Σημαντική νίκη του Πάνα επί της ΑΕΣ (+ph)

ΦΩΤΟ: ALEX*F SPORTS IMAGES.

Συνέχεια στις αγωνιστικές υποχρεώσεις είχαμε το Σάββατο για το πρωτάθλημα της Α2 τοπικής κατηγορίας της ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ. Στα πλαίσια της 6ης αγωνιστικής στο κλειστό γυμναστήριο του ΔΑΚ Τρίπολης ο Πάνας υποδέχθηκε την αντίστοιχη ομάδα της ΑΕ Σπάρτης, σ’ ένα ματς στο οποίο οι δύο ομάδες ήθελαν τη νίκη προκειμένου να διατηρηθούν στις πρώτες θέσεις.

Αγωνιστικά οι δύο ομάδες προσπάθησαν στο ξεκίνημα να επιβάλουν το ρυθμό τους προσπαθώντας να ξεφύγουν στο σκορ. Αν και επιθετικά οι ομάδες δεν είχαν καλό ρυθμό, ο Πάνας ήταν αυτός που κατάφερε να διατηρεί στη μεγαλύτερη διάρκεια ένα μικρό προβάδισμα στο σκορ. Μάλιστα στο ξεκίνημα της β’ περιόδου κατάφερε να προηγηθεί με 20-10, αλλά στη συνέχεια η ΑΕΣ επέστρεψε στο ματς.

Στην επανάληψη η εικόνα του παιχνιδιού ήταν ανάλογη, με την ομάδα της Κανδήλας να διατηρεί ένα πολύ μικρό προβάδισμα. Στην τελευταία περίοδο ο Πάνας ωστόσο βρήκε διαδοχικούς πόντους, ξέφυγε στο σκορ και κατάφερε εν τέλει να φτάσει στην τελική επικράτηση με σκορ 57-40.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ντάσης, Παναγάκης.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-10 (Α’), 26-25 (Β’), 42-37 (Γ’), 57-40 (Δ’).

ΠΑΝΑΣ ΚΑΝΔΗΛΑΣ (Βαγγέλης Μάλλιος): Προκόπος 11(3), Σελίμης 3(1), Σταθόπουλος 6, Μπάρλας 4, Χαραλαμπόπουλος 9, Κωνσταντόπουλος 3, Γεωργούσης 10,  Μάζης, Σάββας, Ρεκουνιώτης 11.

ΑΕ ΣΠΑΡΤΗΣ (Παντελής Μπεμπέτσος): Μιχαλόπουλος 9(2), Κατσίφης, Μαρκάκος 6, Τσαγκαρούλης 2, Ροϊνός, Μαλαβάζος, Αργυρόπουλος 2, Λυμπεράκος 12, Τσούσης, Σελίμος 9.

Προηγούμενο άρθροΕπιβλητική επικράτηση Δρομέα επί του Αρκαδικού (+ph, vd)
Επόμενο άρθροΚακοκαιρία | Που εντοπίζονται προβλήματα στο οδικό δίκτυο της Πελοποννήσου (06/01)