Σημαντική νίκη επί της Παναχαϊκής για το Σύλλογο Δρομέων

Κυριακή, 21 Νοεμβρίου 2021 21:16
ΦΩΤΟ: ΦΩΤΗΣ ΑΛΕΞΟΠΟΥΛΟΣ.

Για την 4η αγωνιστική στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνική κατηγορία ο Σύλλογος Δρομέων το απόγευμα της Κυριακής (21/11) φιλοξένησε στην Τρίπολης την Παναχαϊκή σ’ ένα σημαντικό παιχνίδι. Ο Δρομείς βασιζόμενοι στην ενέργεια τους στην άμυνα και τα ριμπάουντ στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς κατάφεραν να φτάσουν στη δεύτερη νίκη τους στο φετινό πρωτάθλημα με σκορ 61-56.

Αγωνιστικά το παιχνίδι ξεκίνησε πολύ καλά για την Αρκαδική ομάδα η οποία προηγήθηκε γρήγορα στο σκορ. Σ’ ένα πρώτο ημίχρονο στο οποίο στην άμυνα και στα ριμπάουντ οι «κυανοκίτρινοι» «κυριάρχησαν», μην αφήνοντας περιθώρια αντίδρασης στην αντίπαλη ομάδα. Χαρακτηριστικό το 32-15 του ημιχρόνου και οι μόλις 15 πόντοι που δέχθηκαν οι «γηπεδούχοι» στην άμυνα.

Στην επανάληψη σ’ ένα γ’ δεκάλεπτο που παίχτηκε στη δύναμη οι Δρομείς κατάφεραν να αντέξουν και με σημαντικές λύσεις στην επίθεση αύξησαν το προβάδισμα ακόμη και στο +19 στο φινάλε του δεκαλέπτου με 50-31. Το τελευταίο δεκάλεπτο κάτι η πίεση και τα εύστοχα καλάθια της Παναχαϊκής και κάτι η κούραση και η έλλειψη συγκέντρωσης στο φινάλε έκαναν το ματς ντέρμπι με τους «φιλοξενούμενους» να μειώνουν ακόμη και στους 6 πόντους 61-55 στα 01’35’’. Τελικά οι Δρομείς άντεξαν στο φινάλε και έφτασαν στη σημαντική νίκη με σκορ 61-56.

Στο φινάλε δεν έλλειψε η ένταση ανάμεσα σε συγκεκριμένους παίκτες των δύο ομάδων που ευτυχώς δεν συνεχίστηκε με την παρέμβαση των ψυχραιμότερων. Αυτή είναι η δεύτερη νίκη σε τέσσερα επίσημα ματς για τους Δρομείς που αποκτούν μια μικρή διαφορά ασφαλείας από την τελευταία δυάδα.

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό γυμναστήριο ΔΑΚ Τρίπολης | 21/11/2021 (17:00).
ΘΕΑΤΕΣ: 60-100.
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Φραγκούλη, Βελέντζας.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-11 (Α’), 32-15 (Β’), 50-31 (Γ’), 61-56 (Δ’).
ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΔΡΟΜΕΩΝ (Ηλίας Μπαλής, Βασίλης Αλικάκος): Κόκκορης 2, Μπάχα, Μαντίκος 18(2), Μπαλής 15, Σινανάι, Αγγουράς 12, Σακελλαράκος 11(2), Σταματόπουλος 3, Καρλής.
ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ ΓΕ (Α. Λιόνας): Μοσχοβάκης 6(1), Γκότσης, Τριπολίδης, Νικολάου 19, Κούτρας 9(2), Κατωπόδης 4, Τσουλέας 6(2), Βανδώρος 3, Λυμπερέας 4, Μπαρδάκας 5, Γιόβας.