«Σκαρφάλωσε» μόνος στη δεύτερη θέση των play-offs ο Αστέρας! (vid)

Γράφει ο Φώτης Αλεξόπουλος

Στο Περιστέρι ο Αστέρας την περασμένη Τετάρτη έκανε ότι καλύτερο προκειμένου να μην ηττηθεί και κάπως κατακτώντας το βαθμό της ισοπαλίας να παραμείνει στο «κόλπο» της κατάκτησης της τρίτης θέσης στο πρωτάθλημα και στην κατάκτηση του προνομιούχου εισιτηρίου για το Europa League. Η διαφορά του ματς της Κυριακής στο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης» σε σχέση με εκείνο του Περιστερίου ήταν ότι αυτή τη φορά οι «Αρκάδες» καλούνταν να φτάσουν στη νίκη και το πρώτο θετικό αποτέλεσμα της διαδικασίας των play-off, προκειμένου να διατηρηθούν σε τροχιά τρίτης θέσης στο φετινό πρωτάθλημα.

Το απόγευμα της Κυριακής λοιπόν αν και ο Αστέρας Τρίπολης δεν ξεκίνησε καλά το ματς (με τους παίκτες του Στάικου Βεργέτη να δείχνουν κουρασμένοι και χωρίς «φρεσκάδα» στα πόδια τους) και χρειάστηκε να προσέξει πολύ προκειμένου να μην βρεθεί προ δυσάρεστων εκπλήξεων, κατάφερε τελικά να φτάσει στη σημαντική νίκη χάρη σε τέρμα του Κουρμπέλη. Χρειάστηκε πρώτα ο Αστέρας να διαφυλάξει το «μηδέν» στην άμυνα και να ισορροπήσει το παιχνίδι στην επανάληψη. Εκεί αν και τίποτα δεν έδειχνε ότι ο Αστέρας έχει τις προϋποθέσεις να σκοράρει στο ματς το κατάφερε χάρη σε στημένη φάση και κεφαλιά του Κουρμπέλη για το 1-0.
Στο πρώτο ημίχρονο ο Ατρόμητος ήταν η ομάδα που μπήκε πιο δυνατά και έδειξε πιο αποτελεσματικός και απειλητικός στον αγωνιστικό χώρο, εκμεταλλευόμενος τις αδυναμίες και την έλλειψη πάθους και φρεσκάδας των παικτών του Αστέρα. Κλασική φάση στο πρώτο ημίχρονο (πέρα 1-2 αξιόλογων στιγμών του Αστέρα και 2-3 του Ατρομήτου) δεν υπήρξαν στο ματς.
Ο Αστέρας σε κάθε περίπτωση στο πρώτο 45λεπτο μόνο ανταγωνιστικός δεν παρουσιάστηκε στο πρώτο ημίχρονο. Αρκετά προβλήματα και στο δημιουργικό τομέα, αλλά και αμυντικά με τις επιστροφές να είναι αργές και να επιτρέπουν στον Ατρόμητο να φτάνει με απειλητικές διαθέσεις και προϋποθέσεις την  εστία του Θεοδωρόπουλου. Ο Αστέρας του πρώτου 45λεπτου ήταν μέτριος προς κακός δημιουργικά, χωρίς φρεσκάδα και πάθος, με την κούραση να φαίνεται ότι τον έχει καταβάλει πλέον το τελευταίο διάστημα.
Μπορεί ο Αστέρας να μην ήταν καλός, φρέσκος, με ρυθμό και ανταγωνιστικός στο συγκεκριμένο ματς, αλλά αυτό που πάσει θυσία έπρεπε να κατακτήσει το εξασφάλισε μια νίκη «δια πυρός και σιδήρου», που επιτρέπει στην ομάδα της Τρίπολης να διατηρηθεί σε τροχιά τρίτης θέσης (στο φετινό πρωτάθλημα συνολικά).
ΓΗΠΕΔΟ: «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης».