Σαρωτικός ο Δρομέας που «συνέτριψε» το Κάστρο

ΦΩΤΟ: ALEX*F SPORTS IMAGES.

Με φόρα συνέχισε το πρωτάθλημα της Α1 τοπικής κατηγορίας η ομάδα του Συλλόγου Δρομέων που επιβλήθηκε με σκορ 90-50 της ομάδας του Κάστρου Μονεμβασιάς. Το απόγευμα της Κυριακής στα πλαίσια της 7ης αγωνιστικής η ομάδα της Τρίπολης βρέθηκε σε εξαιρετική ημέρα μην αφήνοντας περιθώρια αντίδρασης στους «φιλοξενούμενους».

Η όχι καλή αμυντική λειτουργία του Κάστρου σε συνδυασμό με τις κακές επιλογές τους στην επίθεση όσον αφορά την τελική προσπάθεια, επέτρεψαν στους Δρομείς να βρουν πολλές λύσεις στο σκοράρισμα βρίσκοντας λύσεις τόσο από την περιφέρεια με συνολικά 12 τρίποντα, αλλά όσο και κοντά στο καλάθι. Οι παίκτες του Ηλία Μπαλή ήταν εξαιρετικά αποτελεσματικοί και συγκεντρωμένοι στην αναμέτρηση.

Αγωνιστικά από τα πρώτα λεπτά οι Δρομείς ξέφυγαν στο σκορ με 20-9 στα 02’30 του α’ δεκαλέπτου. Παρά την αντίδραση του Κάστρου με 22-19 στα 08’40 της β’ περιόδου η συνέχεια άνηκε αποκλειστικά στους Δρομείς, που ήταν σαρωτικοί σε επίθεση και άμυνα! Στο σκορ σταδιακά ξέφυγε με 44-26 στο ημίχρονο και με 72-30 στο φινάλε της τρίτης περιόδου!

Στο φινάλε του αγώνα ο ρυθμός μπορεί να έπεσε ουσιαστικά αλλά οι «γηπεδούχοι» με παιδιά από τον πάγκου βρήκαν λύσεις και συνολικά 18 πόντους κλείνοντας την αναμέτρηση με το σκορ στο 90-50. Αξίζει να σημειωθεί ότι και οι δώδεκα παίκτες του Δρομέα σκόραραν στην αναμέτρηση, σε αντίθεση με ο Κάστρο Μονεμβασιάς που σκόραραν μόλις 7 παίκτες.

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό γυμναστήριο ΔΑΚ Τρίπολης | 02/12/2018 (17:00).

ΘΕΑΤΕΣ: 40-60.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπεκετέα, Ξηρόκωστας.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-14 (Α’), 44-26 (Β’), 72-30 (Γ’), 90-50 (Δ’).

ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΔΡΟΜΕΩΝ (Ηλίας Μπαλής): Χατζόπουλος 11(1), Πετρίδης 2, Κλεφτάκης 14(2), Χρονόπουλος 7, Παναγιώτου 8(2), Μειμετέας 3, Σακελλαράκος 9(1), Σινανάι 8(1), Κοσκινάς 15(3), Μπουρής 5(1), Καρλής 4, Μπαζιωτάκης 4.

ΚΑΣΤΡΟ ΜΟΝΕΜΒΑΣΙΑΣ (-): Σαραντάκος, Σκάγκος 2, Ζώταλης 2, Παπαδάκος 14(3), Μπιράκος 5(1), Πετράς 10(2), Αναγνωστάκος 2, Σταθάκος 15.

Προηγούμενο άρθροΓιώργος Καρκάς από φυλακές Τρίπολης: “Δεν είμαι ο δράκος των ταξιτζήδων”
Επόμενο άρθροΚυνουρία | Με λαμπρότητα εγκαινιάστηκε ο ναός του Αγίου Νεκταρίου (photos)