστρίτη ανέτρεψαν το ματς, πήραν προβάδισμα και το διατήρησαν μέχρι το φινάλε της αναμέτρησης κατακτώντας ένα σπουδαίας σημασίας ροζ φύλλο αγώνος!

ΟΦΗ – ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ 67-75

ΓΗΠΕΔΟ: Βαρδινογιάννειο

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-13 (Α’), 37-28 (Β’), 55-50 (Γ’), 67-75 (Δ’).

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ψαριανόις-Θεωνάς-  Αποστολίδης

ΟΦΗ (Τακιανός): Μποχωρίδης  7(1), Σταμπουλής 6, Ραζής, Μαυρογιάννης 8(1), Στυλιανού 3(1), Λιανός 15(1), Κιτσούλης  18, Κυρίτσης, Χάλαρης 10, Τρεπάλοβατς, Σκλήβας.

ΣΕΦΑ AΡΚΑΔΙΚΟΣ (Καστρίτης): Καραμαλέγκος, Τζόρτζεβιτς 13 , Νοέας 6, Κωνσταντίνου, Καρύδας 21(2), Κοψαύτης 6(1), Χατζής 27(2), Αναστασάκης, Θανόπουλος, Μάλλιος 2, Καλλινικίδης, Εζόμο, Σταματόπουλος.

Προηγούμενο άρθροΠαυλής στους «Διαλόγους» του BEST: Προχωράμε στην ολοκληρωμένη προσωρινή διαχείριση(vid)
Επόμενο άρθροΧ.Α Αργολίδας: Ο κόσμος καίγεται…ο επίτιμος Δημότης μας έλειπε!